Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Většina Čechů nevěří, že se vládě podaří snížit zadlužování

Čtyři pětiny Čechů nevěří, že se vládě premiéra Petra Nečase podaří výrazně snížit tempo růstu zadlužování státu. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. V předchozích dvou letech mělo tento názor 60 procent Čechů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J. Kottas

8. 1. 2013 11:34
Samozřejmě je vyloučeno zadlužování zastavit

Je to bludný kruh. Šetřením na občanovi, vysoké DPH, poplatky, daně,okrádání důchodců =  menší spotřeba, zchudlá společnost, menší obraty. A bohatnutí pár vyvolených. Cesta do pekel.

Jediné řešení:

Zahodit klíče, vypráskat všechny zmetky, co zmrvili tuto zemi, žádný samet a začít znovu. Od nuly - vlastně už ji máme celkem blízko.

0 0
možnosti
MC

M. Chlup

7. 1. 2013 12:45
Nevidím na tom nic tak složitého

Jen k tomu chybí politická vůle. Stačilo by, aby všichni začali platit daně, jak tomu bylo kdysi. V této republice máme asi milon OSVČ. 99 % z nich neplatí ani korunu daní a za rok 2012 ještě řada od státu dostává daňový bonus v řádu desítek tisíc, platí tedy zápornou daň. Přitom by stačilo znovu zavést minimální daň. Pokud by byla dejme tomu 5 000, tak už to dá 5 miliard a kdyby se ještě pohnulo s nesmyslným nastavením paušálů, tak se na těch 80 miliard klidně dostaneme. Za rok 2012 bylo na daních od zaměstnanců vybráno cca 82 mld. a od OSVČ cca 1,7 mld. Není to tak trochu nepoměr? Ti lidé nevyužívají služeb státu jako je policie, hasiči, státní správa atd. Nebo snad mají nárok na služby zdarma. Podotýkám, že sám jsem OSVČ, ale platím vždy výdaji. A platím daně velmi vysoké.

0 0
možnosti
HM

H. Míčková

6. 1. 2013 10:40
nejen, že nevěří

ale oni si to ani nepřejí..

0 0
možnosti

P. Čech

6. 1. 2013 12:29
Re: nejen, že nevěří

To však nemluvíte o většině občanů. Pokud máte na mysli ovčany, potom máte pravdu. Těch však není většina.

0 0
možnosti

P. Čech

6. 1. 2013 10:04
Není se co divit.

Stále věřím tomu, že většina Čechů,stejně jako většina občanů kdekoliv, jsou lidé přemýšliví, kteří jsou schopni si po úvaze dát dohromady dvě a dvě. Cesta ke snížení zadlužení státu je totiž jen jedna, ať si mnozí namlouvají cokoliv. Bolestná, zásadní a nekompromisní , skutečná reforma. Reforma státní správy. Taková reforma, která navrhne systém, jehož součástí bude zrušení 8 (slovy osmi) ministerstev a mnoha jejich přímo řízených organizací Převedení opravdu nutných kompetencí těchto zrušených ministerstev na Kraje a obce.Rozdělování prostředků ze státního rozpočtu přímo z MF na cílové subjekty a na Kraje. Že toto jde a je možné je nabíledni. Příklad totiž existuje a to na jihozápad od našich hranic. Bohužel takovémuto řešení zadluženosti brání náš ústavní systém. Jakékoliv reformy jsou totiž schopny prosadit a zavést pouze a jedině politické strany, které jsou zrovna u moci. Obrovská smůla ovšem je, že není v zájmu ani jedné z politických stran, takové reformy provádět. Řezaly by si totiž tak pod sebou větev své moci nad veškerým děním ve státě. Zejména by narušily své ovládání moci zákonodárné, výkonné a soudní, které v současnosti uplatňují a mistrně toto zastírají lživými politickými žvásty o nějaké demokracii v České republice. Jak je vidět z volební účasti, věří jim již jen 30% občanů-voličů. 70% voličů již zcela rezignovalo. Cesta z tohoto zaběhlého diktátorského systému také existuje - viz Island.

0 0
možnosti
VS

v. stecher

6. 1. 2013 10:45
Re: Není se co divit.

Dávám vám pane Čech palec nahoru.Ani já nedoufám,že se podaří zvrátit dluhovou past .Nevěřím sice,že to dojde tak daleko,jako v Řecku (jiná geografická poloha,jiná struktura ekonomiky,produktivní lidé),ale pokud nedojde k velkým změnám,brzy dosáhneme zadlužení 70-80% k HDP a to už nám kapitálové trhy řádně ohodnotí.Souhlasím,že musí být provedena celková reforma státní správy.Je vyzkoušeno ,že na fungování státu stačí bohatě 35-40% prostředků HDP.Příkladem je Estonsko,kde jim stačí i jednokomorový parlament.Zásadním problémem je přerozdělování veřejných peněz.Jsem pro zřízení nezávislé instituce po vzoru ČNB,která by veřejné prostředky spravovala nezávisle na státu.Ukazuje se totiž,že stát je ten nejhorší hospodář.

0 0
možnosti
JE

J. Esterka

6. 1. 2013 9:20
Vláda vzala reformy za špatný konec.

Udělala škrty, které v žádném případě nenaplní státní kasu. O prorůstových opatřeních vůbec nemluvím. U většiny lidí se změnšila koupěschopnost obyvatelstva. Co vlastně tato vláda udělala dobrého?

0 0
možnosti
MF

M. Frank

6. 1. 2013 10:08
Re: Vláda vzala reformy za špatný konec.

Prorůstová opatření jsou zdrojem dalších dluhů. Jediný možný postup je utrácet jen to, na co mám peníze, tak že drastické škrty ve výdajích. Koupěschopnost se nezmenšila, lidé jen více šetří, nárůst vkladů je extrémní. Tato vláda udělala jen to, že oddálila nástup sosanů a tím oddálila státní bankrot, nic víc. Až nastoupí do vlády KSČSSD zkrachuje stát do dvou let. Myslím, že to byla zbytečná oklika, když nebyli ochotní vyrovnat státní rozpočet skokem a šokem, mohli tu vládu dát klidně Paroubkovi, mohli už jsme to mít za sebou.

0 0
možnosti
RP

R. Pecho

6. 1. 2013 8:27
Na mne nepřipadá ani koruna.

   Od vlády jsem si nepůjčil, dluh jsem nezpůsobil, živím se sám a platím řádně daně, nekradu, chovám se zodpovědně. Od státu chci pouze to, nač mám dle Ústavy ČR nárok.

   Dluhy, pokud vím, mají platit ti, kdož je způsobili, kdo způsobilI újmu jinému (i státu) nebo něco ukradlI, musí škodu uhradit. Například i propadnutím majetku (dle §66 Trestního zákona).

   Ovšem toto si nemyslí ani prezident ČR, ani zkorumpovaní politici, ouřadové, kmotři a mnoho dalších lumpů.

   Ke skutečné demokracii a skutečnému kapitalismu máme stejně daleko, jako v lednu 1990.

0 0
možnosti
JH

J. Holič

7. 1. 2013 10:52
Re: Na mne nepřipadá ani koruna.

Samozřejmě že půjčil - plno lidí má na dluhu svůj podíl. Už jen tím, že spousta lidí nešla k volbám a zřekla se tím možnosti ovlivnit naší politickou scénu, nebo tím, že si někteří vybírali podle 30,- u doktora a ne podle charakteru politiků. Dále taky tím, že pobíráme důchody (nebo budeme pobírat důchody) ale čím dál tím méně nás na ně platí (důchody dnes znamenají celou třetinu všech výdajů státu a ty výdaje stále rostou). Je tu taky neekonomický dluh, který je v našich hlavách ještě z dob socíku a plno z nás ho ať už vědomě, nebo nevědomě předává dalším generacím. Takže si myslím, že jen nepatrná hrstka z nás není zodpovědná za vzniklý dluh a jsem si jist, že ani já, ani vy do té hrstky nepatříme.

0 0
možnosti
PP

P. Pruner

6. 1. 2013 8:12
také nevěřím

Patřím k těm co také vládě nevěří. První rok vlády jsem politiku škrtů podporoval v naději, že je to předzvěst reforem.  Vláda je neschopná realizovat skutečné strukturální reformy - to je totiž náročná a konfliktní práce.

0 0
možnosti
OF

O. Firtl

6. 1. 2013 10:15
Re: také nevěřím

Dobře řečeno - náročná a konfliktní práce. Snaha sice byla, ale chyběla kvalita a jednota koalice. V dnešním zhýčkaném světě, kde snižování vládního zadlužování se automaticky rovná méně peněz občanům voličům je vskutku náročná ne-li nemožná práce. Nerad zde zmiňuji tolik nepopulární Řecko, ale mělo by všem sloužit jako velmi dobrý příklad toho, kam nechuť vlád řešit náročné a konfliktní "tlaky" vede.    

0 0
možnosti