Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Do pěti let nebude dost uhlí na topení, varují teplárny

Teplárny varují, že do pěti let nebude čím topit. Těžaři ale odmítají povinný prodej uhlí teplárnám, což chce ministerstvo životního prostředí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V. Mikula

1. 3. 2011 20:49
Dobrá zpráva - bude se méně smrdět s uhlím.

0 0
možnosti

B. Hejda

28. 2. 2011 14:58
5 let - dost času na přechod na jiný zdroj

5 let je snad dost času, aby se na to připravili - třeba rekonstrukcí na nějaký ekonomičtější zdroj (kdo má teplo z uhelných tepláren, platí za něj zaručeně nejvíc).

Pokud teď budou prolomeny limity těžby (o což uhelná lobby usiluje, proto jsme bombardováni těmito katastrofickými zprávami), problém se nevyřeší, akorát se odloží o několik let. Jenže pokud lepmplům, kteří teplárny vedou, nestačí 5 let, aby se na to připravili, nebude jim stačit ani 10.

Jediný rozdíl bude v tom, že za těch 10 let bude znčený daleko větší kus české krajiny.

0 0
možnosti

S. Smutná-Vaňátková

28. 2. 2011 13:34
Neva,poletíme se ohřát s Topolánkem+Urbanem do Toskánska

řešení místo strašení a naopak.... :-)

http://www.scribd.com/doc/39389865/Totalitni-sv%C4%9Btovlada-Martin-Herzan

0 0
možnosti

J. Jílek

28. 2. 2011 13:01
koncesi vydává stát

Vyhrazené nerosty jsou vyjmenovány v § 3 zákona a jejich ložiska jsou ve vlastnictví státu bez ohledu na to, kdo je vlastníkem pozemku, pod nímž se nacházejí.

0 0
možnosti

P. Marik

28. 2. 2011 14:20
Re: koncesi vydává stát

Hm, zajimave. Stat prodal doly za smesnou castku misto toho aby si je nechal a mel maximalni zisk. Hold kdyz prodat, tak proste vsechno, ze?

Meli bysme si vzit z Ruska, ktere si svoje nerostne bohatsvi chrani od Chodorkovskych a otanich.

0 0
možnosti

B. Uhlich

28. 2. 2011 12:59
No, ono je diskutabilní, zda je vůbec...

...nutné, aby tady ty mamutí teplárny byly... To uhlí stejně jednou dojde..i když to není problém současné ani příští generace, ale i tak by bylo dobré donutit celý teplárenský systém k nějakým změnám. Stejně je to většinou jen promyšlený systém jak co nejefektivněnji plýtvat teplem a pak to zbylé teplo co nejdráže prodat....

Bohužel celý problém hlavně spočívá v tom, že do dnešního dne se tady nikdo neobtěžoval zabývat se energetickou koncepcí, kde by se jasně stanovilo, kde se čím bude topit třeba i za 30 let....

Jinak si myslím, že strašit lidí tím, že nebude čím topit za 5 let je hloupost...ono bude čím topit...ale jasné je že to asi nebude za tyto ceny....a pokud budou ceny růst - je také jasné, že se může stát, že lidi za nějakou nesmyslnou cenu, teplo chtít nebudou...a zařídí se jinak. Ono domů, který se od velkododavatelů už odpojili není zrovna málo....

0 0
možnosti

P. Fiala

28. 2. 2011 12:52
Energetické politiky vlád

Plýtvat domácími přírodními zdroji je nehospodárné a strategicky nebezpečné pro fungování ekonomik našeho státu. Většina domů je zateplena a vyžaduje v zimě jen minimum tepla. Stejně tak je nehospodárné dopravovat teplo na větší vzdálenosti.

Ideální jsou místní plynové kotelny. Plyn je téměř všude dostupný a jeho "cena" je přijatelnější nežli "cena" z tepláren. Je to zdroj, jenž je nakupován ze zahraničí.

Jakpak se bude cena plynu vyvíjet, když už uhlí nebudeme mít?

0 0
možnosti