Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Na penzi by měli spořit všichni, i chudí, shodují se ekonomové

Od ledna začne platit druhý pilíř důchodového systému, díky němuž si lidé budou moci část peněz ze státního důchodového systému převádět na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Komu se důchodová reforma vyplatí a kde jsou její slabiny? Server Lidovky.cz přináší názory ekonomů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M. Charouz

13. 9. 2012 5:38
30 let?

V této zemi za 30 let stát 30 x změní pravidla a 60 x občany okrade. Nic jim nedávat!

0 0
možnosti

J. Kottas

12. 9. 2012 23:03
Klidně spořte - a v tomto labilním zlodějském

systému se dočkáte čeho? Raději to nebudu vypisovat....nezapomeňte - jste v ČR !!!

0 0
možnosti

J. Savova

12. 9. 2012 10:42
shodovat se můžou,

ale ještě by jim měli říct, kde na to mají vzít! ono odkládat 100 měsíčně postrádá smysl a na větší spoření mít stejně nebudou; a to úpomíjím fakt, že za dnešní 100 si za 30 let koupí stejně jako dnes za 10 halířů (a možná ještě míň);

0 0
možnosti

P. Hajný

12. 9. 2012 9:02
Proč si spořit / nespořit na důchod

Penzijní připojištění se státním příspěvkem běží od roku 1994. Za prvné: Zrušení výsluhové penze, kdy si po 15 letech mohu vybrat polovinu všech finančních prostředků bylo zavedeno na nátlak akcionářů penzijního fondů. Pro penzijní fondy je přece nemyslitelné, aby účastníci penzijního připojištění začali regulerně tyto penze čerpat. Za druhé: zrušení garantované nuly povede k tomu, že dočasně některé fondy mohou vylepšovat zhodnocení. Tato praxe je častá u tzv. výhodných investičních životních pojištění, kdy nikdo nic negarantuje, riziko investiční strategie je na úplném laikovi, přesto se zhodnocení tzv. kapitálové hodnoty pohybuje na úrovni 2,4% plus nějaký podíl na zisku, zpravidla 2,1-2,5% p.a. Ovšem, že ta kapitálová  hodnota je rovna nule či mizivě nízký, to už se zpravidla nikde nedovíte!! Za třetí: v připravované penzijní reformě chybí koncensus, shoda v rámci politické reprezentace. Toto osobně vnímám jako největší problém. Závěr: Vítězem jsou penzijní fondy, penzijní společnosti a pojišťovny a také účastníci penzijního připojištění, kteří si uzavřeli produkt na začátku a měli to štěstí, že jim přispíval zaměstnavatel. Nyní si mohou polovinu všeho vybrat. Pokud si mám začít spořit na důchod: pak rozložte volné fin. prostředky mezi spořící účty, penzijní připojištění s příspěvekm zaměstnavatele, případně stavební spoření. Jste-li odvážný, kupujte akcie s dividendovým výnosem (CEZ, Telefonica, Philip Morris, případně zahraniční evropské firmy). Vyvarujte se investičnímu životnímu pojištění, prodávaného jako výhodný produkt na zajištění pro stáří.

0 0
možnosti

J. Tachovský

12. 9. 2012 10:28
Re: Proč si spořit / nespořit na důchod

Souhlasim. K tem investicim bych ale jeste dodal nemovitosti. Hypoteku na minibyt zvladne skoro kdokoliv, pokud ho soucasne pronajima. V duchodu uz je hypo splacena a tecou zisky z pornajmu. Nejake  fondy nebo pojisteni je na nic. To je dira, kde penize mizi s tim, ze mozna nekdy v daleke budoucnosti z nich neco bude. To zu je lepsi nechat ty penize v polstari - tam jsou alespon k dispozici v pripade neocekavanych problemu.

0 0
možnosti

P. Horych

12. 9. 2012 8:52
Aby až to tady krachne

přišel o uspořené peníze, ne?? Raději si za uspořené peníze koupím nemovitost a tu pronajmu a mám celoživotní rentu kterou mě nikdo nesebere

0 0
možnosti

J. Klíma

12. 9. 2012 8:32
Heh

Já si spořit nikdy nebudu... Považuji to za arcihloupost... makám dřu jak mezek abych měl statky které si do hrobu nevezmu... tedy mé milé děti jestli chcete po mě dědit musíte se o mě postarat... to je můj důchod...

0 0
možnosti

P. Pruner

12. 9. 2012 7:46
finančníci větří kořist

Všechny finanční instituce, penzijní fondy především, cítí kořist a budou nás atakovat svým marketingem. Kampaně se začínají rozjíždět.

Druhý pilíř má velikou nevýhodu v tom, že když zjistíte, že je s vašimi penězi neúspěšný, tak mu je musíte nadále ponechat a čekat. Banku naproti tomu změníte snadno.

V principu je ovšem třeba vždy myslet na zadní kolečka, zbytečně se nezadlužovat a připravovat se na dobu důchodu - to nemusí být jen penzijní spoření.

0 0
možnosti

R. Tichý

12. 9. 2012 8:01
Re: finančníci větří kořist

Souhlasím. Jestli jsem pochopil správně, tak musím u zvoleného fondu zůstat na vždy. To je nepřijatelné. Minimálně by to mělo být jako s fixací u banky - po X letech možnost přejít jinam, byť ve druhém pilíři. Státu může být jedno, kam posílá příspěvek.

0 0
možnosti