Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Atomová země: Každý druhý Čech si přeje dostavbu Temelína

Pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je polovina Čechů. Proti je více než třetina a 15 procent lidí neví. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Urban

1. 11. 2012 21:49
Ano, i já souhlasím s dostavbou

Temelína. Bude to zakázka od státního podniku, takže bude čistá a průhledná, nikde se neztratí ani koruna. Budeme moci zase těžit uran, což vyprodukuje pracovní místa pro nepřizpůsobivé. Budeme moci draze a se ziskem vyvážet energii do Německa, které od jádra ustoupilo a užitek z toho budou mít všichni čeští občané, protože díky tomu bude energie pro ně stále zlevňovat. Cementárny, vápenky a hutě též pojedou naplno, nákladní auta a vagony budou kmitat krajinou s materiálem - prostě zemský ráj to napohled! Bude možno uzavírat také kapitalistické závazky, zakládat Brigády kapitalistické práce a získat nějaký ten Řád za kapitalistickou výstavbu?

0 0
možnosti

J. Tolman

1. 11. 2012 19:59
Ministr Kuba: další uranové doly a chemické loužení uranu

Na návrh ministra průmyslu Kuby vláda rozhodla zadat posouzení možností zahájení nové těžby uranu na ložiscích Brzkov a Horní Věžnice v blízkosti Polné na Jihlavsku. Uvažováno je také nové chemické loužení uranu na Liberecku. Na ložiscích Brzkov a Horní Věžnice je dle ministerstva celkem 3 100 tun uranu, což by zajistilo pouhých pět let provozu jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Za třicet let chemické těžby uranu na ložisku Stráž pod Ralskem, které se nachází na místě jednoho z nejvýznačnějších zdrojů pitné vody v České republice, bylo do podzemí vtlačeno téměř 4,1 milionů tun kyseliny sírové, 320 tisíc tun kyseliny dusičné, 111 tisíc tun čpavku a 26 tisíc tun kyseliny fluorovodíkové. V současné době zůstává v oblasti cca 400 milionů m3 zamořených podzemních vod, což odpovídá jedenapůlnásobku Slapské přehrady. Celková rizika následků těžby mohou ohrozit zásoby podzemní pitné vody a zbytkové chemické roztoky ohrožují plochu o velikosti 160 km2.

Splácet dluhy za drancování uranu budeme ještě desítky let. Dlouhé ruce jaderného průmyslu však již sahají po dalších miliardách na novou těžbu. V případě uranu je tvrzení o energetické soběstačnosti České republiky jen zástěrkou, protože jeho množství dnes nepokrývá ani polovinu potřeb provozovaných elektráren a palivo z něj vyrobit také nedovedeme.

0 0
možnosti

L. Walichiewicz

1. 11. 2012 20:21
Re: Ministr Kuba: další uranové doly a chemické loužení uranu

Návrh dokumentu Surovinové politiky přímo vylučuje těžbu uranu pomocí chemického loužení. O této metodě těžby se tedy neuvažuje.

Pokud jde o Stráž pod Ralskem tak tam platí následující body:

1) Drtivá většina vytěženého uranu šla do SSSR/Ruska, tedy ne do naší energetiky

2) Ekologické organizace uvádí, že bude nutné do roku 2085 na sanace vynaložit cca 50 mld Kč. Mezi lety 1946 a 2004 bylo vytěženo 109 tis tun uranu. Pokud by se veškerý uran využil v naší energetice, potom by toto množství postačilo na cca 140 let kompletního pokrytí spotřeby elektrické energie v ČR. V tomto kontextu se sanační náklady nezdají tak velké, i když vlastně jejich původcem není jaderná energetika.

3) sanace škod platí jejich původce, v tomto případě stát.

0 0
možnosti

j. jonáš

1. 11. 2012 19:59
STOP atomové energii!

Chci více fotovoltaických elektráren namísto nudných a fádních ploch lesů a polí!!! Chci více větrných elektráren, které zkrásní ohyzdné panoramata kopců, hor a jiných přírodních zvlněnin!!! Chci více vodních elektráren - ať zaplaví ta nevkusná údolí plné odporných kytek a jiné odporné živé havěti!!!

0 0
možnosti

T. Czernin 251

1. 11. 2012 20:54
Re: STOP atomové energii!

Staniž se...

0 0
možnosti

P. Pruner

1. 11. 2012 19:59
absurdní

Považuji za absurdní rozšiřovat Temelín se zdůvodněním, že elektřinu budeme potřebovat a současně stát = my daňoví poplatníci máme garantovat pevné ceny. To je socialistické podnikání. Tak může podnikat kdokoli v čemkoli, když rizika ponesou jiní.

Nejsou to jen rizika cenová, ale nebezpečný je odpor okolních zemí k jaderné energetice. Sami se jí doma bojí a u souseda jim vadit nebude? Co když se pak kapacity nebudou moci využívat?

Na vítr a slunce moc nevěřím, ale v úsporách energií všeho druhu máme velké nedostatky.

0 0
možnosti

L. Walichiewicz

1. 11. 2012 20:04
Re: absurdní

Jsou dvě možná řešení.

1) Zrušíme všechny garantované výkupy za garantovanou cenu po garantovanou dobu.

2) Zavedeme garance pro všechny zdroje.

Bohužel v současná deformace elektroenergetického trhu v evropě pomocí OZE směřuje spíše k tomu druhému řešení.

0 0
možnosti

J. Tolman

1. 11. 2012 19:58
Lidé v čele:

Alena Vitásková, dlouholetá spolupracovnice STB a předsedkyně nadačního fondu Livie a Václava Klausových, dnes šéfka ERÚ.  

Ministr průmyslu Martin Kuba je vnímán jako prodloužená ruka všemocného pána jihočeské ODS, takzvaného „knížete z Hluboké“ Pavla Dlouhého. Prostřednictvím organizovaných náborů nových členů si získával účelově většinu v organizacích ODS a prosazoval do funkcí svoje lidi.

Mladší syn prezidenta Václava Klause Jan získá novou manažerskou pozici ve společnosti ČEZ. Přesune se z pozice ředitele útvaru řízení rizik na pozici ředitel útvaru finančního controllingu. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže je Jan Klaus velmi schopný manažer a fakt, že jeho otec je hlavou státu, prý nehraje žádnou roli.

0 0
možnosti

J. Tolman

1. 11. 2012 19:53
Japonsko to myslí s odstavení všech JE vážně

Japonsko zahájilo zatím nejambidióznější program rozvoje OZE na světě. Do roku 2016 již chce mít instalovanou kapacitu 24,9 GWv FV a fofrnících. Odhadovaný  potenciál větrné energie v Japonsku je 1800 GW. Výkupní tarify eletřiny jsou nevyšší na světě, vyšší než v Německu, kterou si Japonsko vzalo za vzor a jehož program rozvoje OZE se nyní snaží urychleně kopírovat. Japonsko chce v co nejkraští době nahraadit své v současné době převážně zavřené JE, které před Fukušimou vyyráběly 20% elektrické energie. 20 GW kapacitu chce Japonsko instalovat do geotermálních elektráren.

http://cleantechnica.com/2012/10/02/24-9-gw-of-renewable-energy-capacity-for-japan-by-2016/

0 0
možnosti

J. Tolman

1. 11. 2012 19:48
Britové i Němci si přejí více větrné a solární energie

Britové i Němci si přejí více větrné a solární energie

Nedávno provedený průzkum veřejného mínění v Británii ukázal, že jasná většina Britů si přeje větší využití solární a větrné energie.

Průzkum ukázal, že 55% dotazovaných souhlasilo s tím, že by se počet větrných elektráren měl zvětšit a 14% si přálo, aby se jejich počet již nezvyšoval. 21% by si přálo, aby se jejich počet snížil. 72% dotazovaných si přálo více FV elektráren, 5% by si přálo jejich počet snížit  12% je spokojeno s jejich současným stavem,

Němci podporují odstavení JE i přes zvýšené ceny energie

Výsledky průzkumu veřejného mínění v Německu, publikované minulý týden, ukázaly, že 72 % dotazovaných souhlasí s odstavením JE a 24% je proti.  Nedávný průzkum mínění v USA přinesl podobné výcledky, jako průzkum britský.

0 0
možnosti

S. Donát

1. 11. 2012 19:53
Re: Britové i Němci si přejí více větrné a solární energie

No ono to Němce i Brity přejde, při pohledu na roční vyúčtování. U nás jsou lidi v tomhle naštěstí rozumní.

0 0
možnosti

J. Tolman

1. 11. 2012 19:45
Jádro se nevyplatí

Šéf GE Immelt: Jádro přestává být vůči konkurenci nákladově omluvitelné

Jaderná energetika je v konkurenčním srovnání vůči jiným technologiím generování elektřiny tak nákladově náročné, že je to již velmi těžko obhajitelné,“ uvedl šéf globálního koncernu General Electric. Právě jeho firma je přitom jedním z celosvětově největších dodavatelů technologií pro jadernou energetiku.

„Jsou to bezpochyby plyn a vítr,“ uvedl šéf GE Immelt směrem ke dvěma zdrojům energií, ke kterým se země nejdynamičtěji posouvají. „Zemní plyn se stává trvale levným,“ uvedl Immelt směrem k prudkému rozvoji těžby ve Spojených státech, která už dnes změnila pravidla hry na energetickém trhu mezi USA a Evropou (viz posílání amerického uhlí do evropských elektráren).

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2118749/sef-ge-immelt-jadro-prestava-byt-vuci-konkurenci-nakladove-omluvitelne.htm

0 0
možnosti

V. Novák

2. 11. 2012 11:04
Proti MOCNĚ DOTOVANÉ konkurenci jste "zapomněl" uvést.

Jádro je nejekonomičtější výroba elektřiny v průmyslovém množství.

Ovšem na evropském netrhu, který je tak deformován dotacemi a povinnými odkupy, že nefunguje, nelze reálnou cenu vůbec stanovit.

0 0
možnosti

J. Tolman

1. 11. 2012 19:44
Temelín v české špíně

ČEZ se do dostavby Temelína zrovna nehrnul. Tendr spustil po silném tlaku vlády. Co vězí za úsilím ministrů rozhodnout ještě v tomto volebním období? Pokud je to vidina provizí, pak největším bezpečnostním rizikem pro stát může být tato vláda.

http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-56395360-jiri-leschtina-temelin-v-ceske-spine

0 0
možnosti

J. Tolman

1. 11. 2012 19:43
Beneš: Ceny elektřiny nemotivují pro budování nových elektrá

Současné ceny elektřiny neposkytují dostatečnou motivaci pro budování nových elektráren, prioritou společnosti ČEZ přesto nadále zůstává dostavba jaderné elektrárny Temelín. Na Mezinárodním energetickém regulačním fóru to dnes řekl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Chtěl by však, aby u Temelína byly zajištěny pevné prodejní ceny elektřiny. Pevné ceny podle Beneše mohou zajistit ekonomickou návratnost elektrárny. V případě nízkých tržních cen elektřiny by stát firmě doplácel rozdíl mezi pevnou cenou. Naopak v případě vyšších cen by ČEZ doplácel státu.

0 0
možnosti