Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Plyn, či uhlí? Na stát se valí velká lobbistická masáž

Zůstanou v Česku kouřící uhelné elektrárny a teplárny, nebo je nahradí menší zdroje na plyn, které najdeme doslova na každém rohu?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

F. Eliáš

23. 2. 2011 20:33
Asi je vždy lepší to,

co je levnější. Ne?

0 0
možnosti

J. Václavíková

23. 2. 2011 11:30
Není lepší

ušetřit si uhlí jako surovinu pro chem. průmysl a spalovat zatím relativně levný plyn, u nějž navíc nejsou takové problémy s emisemi a je možné dělat i menší lokální spalovny a zároveň vyrábět proud?

0 0
možnosti

V. Kolman

23. 2. 2011 12:44
Re: Není lepší

Z technického hlediska máte paní Václavíková pravdu. Nicméně, plyn nám dodávají převážně Rusové a jestliže se jim jakkoliv znelíbíme (uvažovaná stavba USA radiolokátoru), mohou otočit kohoutkem a "gaza nět". Proto - když plyn, tak i z jiných lokalit, abychom nebyli tak snadno vydíratelní :-((

0 0
možnosti

V. Kolman

22. 2. 2011 13:18
VIDÍM V DÁLI ELEKTROLYZÉRY VELIKÉ........

.......které mění přebytky elektrické energie ze solárních / větrných elektráren, vznikající v parném letním poledni, nebo za větrného počasí, na vodík, skladovaný v plynojemech, který může následně "krmit" plynové elektrárny, když zrovna nebudou bujné větry dout a slunce se za mrak schová. Menší množství importovaného zemního plynu by mohlo zálohovat vodík, pokud by ho zrovna bylo málo. Dle wikipedie by účinnost konverze elektřina - vodík - elektřina měla být více než 30%. Také by se vodíkem mohly pohánět automobily, místo ropnými produkty.  Neocenitelnou výhodou by byla nezávislost na "uhlobaronech" a na nejistých dodávkách stále dražší ropy a zemního plynu. Ani zapřísáhlí ekologové by nepřišli zkrátka. Produktem spalování vodíku by byla pouze vodní pára.

0 0
možnosti