Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Česko přestane podporovat obnovitelné zdroje. Vystačí si s uhlím

Podpora obnovitelných zdrojů je za hranicí ekonomických možností Česka, proto jsme zahájili přípravy na její zastavení. Oznámila to předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková s tím, že podpora se omezí pouze novým zdrojům, které budou zprovozněny od roku 2014.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Seidenglanz

26. 4. 2012 11:17
Uhelná loby+ČEZ opět vítězí

Už dnes bojují teplárny s nedostatkem uhlí. Ani import není perspektivní. Časem to s ním bude obdobné jako s naftou. Kde jsou ty časy kdy nás analytici ujišťovali, že reálná cena za barel nepřekročí 60 USD. Dnes je to už zcela normálně 3 x tolik a nikdo soudný nepředpokládá, že cena bude řádově klesat. . Obdobně tomu bude i s uhlím, pokud se neomezí jeho spotřeba v elektrárenství.

 Omezení takové spotřeby je jen dvojí: přechod na atom nebo přechod na obnovitelné zdroje. Východiskem není to nebo ono řešení ale jejich kombinace. Atom představuje relativně levnou energii, ale velmi  nepružnou. Tu pružnost mohou dodat jen jiné zdroje: přečerpávací elektrárny, paroplynové elektrárny, poněkud méně pružné vodní a uhelné elektrárny a některé další obnovitelné zdroje jako bioplynové stanice, větrné elektrárny vybavené alternativním konvertorem elektřiny do elektrolýzy a pod. Fotovoltaika je jistě vhodným doplňkem ale někde na Sahaře nebo v Arizoně. Ne ve střední Evropě.U nás provozované fotovoltaiky byly budovány pod patronací ČEZu s cílem odůvodnit před veřejností zvyšování cen elektřiny pro koncového spotřebitele. Jsou proto také většinou(přes 90 %) v majetku společností majetkově nebo skrytě spojených s tímto koncernem. Problém Německa s obnovitelnou energií nespočívá v její drahotě. Výkupní cena 1 kWh z offshorové větrné elektrárny je v přepočtu něco přes 70 hal. Problém je jak ji přepravit z pobřeží do Porůří a spočívá v kapacitě přenosové soustavy. Tu má Německo v horším stavu než ČR. Přesto, po letošní novelizaci zákona o obnovitelných zdrojích (EEG) od podpory OZE neustupuje. Je to prozíravé i když se nám to nezdá. Až u nás budou stát elektrárny bez plynu  a uhlí, nebude cena za kWh rozhodující. Tak jako není dnes rozhodující cena za 1 l benzinu.

0 0
možnosti

j. kříž

25. 4. 2012 14:15
lidi tu stejně nebudou na ten plyn a elektriku mít

díky genialnímu vládnutí velkozlodějů a budou v kamnech pálit petky a obnošený kecky z vietnamu , sice tu všechno vychcípá ale naše velitele to v jejich rezidencích

na floridách a toskánsku štvát nebude

0 0
možnosti

P. Stavjaník

25. 4. 2012 16:20
Re: lidi tu stejně nebudou na ten plyn a elektriku mít

Co si socialisti a komunisti prosadili, to teď platíme. A bylo jasné, že na to nebudeme mít. Jenže zase to šlo ruku v ruce s heslem, čím hůř, tím pro levici lépe.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-vykupni-cena-fotovoltaicke-elektriny-fum-/p_ekonomika.asp?c=A100305_184630_p_ekonomika_wag

0 0
možnosti

J. Pospíšil

25. 4. 2012 14:00
špatné rozhodnutí

TEDY NEJENOM úpadek  vzdělanostní, kulturní, etický, morální ale i  ekonomický-

obnovitelné zdroje budou totiž v budoucnu pro celou planetu preferovaným zdrojem energie. Stále více a více se posunujeme na okraj civilizované společnosti.Nebudeme v Evropě hodnověrnými partnery.

Vypadá to tak , že v této zemi vítězí jen krátkodobé  výhledy.

0 0
možnosti

P. Zeman

25. 4. 2012 14:29
Re: špatné rozhodnutí

Prdlajz. Nejde o to, že bysme se vraceli na stromy. Jenom řád věcí se dostane zpět kousek k normálu. Technologie se budou vyvíjet dál, solárko ale už pojede bez těch vylobovaných a kuwa nesmyslných dotací.

0 0
možnosti

J. Tachovský

25. 4. 2012 13:40
Konecne nejaka dobra zprava

0 0
možnosti

M. Písecký

25. 4. 2012 13:28
Za FV tunelování může ČSSD a KSČM

Původní znění paragrafu zákona: "Výkupní ceny stanovené Úřadem pro následující kalendářní rok nesmí být nižší než 90 % hodnoty výkupních cen platných v roce, v němž se o novém stanovení rozhoduje. Toto ustanovení se poprvé použije pro ceny stanovené pro rok 2007."

Pak ale přišlo na řadu projednávání pozměňovacích návrhů: Poslankyně Iva Šedivá (ČSSD) podala pozměňovací návrh C. 1. K § 6 odst. 4ve třech variantách, kde Varianta 3 zněla: V § 6 odst. 4 se číslo "90" se nahrazuje číslem "95" a číslo "2007" se nahrazuje číslem "2006". (Varianty 1 a 2 návrhu paní poslankyně uváděly dokonce 97 % a 98 % !!!) Poslanec Ladislav Urban (KSČM) podal pozměňovací návrh E.2. Varianta pozměňovacího návrhu poslankyně Šedivé: V § 6 odst. 4 se číslo "90" nahrazuje číslem "95".

Pozměňovací návrh E2 byl pak schválen v hlasování č.492 hlasy poslanců ČSSD a KSČM (dále jej podpořil jen jeden poslanec z KDU-ČSL a šest z US-DEU - více nikdo).

Přijatý pozměňovací návrh tak změnil v § 6 odst. 4jen jednu jedinou číslici "0" na "5", ale nato nepatrná změna má dnes dopad v řádu miliard Kč. (zdoj: Neviditelný pes)

0 0
možnosti

R. Buršík

25. 4. 2012 13:11
uranovo uhelné lobbby zabibnovalo

alwe máým we štěšsgtí, že nerozdali pwetrlejky

0 0
možnosti

R. Houška

25. 4. 2012 12:19
Už si nahrabali, takže mohou klidně postupovat stylem

"od zdi ke zdi", milánkové v parlamentu. Nějaký ten větrníček nebo zrcátko už mají všichni, včetně komunistů, takže o co jde!?

0 0
možnosti

P. Fiala

25. 4. 2012 11:49
Státní strategie a státní podniky

Nesmyslné, mnonásobně navýšené dotace schválila většina poslanců, oproti doporučované výši ve Směrnicí EU. Proč asi pořád mnoho lidí bojuje neúspěšně s korupcí ve státní správě, když soubor většiny osob v tomto orgánu nejvyšší moci státu toto udělá, a voliči jim neprovedou defenestraci?

Dvojí tvář státního podniku ČEZ a vládních energetických strategií:

Největší větrná elektrárna v EU (zdroj OZE) byla vystavěna za finance ČEZ v Rumunsku, místo Cogelac, výkon 600 MW (1 blok Temelína má výkon 1000MW) - každý občan má v této elektrárně majetkovou účast (státní podnik - státní majetek - stát = občané):

http://photovoltaicfotovoltaik.wordpress.com/" target="_blank" rel="nofollow">http://photovoltaicfotovoltaik.wordpress.com/

0 0
možnosti

D. Seibt

25. 4. 2012 13:12
Státní strategie a státní podniky

Zadna doporucena vyse dotaci ve smernici EU neni. Hlavni problem nebyla vyse vykupni ceny jak jiste vite. Ta byla nastavena v urcitem roce, aby bylo vubec mozno neco jako FE spustit. Pak, ale doslo ke snizeni nutnych investit do FE, ale vykupni ceny zustaly stejne a neslo je menit a tohle byl spousteci okamzik kdy se to cele rozjelo spatnym smerem. Od tohoto okamziku bylo vse spatne. Ze se na tom napakovala hromada chytraku, to je dalsi problem.

A ta vase nejvetsi VE v EU by nevznikla opet bez dotaci, ktere zase naopak vysava CEZ z Rumunskych lidi.A jeste informace, ta vase Rumunska VE ma rocni vyuziti kolem 25 az 30%, coz je asi 3x mene nez ma Temelin. Jedine v cem s vami asi mohu souhlasit je korupce v tomto statu, ale jinak energetice zoufale nerozumite.

0 0
možnosti

J. Kliment

25. 4. 2012 11:36
Nejvyšší čas,

aby se energetická koncepce státu vymanila z politického jančení. Je to příliš vážná a důležitá věc než aby o ní rozhodovaly instituce jejichž hlavním zájmem je volební úspěch, stranická kasa a osobní prospěch.

0 0
možnosti

V. Kraus

25. 4. 2012 11:22
Včera bylo pozdě

nebýt nesmyslné podpory obnovitelných zdrojů, tak je letos deficit státního rozpočtu nižší o 38 miliard korun. To je téměř tolik, kolik bude asi deficit důchodového účtu.

Ale to zas bude koncem roku 2013 fofr, aby se rychle stihly zprovoznit poslední dotované OZE !!!

0 0
možnosti