Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Česko bude mít 60% podíl jaderné energie

Podíl jaderné energetiky na výrobě energie v Česku by se měl v budoucnu zvýšit na 50 až 60 procent. Nyní tvoří jednu třetinu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto počítá s dostavbou dalších bloků Jaderné elektrárny Temelín. Spotřeba elektřiny totiž roste.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JT

J. Tolman

18. 6. 2011 16:30
ČEZ je velmi užitečná instituce

ČEZu z Vašich daní opravdu, ale opravdu nejde nic, s výjimkou toho, že

- záruka státu za úvěry ČEZu na výstabu JETE je dotací v řádu miliard - omezení odpovědnosti v atomovém zákoně je dotací v řádu miliard, možná desítek miliard (cena komerčního pojištění) - dotace státu na jaderný výzkum (zejména v minulosti) v řádu desítek miliard - skrytá dotace v podobě nízkých poplatků za těžbu uranu v řádu miliard

Nemluvě o tom, že ČEZ má dceřinou společnost, která bere dotace na větrníky i solární panely.  Elektrárna Temelín byla postavena státem z našich dani. Investicemi do Temelína bylo pak zdůvodněno zdraženi el. energie, takže daňoví poplatnici zaplatili Temelín 2x, aby byl nakonec převeden („privatizován“) do soukromých rukou (ČEZ), které si také chtějí pořadně nahrabat a proto zdražují. Protože má stát na ČEZu stale ještě rozhodující akciový podíl, je pokračující zdražovaní vlastně jeho hospodářská politika, ač se vymlouvá, že nemůže ovlivňovat ceny na volném trhu (ceny na trhu uvolnil opět stát).

Takové vydírání spotřebitelů energie je možné tam, kde jsou zdroje energie centralizovány do jedněch rukou (monopolizovány). Centralizace zdrojů je základním a účelovým pravidlem politiky všech totalitních států, ať už se nazývají „demokratické“, „absolutistické“ či jinak. Kdo totiž drží ruku na „kohoutku“ zdrojů, ten má faktickou moc nejen nad cenami, ale i nad spotřebiteli.

0 0
možnosti
JT

J. Tolman

18. 6. 2011 16:28
Jak to začínalo

Dokumenty zpracované pro vládu ČR v roce 1992 a 1993 (Premiér Petr Pithart) doporučují zastavit stavu nepotřebné a rizikové JE Temelín. Uvedeni JE  Temelín do provozu v současné době a v nejbližších letech není potřebné.  Odběr el. energie  v ČSFR v příštích 5 - 10 letech nevzroste, ale bude se snižovat. Nesmírně  se plýtvá energiemi - ČSSR je na 4 místě na světě ve spotřebě energií na 1 obyvatele. Proto návrh řešení obsahuje  úsporná opatření, optimalizaci poměru mezi plynofikací a el. energií a  analýzu účelnosti výstavby elektráren uhelných, plynových a jaderných - vzorem je GB, která řeší stejný problém.

Deník Lidová demokracie dne 2.2.1993 o Temelínu.

file:///C:/Z_Buffer/04%20Blogy/02%20JETE/TemelinRok1992a1993.htm

Následující vláda VK schválila dostavbu Temelína

0 0
možnosti
JT

J. Tolman

18. 6. 2011 16:26
My máme ČEZ

Téměř přesně před dvěma lety došlo k zajímavé události

Poslanci Martin Říman, Oldřich Vojíř (ODS) a Milan Urban (ČSSD) přilepili do nesouvisejícího zákona během druhého čtení v Poslanecké sněmovně změnu, nazývanou přílepek století. Vláda tak o něm vůbec nejednala. Do zákona o spotřební dani přidali vlastní návrh o změně systému vydávání emisních povolenek. Senát ho schválil.

Podle návrhu budou moci elektrárenské firmy včetně státem ovládané skupiny ČEZ v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma.

Václav Klaus v úterý podepsal tento zákon, jehož součástí je dáreček za 68 miliard korun pro elektrárenský gigant ČEZ. Čekalo se, zda prezident třeba sporný předpis nevetuje, když před měsícem stejně naložil se šrotovným, které je podle jeho slov diskriminačním opatřením ve prospěch jednoho odvětví průmyslu. Nestalo se - a před sídlem společnosti ČEZ v Duhové ulici na Praze 4 se tak mohl spontánně sejít početný zástup gratulantů. V jeho řadách byli rozpoznáni mimo jiné:

Lívia Klausová, prezidentova choť, bývalá místopředsedkyně dozorčí rady ČEZ, Václav Klaus ml., prezidentův starší syn, ředitel pražského gymnázia PORG, které platí ČEZ -  Jan Klaus, prezidentův mladší syn, ekonom společnosti ČEZ - Mirek Topolánek, předseda ODS, blízký přítel šéfa ČEZ Martina Romana - Marek Dalík - lobbista, přítel Mirka Topolánka a Martina Romana -  Martin Říman - exministr průmyslu z ODS, spoluautor návrhu na darování emisních povolenek firmě ČEZ - Aleš Řebíček - exministr dopravy a poslanec ODS, hostitel Martina Romana na jachtě v Toskánsku - Milan Urban, místopředseda ČSSD, toskánský mořeplavec a spoluautor návrhu na dáreček pro ČEZ - Vladimír Laštůvka, bývalý předseda zahraničního výboru sněmovny z ČSSD, bývalý člen dozorčí rady ČEZ a agent STB (krycí jméno Vladimír) a mnoho, mnoho dalších.

0 0
možnosti
JB

J. Blažej

19. 5. 2011 10:33
Přátelé,

kdo se chce v takovéto diskuzi jen vyblít, ať to dělá někde jinde. Uvědomte si, že trendem do budoucna je ústup fosilních zdrojů a nástup el. energie. Co bude za 100 let? Nic. Ale jezdit autem bude chtět každý. A jak se budou vytápět domy, když dálkové topení pro nedostatek uhlí skončí? Plyn ho zastoupí jen na 50-70 let, jeho cena v čase bude také stoupat, jaderné elektrárny také postupně skončí, vše ostatní jsou fantasmagorie, jen to slunce , voda a vítr nám zůstane. Dokud se tyto zdroje (a jejich akumulace) nestanou globální záležitostí, bude třeba to vykrýt. El. energii berte jako zlato, je jistotou a výbornou prodejní komoditou do budoucna. Chcete důchody aspoň hradící stravu, ne? A tento směr přebytkové energetiky by vám to měl jistit. Jen už by se neměl ponižovat státní podíl v ČEZU, je to náš poklad, který nás bude držet dalších asi 80 let. Energie bude za 15-20 let relativně i absolutně o dost dražší než teď. Je prozíravé, dotáhnout ty Dukovany a Temelín, to úplně stačí.

0 0
možnosti
TC

T. Cerny

22. 4. 2011 13:31
rozdil v podilu JE napr. v Nemecku

- u nas se podili JE v soucasne dobe ais jen z 20% ( !!!)na celkovych energetickych resourcich a bude se dal masivne redukovat , v Cesku je to 60% ale Cesko je representuje v nasi EU asi 1-2% mych spoluobcanu va je zcela irrelevantni.V relevantni  Francii je ale podil JE podstatne vetsi - tezko rici , ci experti maji pravdu ( tim nemyslim toho ceskeho zlodejskeho burana a jeho samozvane omniscentni  konsorty  ) zda francouzi ci nemci.

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

22. 4. 2011 13:21
Postsocialistické myšlení v energetice

Takže němečtí investoři, banky, inženýři, a politici reflektující realitu a tím pádem vůli obyvatel jsou hlupáci a čeští vládní činitelé jsou chytráci, co vše vědí nejlépe.

Až němečtí inženýři dokončí ověření provozu smart sítě a FotoVoltaických zdrojů a super baterie na jednom z kanárských ostrovů pro zásobování asi 5 000 obyvatel, bude "vymalováno" a čeští občané budou naříkat, že musili vydat asi 500 miliard Kč na dostavbu Temelína. Dnes už snad každému je jasné, že jaderný systém výroby elektrické energie i se systémem zajišťování paliva, není pro mnoho a mnoho obyvatel bezpečný. Uspořené stovky miliard, se mohou uplatnit ve školství, zdravotnictví, atp.

Politické strany, které budou poslouchat jadernou loby, dopadnou stejně špatně jako politické strany prosazující rozšiřování "jádra" v Německu.

0 0
možnosti
MC

M. Charouz

22. 4. 2011 9:38
To není dobře

Vzhledem k tomu, že je od nás elektřina vyvážena, připadají mi tvrzení v článku jako lež zaplacená ČEZem,

0 0
možnosti