Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Z Bangladéše proudí do Česka textil za miliardy, dělníci přitom živoří

Tragédie v bangladéšské Dháce opět víří otevírá debatu o etickém zacházení se zaměstnanci v obrovských textilních továrnách v jihovýchodní Asii. Za minimální plat tam tisíce dělníků vyrábějí textil a obuv pro evropské trhy, kde se poté prodávají s několikanásobnou marží.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

O. Kaňák

11. 5. 2013 19:19
Tohle je hlavně o firmách.

Lidi se jen stěží dovědí jak a kde je zboží produkováno.

Třeba IKEA si to hlídá, žádná dětská práce a nadstandartní platy ve výrobě a přesto nízké ceny výrobků, takže nějak to jde.

Možná se časem dobereme i informací jak je co vyprodukováno a můžeme si vybírat.

Potom to chce ještě občany kterým nebude jedno jestli koupí zboží levně a bez odpovědnosti, nebo třeba o 10% dráž ale s lepší karmou. To je právě to místo zlomu kde začíná být nevidtelná ruka trhu bezradná, a nastupuje humanismus.

0 0
možnosti

11. 5. 2013 16:13
to nejni žádná pravda

bangladéš je daleko bohatší než čechostán, tam neumíraj přece lidi na ulici jako v čechostánu, a tam přece mají všechno zadarmo, kdežto v čechostánu muší každej platit obrovský miliardy za léčení, to ví každej čechostánec

0 0
možnosti

F. Skupík

11. 5. 2013 10:38
Proč se lidé dívají především na cenu???

No protože výdělky jsou malé a spíše jdou dolů a všechno se zdražuje.Kdyby měla lůza dost peněz tak si bude vybírat to kvalitnější a bude více utrácet a ekonomika by šla nahoru.

Si někdo myslí že když přidusí 80% lůzy že budou nakupovat jak zběsilí???Pro ně bude nejdůležitější najíst se a zaplatit byty .Ostaní půjde stranou.Těch 20 % bohatých tuto republiku nespasí.

0 0
možnosti

11. 5. 2013 18:09
Re: Proč se lidé dívají především na cenu???

Typický Skupík, tedy demagog.

Luza je luza tím, jak žije. Jak známo chudoba cti netratí. Být nemajetný neznamená být špatný. Špatným se člověk stane, pokud bez ohledu na svoji situaci si musí věc jakkoliv opatřit. Mnohdy si předem vytvoří příběh, kterým svoje konání ospravedlňuje. Znám Villonův citát: "Bída z lidí lotry činí a vlky žene z lesů hlad." V takové situaci u nás ale nikdo není.

0 0
možnosti

F. Skupík

11. 5. 2013 10:31
U nás to dopadne

zachvíli taky tak.Makej do roztrhání těla za minimální mzdu.A drž hubu a krok.Když se ti to nelíbí tak vypadni.Za bránou už čekají "kvalifikovaní " dělníci z Ukrajiny,Mongolska Angoly atd.

0 0
možnosti

11. 5. 2013 10:38
Re: U nás to dopadne

Ne Skupíku.

U nás je to tak, že oproti těm lidem, jejichž zboží nakupujeme a zhusta se nad ně povyšujeme, jsme neskutečně nespokojení. Zvlášť někteří v tom našem +- blahobytu chtějí stále vidět bídu a pokukují do zahrady k sousedovi, který se má lépe. To ovšem nestimuluje nikoho k větším výkonům, pokud nepočítám další rozvíjení keců.

0 0
možnosti

11. 5. 2013 9:58
každý by se měl zamyslet sám nad sebou

jak ve svém konzumním přístupu při nákupu co nejvíce  levných věcí napomáhá defacto zločinnému jednání vůči těm nejubožejším.

Konzumní západní civilizace si rochní v pěkné hnilobě.

A místo aby se zamyslela nad pokorou, tak hledá,  jak se pomocí  šílených dluhů vymotat z recese a vytvořit ještě větší armádu zadlužených lidí.

Něco je velmi, velmi špatně.

0 0
možnosti

12. 5. 2013 19:06
Re: každý by se měl zamyslet sám nad sebou

...ano, něco je velmi, velmi špatně. Kamarád mě říkal, že to vše začlo, když lidé místo do kostela zamířili do hospody a později k automatům. Asi na tom něco bude.

0 0
možnosti

J. Carlos

11. 5. 2013 9:23
A českému spotřebiteli je to šumafuk

hlavně že to má levně. Tak stejné je to u potravin, proč je tak špatná kvalita potravin protože Čech toho chce mít hodně a levně. Kdyby to nekupoval neprodávalo by se to.

0 0
možnosti

11. 5. 2013 9:30
Re: A českému spotřebiteli je to šumafuk

Chcete mi laskavě objasnit,jak spotřebitel má poznat,že sůl.použitá v potravině,je tecnická,určená k posypu silnice?

0 0
možnosti

T. Czernin 251

11. 5. 2013 9:13
Co se to tam zase

nacpalo za polské šmejdy?? To není nikdo z našich schopen tenhle šunt a brak vozit v kontejnerech sám? Chybí nám pšoňácký obchodní duch, například v Polsku kšeftující šikmoočku neuvidíte...

0 0
možnosti

11. 5. 2013 9:18
Re: Co se to tam zase

Poláci byli vždy obchodně úspěšnější, než my. Koneckonců proč se do obchodu nepustíte sám?

0 0
možnosti

11. 5. 2013 8:30
nové otrokářství současného glbalizovaného světa

kde jsou vlády a diktátoři korumpováni západem za to že rozprodají pod cenou nerostné bohatství nebo lidskou sílu vlastní země dnes západ nechce vidět důsledky vlastní chamtivosti bohužel dříve nebo později nás to dostihne a svět se bude od základů měnit

0 0
možnosti

12. 5. 2013 19:17
Re: nové otrokářství současného glbalizovaného světa

Vše, o čem zde pane Kříž píšete, je jen stinná stránka globalizace. Nic víc, nic víc.

0 0
možnosti

11. 5. 2013 8:15
To je ten důsledek?

To je ten textil,dovážený k nám v kontejnerech v ceně 10 kč za kilogram a po  roztřídění na jednotlivé výrobky se cena zvedne na 800 až 1000 k?,kde celníci při odbavování mají šátek přes oči,kde při raziích policie zabavuje Vietnamcům stále a stále a oni se otřepou,rozutečou a za chvíli kšeftují dál?To je ten důsledek,kdy byly zlikvidovány naše textilky a tisíce lidí přišli o práci?To má za následek vzrůstající korupce v těch nejvyšších patrech státní správy?To je důsledek,kdy dělný lid je naštvaný,kam jsme to s tou demokracií dopracovali?

0 0
možnosti

11. 5. 2013 8:53
Re: To je ten důsledek?

Ne. To je důsledek toho, že joudové nakupují a kvalita a původ zboží nejsou pro ně zajímavé. První je cena. Vietnamci na tržnicích také prosperují proto, že tam lidé chodí nakupovat a nezajímá je, že dotyční okrádají stát na daních.

0 0
možnosti

11. 5. 2013 7:51
To všechno jsou kecy!

Nabídněte jim "lidštější podmínky", vzdejte se vlastní práce i platu, převeťte to do bangladéže a nekupujte levný šunt. Bangladéšské "orgány" asi taky nemají plány budov ani neprovádějí žádné inspekce, že si nevšimly dalších tří pater ani těžkých strojů v oné zřícené budově? A naši kritici si zřejmě nemyslí, že sami berou málo a jsou tedy chudáci, neb "vzdělanci" jsou u nás podhodnoceni? Kdo má tedy zaplatit zlepšení životních podmínek bangladéžských textiláků? A proč tam vůbec dělají, proč nezůstanou doma na vsi? Copak je tam někdo odtáhl jako otroky násilím? A na venkově se přece žije tak zdravě, v blízkém kontaktu s přírodou! I pro nás by něco takového jistí zelenkaví krasoduchové rádi zřídili - žádný import, ale soběstačnost vesnických komunit. Aby se Planeta neoteplovala! Oni že to budou z letadel monitorovat!

0 0
možnosti

11. 5. 2013 9:06
Re: To všechno jsou kecy!

Pane Schwarzi v tom vašem příspěvku aby se čuně vyznalo.Sám jsem v Dháce pobyl několik měsíců. Do této velice chudé země jsme dodávali textilní stavy.Vy možná ani nevíte kde Bangladéš je,ale psát nesmysly to vám jde.

0 0
možnosti