Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

FRAYER: ECB je připravena k boji

Evropská centrální banka s Mariem Draghim u kormidla dvakrát snížila svoji klíčovou sazbu na 1,0 % a poskytla bankovnímu sektoru téměř 500 miliard eur prostřednictvím tříletých repo operací. Po sérii opatření je tak nyní čas na určitou odezvu ze strany trhů a poté vyhodnocení, zda je zapotřebí ekonomiku dále stimulovat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PF

P. Fiala

11. 2. 2012 9:00
ECB emitovala 500 miliard Euro

Mohli bychom uvažovat třeba následně. Co si za touto větou představit? Emitovala papírové bankovky a kovové mince? Ví se kolik papírových bankovek je fyzicky ve státech EU a kolik v zahraničí? Který stát dostal kolik? Atp.

Euro je jako USD mezinárodní rezervní měnou, nejsou rezervní měnou státní dluhopisy jakéhokoli státu i když jsou na nich napsány jakákoli čísla. Rezervní mězinárodní měnou jsou pouze ty velmi těžce falzifikované bankovky USD či Euro, Yeny, či GBP. Jsou tyto rezervní měny jen v podobě bankovek či i v elektronické podobě?

Pokud drží OPEC, Rusko, Čína, atd. tyto bankovky mezinárodních rezervních měn, je evidentní, že tyto chybí v uskupeních jejich vydavatelů. Nebo drží jen v počítačích elektronickou podobu?Tato elekronická podoba platidla je velmi efektivní v ekonomikách vyrábějích zboží a služby v národních státech a je používána díky Internetu a vývoje počítačových systémů včetně programových vybavení s bezpočnostními opatřeními.

Přivítal bych osvětu od profesionálů a jejich prezentaci, třeba na ČT24 Ekonomika+. Téma co jsou peníze, co platidlo, co měna, co dluhopis a jak fungují v systémemech nazávaných ekonomiky.

Jisté je, že vládní dluhopisy jsou měněny za platidla občanů, kteří je vkládají do bank, spořitelen, pojišťoven, penzijních a jiných fondů. A jaká je úroková sazba na vklad a úroková sazba na stáním dluhopisu je již obecně známo. A u koho zůstává rozdíl z těchto úrokových sazeb je obecně známo rovněž. Pokud někdo tápe připomínám, že jsou to: banky, spořitelny, pojišťovny, penzijní fondy, a podobné finanční domy, které přijímají vklady obyvatel a velmi nadstandardně si z nich žijí, viz statistiky o byznys segmentech, které mají největší zisky. Jsou to OIL a Banking, a to v každém národním státě alespoň trochu hospodářsky průmyslově rozvinutém..

0 0
možnosti
PP

P. Pruner

9. 2. 2012 12:59
tak nevím kudy cestička

Cesty peněz jsou někdy nevyzpytatelné.

Nedávno se v jiném článku tvrdilo, že komerční banky peníze nepoužily k podpoře podnikání, ale uložily u ECB. Klima evidentně nepovažují za dobré.

0 0
možnosti
LG

L. Gryc

9. 2. 2012 10:43
Boj EU s větrnými mlýny

Jaký že to je boj ECB? Prostě nastoupila cestu monetarizace dluhů po americkém vzoru. Začala v biliónech EUR tisknout nekryté peníze a nakupovat za ně státní dluhopisy Itálie a Španělska. Tyhle státy nemůže nechat padnout, nějaké Řecko nebo Portugalsko jim je ukradené, bez nich se obejdou. Případně dalším tištěním peněz bude sanovat krachující banky. Důsledek? Znehodnocení ničím nekrytých úspor obyvatelstva ve státech platících Eurem, inflace může jít klidně do pásna 5-10% ročně.

0 0
možnosti
JK

J. Kanioková

10. 2. 2012 7:00
Naprosto přesně !!!

Člověku se z tono nedělá volno, je to zrůdnost !

0 0
možnosti