Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pohádky podle ekonomů: třetí prasátko je ideál

Podle ekonomů je sice pravda, že pohádky obsahují alespoň obecné, lehce pochopitelné ekonomické principy, co tam ale nebývá, je pochopení pro hospodářství jako celek.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

L. Foltýnek

30. 12. 2011 9:31
sůl

Pointa, milí ekonomové, je v tom, že bez zlata a drahých kamenů se žít dá, ale bez soli ne.

Že právě dnes má zlato vyšší cenu je právě umělé.

Já jen doufám, že tenhle blábol měla být lehká ironie... (a myslím článek, ne to co jsem napsal já ;))

0 0
možnosti

V. Kovář

28. 12. 2011 6:23
Tupost "EKOnomů" nezná mezí!!!

0 0
možnosti

V. Vlach

27. 12. 2011 13:18
nejlepší je láhev od octa.

0 0
možnosti

v. čajka

27. 12. 2011 11:58
Jděte už s tím do zádele.

Ekonomové tu nejsou od toho,aby psali pohádky.Bohatě stačí ta spoušť,kterou provádí vykonáváním své profese!

0 0
možnosti

V. Horáková

27. 12. 2011 14:20
0 0
možnosti

P. Fiala

27. 12. 2011 11:10
Zamyšlení nad "hodnotami"

""Za normálních okolností sůl, které je dostatek, nemá přece takovou hodnotu jako drahé kovy. Takže Maruška byla úplně mimo,“ tvrdí Svoboda s tím, že nedostatek soli byl vyvolán uměle.""

Je s podivem, že se ekonomové nevciťují do osob a vytvořených mas lidí fungujících ve dnes, již vybojovaném, státním uspořádání demokratickém.

Královské rodiny, církevními hodnostáři a vojsky bývaly ustavovány k řízení ostatních lidí, nejrve otroků, pak poddaných, a dnes svobodných lidí jak vnímáme ještě dnes i v některých státech EU.  

Králové vždy měli za vyšší hodnotu "drahé kovy" a "drahokameny", jsou pro jejich živobytí a dosahování jejich cílů užitečnější. Masy chudobných mají za vyšší hodnotu "sůl", neb ta je pro ně užitečnější. A též víme, že drahých kovů i drahých kamenů není mnoho, takže se na všechny nedostane.

V krajním případě, ve válkách nebo totální krizi, či přírodní městské katastrofě se vyjevuje rozdíl mezi "hodnotami" čehokoli (i lidkého života). Mezi bohatými ve městech (s přebytky měn, zlata, cenných papírů, šperků, cenných obrazů, atp.) a chudobnými ve městech. A mezi uvedenými dvěma a těmi chudobnými na vesnicích žijících (s přebytky mouky, masa, sádla, zeleniny a ovoce, vína, a studen s vodou, a i té soli).

0 0
možnosti

I. Simacek

27. 12. 2011 10:29
jistotu máme všichni jednu

že nás zločinci okradou a zadluží i s našimi dětmi. Bohužel dnes už je situace taková,že už se to nedá zastavit. Je to pouze oddalování kolapsu.

0 0
možnosti

K. Krejčů

27. 12. 2011 9:52
Tedy, já pohádku Sůl nad zlato

chápu spíš tak, že člověk by si měl vážit hlavně věcí (ale i lidí) které k životu skutečně potřebuje. Tedy měl by si stanovit priority a zbytečně se nestresovat honbou za věcmi nepotřebnými - a tím si mimo jiné udržovat i tělesné a duševní zdraví, což je základní předpoklad pro pocit životní spokojenosti. Ekonom Svoboda pohádku posuzuje ve velmi zúženém pohledu a bez snahy o poznání širších souvislostí. Bůh nás chraň před zjednodušenými pohledy ekonomů - v konečném dopadu vedou aplikace takovýchto "vyhodnocení" až ke světovým krizím.

0 0
možnosti

T. Hošek

27. 12. 2011 9:33
....

hlavní zpráva dne .... nádhera...

0 0
možnosti

P. Kubišta

27. 12. 2011 8:17
Jo, to je pěkné...

Jen si tak říkám, že by nějaký ekonom mohl spíš spočítat, jaký vliv má na hospodářství korupce (v odhadovaném rozsahu cca deficitu státního rozpočtu), jaký dopad má bankovní systém (jehož úroky se běžně pohybují na hranici lichvy podle zákonů civilizovaných zemí), jak moc devastující vliv na společnost má třeba český systém vymáhání dluhů exekucí (jehož náklady se běžně pohybují mezi padesáti a tisíci procenty dluhu), jak efektivní je financovat rozvojové projekty dotacemi (když jejich realizaci smějí dělat jen certifikované, autorizované a jinak posvěcené velmi nákladné firmy)... atd. 

Třetí prasátko nebo Mrazík jsou hezké odlehčené vánoční téma, ale to výše zmíněné by mne zajímalo víc.

0 0
možnosti

S. Sedlák

27. 12. 2011 9:17
Re: Jo, to je pěkné...

Pod ekonomicky-pohádkovou tématikou byste neměl psát hlouposti. Korupce o které se u nás píše vychází z pocitu lidí, jako jste vy, ale tak velký odhad jsem nikde neviděl. Lichva při úroku kolem 5% - to jste se asi zbláznil. Nepočítám pochopitelně půjčování těm, kteří evidentně na splácení nemají a půjčují jim ti, kteří mají ohromné rizikové příplatky (něco jako půjčovat Řecku).

0 0
možnosti