Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pravda o 'reformě' penzí: bohatství nás nečeká

Vstoupit, či nevstoupit? Tak zní otázka, před kterou bude brzy postaven každý pracující Čech. V „Kalouskových“ penzijních fondech bude od roku 2013 možné spořit na důchod. Marketing, který své reformě udělala vláda, zaslouží doplnění o okolnosti, které nebyly příliš slyšet.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

B. Ševčík

20. 9. 2011 19:02
Proč to tedy pravicové lidovky podporují

v každém článku 2 roky?

0 0
možnosti

K. Kůrka

20. 9. 2011 11:48
Ty fondy.

Pokud se v nějakém příspěvku objeví věta o možném zkrachování fondů, tak to to nemá již cenu dále číst a tyto příspěvky se mohou inhed přeskočit. Fondy fungují od r. 1993 a není známo, že by někdo přišel o svoje peníze.

0 0
možnosti

P. Rudolf

21. 9. 2011 13:07
Re: Ty fondy.

Samozřejmě pane Kůrko. Jen bych ještě protáhl tu dobu fungování. Fondy hromadného investování fungují od roku 1886 a jde tu o to, že člověk neznalý obchodování s akciemi svěří své peníze odborníkům, kteří se snaží o to, aby mu alespoň vykryli inflaci. Když k tomu přidají něco navíc, super. Ovšem je velice důležité, kdo jsou ti odborníci. Například do připravovaných penzijních fondů bych nedal ani korunu, protože jsou nové, bez historie a nevím, kdo je řídí. U nás v Česku jsou lidé bohužel poučeni nabídkami různých "fondů", které nakonec opravdu zkrachovaly (byly vytunelovány). Žádný dohled, žádná kontrola. Tak proto. Pokud si člověk vybere vhodný fond, který splňuje jeho riziková kritéria, pak může přijít o peníze jen tehdy, když v době propadu realizuje ztrátu a nechá si vyplatit peníze. Ale znám i případ, že si jeden zainvestoval, vydělal celkem balík a pak mu krize snížila vydělané peníze o 40%. Chodil a nadával, že přišel o peníze, i když žádnou ztrátu nerealizoval a navíc byl ještě oproti investované částce o 60% v zisku. I takhle vzniká "blbá nálada".  

0 0
možnosti

J. Šrámek

19. 9. 2011 10:48
Jaké bohatsví?

Občas se v některých zemích stane,že děda koupí akcie na ,,důchod'''' a po jeho smrti vnukové zbohatnou.Nebo mají na nové auto.U nás proto ČSSD rychle prosadila zákon o tzv.vytěsnění menšinových majitelů a tak tento způsob u nás nelze praktikovat.Úroky v bance ze vkladů nepokryjí náklady na správu,tak jak chcete šetřit na ,,stará kolena''''?A stát nemůže vyplácet více,jak vybere na daních.Jedině meteorický déšť zlatých nugetů může pomoci.Jak spoléhal nějaký Paroubek.

0 0
možnosti

J. Cedivoda

18. 9. 2011 17:42
Bylo to tady už řečeno,

spoléhat se na stát (tak jak státy v současné době vypadají) nelze. Rozumné je pořídit si VLASTNÍ BYDLENÍ, pořídit si také něco co lze (pokud možno výhodně) prodat. Tedy nemovitost, možná umělecké dílo (tedy skutečné umění, ne to co je jen módní). Ušetřené peníze masivně degraduje inflace, ale možné by snad bylo najít nějakou opravdu, alespoň trochu, stabilní měnu.  Vkládat peníze do surového zlata s jeho v současné době přepálenou hodnotou je nesmysl. Šperky jsou vysloveně artikl silně ztrátový. Pořizovat si podnikatelský objekt (nájemní, výrobní, velké služby) je vzhledem k možnosti katastrofického scénáře velice rizikové. Pak bude snad stačit ten státní "zaručený" a opravdu miniaturní důchod na nutné potraviny a energie. Při tom katastrofickém scénáři půjdou i ty fondy pod kytičky.a úspory v Kč se dají přece snadno devalvovat, to už tady bylo. Je třeba zpracovat si plán osobních bezpečnostních hrozeb. Vždyť ono není vyloučené ani to, že ti naši "nejpravicovitější " politici se nebudou chtít stát lídry nějaké té "nejlevicovitější" strany.

0 0
možnosti

P. Rudolf

19. 9. 2011 7:34
Re: Bylo to tady už řečeno,

Plně s vámi souhlasím,pane Cedivodo. Jen k těm fondům bych poznamenal, že když se podíváme na historii, vždy po pádu akciového trhu došlo k jeho poměrně rychlému zotavení a překonání původní mezní hodnoty o desítky procent. Takže to chce čas. A věta, která investorům způsobila ty největší ztráty? "Teď to bude jinak!"

0 0
možnosti

J. Kotalík

18. 9. 2011 0:12
Možná objevím Ameriku, ale...

On taky někdo kdy počítal s tím, že mu tyto vložené prostředky budou <i>vydělávat</i>? Vážně? Já měl od začátku dojem, že se to dává do fondů právě proto, aby výnos pokryl inflaci - jinými slovy, pořád lepší, než si to schovávat "pod polštář", ale tak či tak si to budete někdy muset vydělat a uložit. Nebo mi unikla nějaká zásadní informace...?

0 0
možnosti

P. Rudolf

18. 9. 2011 17:14
Re: Možná objevím Ameriku, ale...

Pane Kotalíku, Amerika byla už objevena (;-)). Jestliže máte výnos okolo 3%, pokrývá vám inflaci. Ale existují i fondy, které umí udělat výnos průměrně 12% ročně po dobu 60 let. Nebo 500% (celkem) za posledních 10 let. A to už je víc než inflace. Takže to chce jen umět vybrat. Je to o finanční gramotnosti, která je u lidí v ČR na velmi nízké úrovni. Proto jsme tam, kde jsme a spoléháme se na stát, který už neví, kde víc brát, aby mohl dávat.

Pavel

0 0
možnosti

P. Rudolf

17. 9. 2011 23:10
Spořit si na stáří? Určitě ANO. Kam?

Vzhledem k tomu, že si musím uvědomit, že spoléhat se na stát je více než pošetilé, nezbývá mi, než se stát zodpovědným za svůj život a něco si naspořit. Ale rozhodně ne do státních nebo polostátních fondů bez historie a kde nevím, kdo je řídí a jak moc renomovaná osoba to je. Ideální je nechat si posílat příspěvky na penzi do státního pilíře a sám si spořit do některého z podílových fondů. Výběr je celkem neomezený, ze známějších jmenujme Franklin Templeton, BlackRock, Fidelity, Pioneer. Abych měl co největší přehled o svých penězích, je třeba je mít na svém vlastním majetkovém účtu u dané společnosti, vidět na ně přes WEB, dostávat papírové výpisy po každém pohybu a být v kontaktu se svým poradcem. Jestli to tak nemáte, pátrejte, jde to i u nás. Já mám například zainvestováno na svůj vlastní účet u Franklin Templeton. A o peníze se mi stará Mark Mobius, 10. nejlepší investor na světě. Tak vidíte, jde to. Co vy?

Pavel

0 0
možnosti

R. Tichý

18. 9. 2011 13:39
Re: Spořit si na stáří? Určitě ANO. Kam?

Nemám znalosti na propočítání výhodné verze, budu se muset spolehnout na vyčtené. Ale uvažuji podobně-odevzdat státu co nejméně a zbylé "volné" peníze zhodnoti s někým, kdo má svou pozici ve světě. Ideálně někde, kam se nedostanou čeští "bankéři" ;o)

0 0
možnosti

j. Tměj

17. 9. 2011 21:05
smyslem reformy...

  Všechny tři přízpěvky mě utvrzují v tom,že se raději penze nedožiji.

0 0
možnosti

P. Boublíková

17. 9. 2011 21:11
Re: smyslem reformy...

Jestli patříte mezi mladší ročníky, tak se o nedožití důchodu nemusíte nijak zvlášť snažit .- pro vás už penze nebudou. Měl by to těm mladejm konečně někdo říct:-)

0 0
možnosti

J. Makoň Ing

17. 9. 2011 20:03
smyslem reformy je,

aby vydělaly fondy.Proto příslušnou komisi tvořili jejich zástupci.O budoucího důchodce přeci vůbec nejde.

0 0
možnosti

J. Toninger

17. 9. 2011 20:26
Re: smyslem reformy je,

Ta uvaha, nad 50000 platem me rozesmala.Kdo z vas to ma ze?Kdyz 70% naroda bere 15-22000kc.. :-) Do toho poleze jen blazen, krach eurozony na obzoru.Kdovi, jaka je situace v USA.Na obzoru spise financni otresy.Vsadim se o cokoliv, ze to udelaji povinny ,protoze jim do toho temer nikdo nepujde :-D

0 0
možnosti

P. Boublíková

17. 9. 2011 19:50
No konečně trochu inteligentnější článek

o reformě penzí.

"Hlavním cílem účasti v systému může být získání tří procent mzdy, která dosud končí na sociálním pojištění. To je v podstatě jediné, o co se v „reformě“ hraje."

Uf, tot to trvalo, že to z Lidovek vylezlo.

Se závěrem článku nelze než souhlasit, ani sebelépe zhodnocená 3 % vejplaty asi z nikoho bohatého starce neudělají.

A státní penze půjdou docela do kopru.

0 0
možnosti

R. Zítek

17. 9. 2011 21:48
Re: No konečně trochu inteligentnější článek

Pravda, vytáhnout 3 procenta ze sociálního do "svého" bude asi hlavní motivace mnohých (přiznám barvu, možná i moje). Před pár dny jsem si tak trochu hrál s čísly a vylezlo mi tohle.

Vezměme mladého člověka, který nastoupí do roboty v roce 2013 s 15 000 hrubého (šťastlivý středoškolák). Předpokládejme, že v průměru se pání centrální bankéři trefí a budou schopni udržer 2% inflace. Taky zauvažujme, že v první polovině svého pracovního života bude náš studentík šikula a po celou dobu bude mít slušné zaměstnavatele. Tedy jeho plat poroste s inflací a prvních 20 let o inflaci plus 3% (no občas změní práci, bude šikovnější a šikovnější). Po celou dobu bude jeho penzijní fond živořit a bue mít po odečtení poplatků nulové zhodnocení. Náš student nalije za 40 let do fondu asi 344 tisíc ze svého. S vyvedením 3% bude na konci v jeho fondu 861 tisíc. Za 40 let udělá 2% inflace ze stovky 45 korun. I když to hrozně zjednodušíme a vynásobíme 861 číslem 0.45, tak v dnešních penězích bude mít student naspořeno 387 tisíc. V dnešních penězích něco přes dva roky platu, na kterém začínal. Nebo při 20ti leté rentě téměř 6.4% jeho platu na konci kariery měsíčně.

Samozřejmě lze namítnout, že jsem velký optimista a že předpolad, že fondy neprodělají je nereálný. To já ale netvrdím, fondy mohou prodělat i 40% ročně. Záchrana je v těch 40ti letech.

To je trochu, kde shledávám inteligenci článku trochu pochybnou ... on totiž považuje výnosy českého penzijního připijištění za reprezentativní. Což je nesmysl, tyto fondy představují pro spořitele nulové riziko (ze zákona nesmí prodělat). Výnos jak známo je odměna za podstoupené riziko. Nulové riziko by mělo způsobit lehce mínusový výnos (ten mínus protože chce nechce ty fondy nějaké náklady asi mají).

Samozřejmě, pokud bych druhý pilíř někomu prodával, pak bych vzal výnos akciových indexů za posledních 40 let mínus 1% ročně na náklady, tedy 5%. To pak slíbí 15% přilepšení k důchodu na 20 let. ... Tak a došlo místo.

0 0
možnosti