Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

VEJMĚLEK: Měnovou válku nelze vyhrát

Minulý týden se rozpoutala diskuse týkající se globálních makroekonomických nerovnováh a možností jejich řešení prostřednictvím měnových kurzů. Mezi ty, kdo jsou nejvíce napadáni, patří země, jež mají rigidní měnový kurz, který udržují na podhodnocené úrovni.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MH

M. Hanko

14. 10. 2010 18:35
Nechápu

Nějak nechápu, v čem je (v situaci globálního svobodného trhu) problém? Číňané si přece mohou udělat jakou měnu chtějí: v případě že bude obchod (ať už dovoz nebo vývoz, domácího nebo Čínského) zboží za Juany výhodný, tak k němu dojde, pokud výhodný nebude, tak k němu (za Juany) nedojde; v takovém případě může dojít k obchodu v dolarech nebo jiné měně, a nebo (v případě nedohody) k němu dojít nemusí.

Za těchto okolností netuším, jak by mohlo jakékoliv nastavení podhodnocení/nadhodnocení/jiných parametrů Čínské měny znamenat pro Západ jakýkoliv handicap, a pro Čínu jakoukoliv výhodu?

0 0
možnosti
MH

M. Hanko

14. 10. 2010 19:11
Re: Nechápu

Přemýšlím nad tím: Pokud se obchoduje za dolary (eura), kurz Juanu a jeho případné podhodnocení nebo nadhodnocení na tyto obchody nemá vliv. Pokud se obchoduje v Juanech, je při podhodnoceném Juanu výhodné NAKUPOVAT za Juany Čínské zboží a není výhodné do Číny dovážet. Platit lze ovšem logicky jen těmi Juany, které už Západní země mají - a těch jistě není neomezeně mnoho. Jak budou zásoby Čínské měny na Západě klesat, bude její "cena" vyjádřená v jiných měnách růst, a Juan přestane být podhodnocený - a do Číny se zase vyplatí vyvážet... IMHO trh v těchto situacích naprosto logicky a zákonitě musí sám nastolit rovnováhu... K čemu jsou v těchto případech politické zásahy?

0 0
možnosti