Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

"Němci mají ústup od jádra promyšlený"

V Evropě na tragédii ve Fukušimě nejvýrazněji zareagovalo Německo, když odstoupilo od jaderné energie. Důsledky havárie jsou rozdílné pro různé části světa. Pro LN to v rozhovoru řekla Dana Drábová, jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V. Goliáš

13. 3. 2012 18:18
nikoli vítr, slunce a měsíc ale uhlí

Rozhovor vyznívá tak, že němci nahradí jaderné elektrárny tzv. "obnovitelnými zdroji". To je ale čirá fikce. Ve skutečnosti plánují totiž postavit 18 nových uhelných bloků. Mohou si to dovolit, co se málo ví, že mají jedny z největších zásob hnědého uhlí na světě. Narozdíl od nás...

0 0
možnosti

T. Kohout

12. 3. 2012 9:48
Mají to rozmyšlené dobře

Jak jistě víte, každý nestálý zdroj musí mít TEPLOU zálohu. To je konvenční zdroj(plyn, uhlí), který musí být udržován v provozu, aby okamžitě připraven najet. Němci si zajisté dobře povšimli, jak pěkně je ČR geograficky zaklíněna do jejich země. Proto teplá záloha a stabilní zdroje budou v ČR, kde odkoupí za pár šupů "špinavou" elektřinu, zatímco oni budou chytře dodávat tu drahou "ekologickou".

0 0
možnosti

M. Bomar

12. 3. 2012 12:24
Re: Mají to rozmyšlené dobře

pani dana drabova, dekuji. vas prispevek byl vyvazeny, objektivni. prispeje k uklidneni ceskych jadernych nadsencu. podminky pro instalaci obnovitelnych energii v ceske republice nejsou optimalni, coz ztezuje nasledovat nemeckou republiku. zatim.

zrejme musime cekat, az zelene technologie dosahnou vyssi vykonosti. setrvani u jadra povazuji za hazard, ktery muze znicit zivot v nasi utulne kotlince.

0 0
možnosti

J. Šrámek

12. 3. 2012 8:13
Srovnávat německé a české možnosti ?

Mořské pobřeží nemáme.Tam jsou pravidelné větry o zhruba předvídatelné síle.Helgoland a Štvanice JSOU SICE OSTROVY,ale to je tak vše,co mají stejné.Slunce také u nás svítí,ale do síly a délky svitu málo,proti jižním zemím.Alpské řeky a potoky také nemáme.Pálit uhlí a plyn.Jedno škodí životnímu prostředí,to druhé zase financím.Co tedy zbývá?Dukovany-Dalešice,nevyužitý příklad pro Temelín a všeobecně nevyužitý potenciál obou JE elektráren.Přebytek tepelného výkonu je absolutně nevyužitý.Zde by se měly aktivity změnit!

0 0
možnosti

P. Fiala

12. 3. 2012 5:52
Wind a Solar je "budoucnost" k uhlí a jádru

""Problém zůstává v tom, že Německo si svůj avizovaný pokus o přechod z jádra k obnovitelným a dalším zdrojům takzvaně může dovolit, jedná se jednu z nejbohatších zemí světa.""

Němci vytváří nejvyšší GDP ze všech států světa, pokud nebereme USA jako celek, ale jako 50 států unie. Stejně tak euroobčané 27 států EU vytváří jž 6.rok nejvyšší GDP v porovnání současných společenských integrovaných uskupení (EU, USA, China, Afriká Unie, Rusko, Liga Arabských států).

Škoda, že nebyla připomenuta investice ČEZ a.s., majitel stát ČR, v Rumunsku, kde ČEZ nechal vystavět největší Wind farmu v EU s instalovaným výkonem 600MW, viz:

photovoltaicfotovoltaik.wordpress.com

0 0
možnosti