Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ať lidé povinně spoří na důchod ve fondech, radí vládě NERV

Národní ekonomická rada vlády(NERV) doporučila vládě, aby v rámci důchodové reformy zavedla nový spořicí pilíř. Lidé, kterým bude v době startu důchodové reformy méně než 40 let, by si měli část odvodu na důchodové pojištění povinně ukládat do fondů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M. Dubanová

14. 12. 2010 16:58
kam zmizely peníze z penzijních fondů?

České penzijní fondy mají potíže. Chybí v nich miliardy

Penzijní fondy, ve kterých spoří se státní podporou na důchod přes čtyři miliony Čechů, mají vážné problémy.Vláda odstartovala revoluci v penzích. Zruší monopol státu - Celkově v penzijních fondech podle výpočtů HN chybí asi 5,9 miliardy korun. V některých případech dokonce závazky vůči klientům převyšují majetek fondů. "<<Znamená to, že kdyby se najednou všichni klienti rozhodli svoje peníze vybrat, šest miliard by v systému chybělo>>" vysvětlila náměstkyně ministra financí Klára Hájková. - Deficit je tajný

Přesnou výši deficitu Asociace penzijních fondů odmítla prozradit. "Pohyboval se v řádu miliard korun, ale domluvili jsme se, že částku nebudeme zveřejňovat, aby si ji lidé špatně nevykládali. Děláme všechno pro to, abychom situaci napravili," řekl šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

Jak bezmála šestimiliardová díra v českých penzijních fondech vznikla? Kromě ztrát z obchodů, hlavně na akciových trzích, ji mají na svědomí vysoké provize, které fondy v minulosti vyplatily finančním poradcům za uzavření smlouvy s novým klientem. .

Hospodaření fondů zneklidňuje i centrální banku, která s Asociací jedná o zavedení větší kontroly..

0 0
možnosti

v. čajka

14. 12. 2010 20:58
Re: kam zmizely peníze z penzijních fondů?

Takže nutit lidi,aby povinně strkali prachy do černých děr by byla sviňárna na entou.

0 0
možnosti

J. Blažek

14. 12. 2010 13:04
Je to zbytečné!

Nechápu, proč by museli lidé cpát peníze povinně do soukromých fondů.  Vždyť by se mohl udělat například jeden státní fond a lidé by spořili povinně sem. Vždyť co je vždy a všude cílem každého soukromníka?? Jde mu jen o to poctivě a nezištně spravovat cizí peníze nebo mít z cizích peněz co největší zisk a pořádně se napakovat?! Samozřejmě že to druhé! A za případný krach soukromého penzijního fondu stejně bude ručit a škody sanovat stát.

0 0
možnosti

v. čajka

14. 12. 2010 13:12
Re: Je to zbytečné!

Po zkušenostech z USA,Británie a dalších zemí je opravdu nutné být k soukromým důchodovým fondům spíše nedůvěřivý.Proč ale současná vláda chce hlavně soukromé fondy je myslím docela jasné...

0 0
možnosti

v. čajka

14. 12. 2010 11:48
Nejsem tu sice první,

kdo to říká,ale nemohu neopakovat:jde o dost velkou kupu prašulí,která se dá přihrát kámošům ze soukromých fondů-takže zase křivárna jak Brno.

0 0
možnosti

V. Hajková

14. 12. 2010 12:04
Re: Nejsem tu sice první,

I Vás se ptám- vy jste četl celou reformu  Bezděkovi - komise a nebo  celý ten elaborát Nervu?? 

0 0
možnosti

V. Hajková

14. 12. 2010 11:24
Když čtu

ty šílené  bláboly  mám jen jedinou otázku?  Jak byste  tento obrovský problém  s duchody, který se díky SOCANUM - začíná  řešit 5 min.  po 12 hod.-  ŘEŠILI VY - INTELIGENTI  NESMÍRNÍ - VŠEHO ZNALÍ!!

0 0
možnosti

V. Hajková

14. 12. 2010 11:32
Re: Když čtu

Doporučuji- všem dalším blábolilum, aby si dali tu práci  a dali si do Googlu"  duchodovy system  Nizozemí !  Je to zatím nejlépe propracovaný duchodový system na světě!  Nevím, proč jej naše země nepřevezme , tak jak to udělalo mnoho zemí jako třeba i Kanada, Austráliáe  a několik let už na něj přechází  tolik socanem vychvalované ŠVÉDSKO!

0 0
možnosti

J. Schwarz

14. 12. 2010 11:06
Proč se stát

 různí dobrodějové a "experti" furt lidem pletou do života? Zajistit se na stáří je přece  možné spoustou jiných způsobů než spořením ve fondech, za které konec konců nikdo neručí a už vůbec ne ti politici nebo "experti". Jsem pro důchodové fondy, ale zásadně dobrovolné!

0 0
možnosti

V. Hajková

14. 12. 2010 11:46
Re: Proč se stát

Ač - jsem pro jiný duchodový system-  než který doporučuje Nerv-  zajímalo by mne, zda jste si  měl možnost celý tento system  prostudovat  , že  víte   o zárukách , které nebudou??

0 0
možnosti

R. Langer

14. 12. 2010 10:52
A kdypak nám stát tyto fondy znárodní?

Bude to za 5, 10 nebo 15 let? :-D

0 0
možnosti

A. Hrbek

14. 12. 2010 9:54
Plná huba liberalismu

a bolševické totalitní manýry. Povinné spoření do fondů a "transformační náklady" jsou další obrovský tunel ve prospěch finančních žraloků zastoupených v NERVu.

0 0
možnosti

P. Boublíková

14. 12. 2010 10:17
Re: Plná huba liberalismu

Taky se mi nelíbí, že se má povinně spořit. Nicméně je možné, aby exsitoval kromě soukromých fondů i státní fond - pokud má někdo pocit (já ovšem ne), že stát tuneluje úspory méně, měl by mít možnost spořit ve státním fondu. Pravice nebude u moci věčně a levicové vládě jistě nic nebude bránit v  založení státního důchodového fondu, když by teda bez něj někdo nemohl být.

0 0
možnosti

Š. Matyášová

14. 12. 2010 9:39
jak srovná se věk?

Chlapi jdou do penze v 65 , já jdu do penze v 65 letech. A není rok 2035. To jako , že už nebude brán zřetel na počet dětí rodičky-ženy?

Mě to přijde totiž nespravedlivé,do systému odvádím jako bezdětná více než ty s dětmi a ještě jdu do důchodu déle. Děti mít nemůžu, tak vyspělé zdravotnictví tu fakt není, tak proč jsem na tom bita několikrát?

0 0
možnosti

P. Boublíková

14. 12. 2010 10:20
Re: jak srovná se věk?

Já vám nerozumím: skutečně nebude brán zřetel na počet dětí, tak proč by na systému měly být bezdětné ženy bity?

S tou "nespravedlností" to vidím tak, že vy osobně sice odvádíte víc, než kdybyste měla děti, ale na váš důchod budou odvádět cizí děti.

Pokud bychom chtěli absolutní spravedlnost, jak to zařídit? Každý sám za sebe?

0 0
možnosti

P. Čech

14. 12. 2010 8:43
Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.

Pokud je pravda to, co je napsáno v článku (novinářům nevěřím), potom NERV šlape silně v exkrementech. Není se co divit, při zastoupení bývalých komunistů (soudruh Dlouhý). Jaký rozdíl pro občana znamená povinné spoření v nějakých fondech a ev. zvýšení pojistného na důchod? Žádný. Rovněž nevidím důvod pro snižování stropu odvodů. Jsou v procentech, tedy spravedlivé. Důchodový účet je ovšem nutno přísně oddělit od státního rozpočtu. To je hlavní.Rovněž rušení vdovských důchodů se vůbec nepřežilo. Dosud trvá skutečnost, že ženy jsou za stejnou práci méně placeny než muži. Chce to jen se dívat pozorně kolem sebe a neudělovat rady od stolů univerzit a stolů kanceláří poradenských firem. Zejména na soudruha Dlouhého bychom si měli dát obzvláštní pozor. Škody státu nadělal již dost svým působením v politice.

0 0
možnosti

P. Fiala

14. 12. 2010 8:26
Koho chleba jíš, toho píseň zpívej

Proč by nestačilo, tvrdě trestat ty co s úsporami na důchody nehospodaří řádně. To by byl paradox, mnoho ministrů a poslanců by muselo být potrestáno a ponížen jejich majetek, či majetek jejich příbuzných.

0 0
možnosti