Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

KOMODITY 2011: období bavlny a drahých kamenů střídá čas ropy a uhlí

Špatné počasí na klíčových územích vyhnalo k rekordům ceny obilí, sóji nebo bavlny. Vývoj cen v letošním roce budou určovat hlavně spekulativní nákupy a také růst velkých ekonomik.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PF

P. Fiala

8. 1. 2011 10:51
Celosvětová renesance elektřiny

Čas ropy a uhlí? A proč takový honosný název, mého příspěvku?

Inu je zde aplikace vynálezu  pro 3.tisicíletí - FOTOVOLTAIKA. Jak víme máme zde současné zdroje výroby (na uhlí či jádro). Máme zde, kolik vlastně, km drátů a lan. Máme zde spoustu transformátorů atd, atd. A máme zde spotřebiče domácnosti, města, továrny, atd. Těmi dráty a lany a transformátory vše propojené.

K tomuto obludnému systému se prosazuje FOTOVOLTAIKA. Proč? Slunce svítí ZADARMO, a elektřinu lze spotřebovat v místě přeměny (viz třeba BMV). Stát jako my se nebude muset nechat vydírat cenami za naftu či plyn, pokud bude ve většině technologiických zařízeních uplatňovat elektrickou energii. Například v elektroautomobilech. Dovedete si představit, že tramvaje ve městech jsou nahrazeny elektro autobusy? Já ano. Navíc se rozšíří "dopravní" cesta o jeden pruh pro elektroautomobily i pro ty zastaralé čmoudící auta.

Z odborných kruhů chemického inženýrství je ropa hlavně používáná k výrobě anorganických hmot - plastů. Proč si ty nepotřebné plasty v ČR nerecyklujeme? Nebylo by to levnější, nežli nakupování další ropy ze zahraničí? Toť otázka pro vědce oborů chemického a bystrými investory-ekonomy.

0 0
možnosti
MC

m. chlápek

27. 1. 2011 21:48
Re: Celosvětová renesance elektřiny

Božíčku, to je žvatlání! Takové auto na ujetí 100 km potřebuje energii asi 14 kWh. A takové množství energie se dá získat ze Slunce.. jenže s jakými náklady? Solární panel s výkonem asi 140 W je k dostání za přibližně 10000 Kč. Takže kolik takových panelů bych musel k tomu autu provozovat, než bych při slunečním svitu třeba 2 hod/den (v zimě) do akumulátorů dostal oněch 14 kWh a kolik dnů bych ten akumulátor vlastně musel nabíjet než bych vůbec mohl s tím autem někam  vyjet?   

0 0
možnosti