Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Účet za zrušený tendr na Temelín? Miliarda, tvrdí šéf amerického Westinghouse

Americká společnost Westinghouse poprvé zveřejnila, jaké měla náklady spojené s účastí v tendru na stavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Její temelínský účet se vyšplhal zhruba na miliardu korun, velká část těchto financí šla na rozvoj výroby komponentů pro budoucí jaderné bloky od Westinghouse.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

16. 7. 2014 13:16
Tak to moc neutratil, skoro za hubičku!

A kromě toho zkušenost je k nezaplacení, jistě to zúročí i do budoucna, nejlépe tím, že se ani na další tendr již nepřihlásí. Stejně nevyhraje. Máme zájem raději o spolehlivější a bližší ruskou technologii. Jako naposledy Maďaři či Bulhaři.

0 0
možnosti

P. Ritter

15. 7. 2014 16:55
Předchozí 2 příspěvky o Německu a Španělsku dokazují

že jsou lepší varianty výroby elektřiny než je jaderná energetika a nehrozí při nich žádné katastrofy, jako byly třeba ty v Černobylu nebo Fukušimě. A navíc tyto modernější technologie využívají nevyčerpatelné zdroje a neprodukují nebezpečný odpad jako jaderné elektrárny.

Cena jaderných elektráren je dána i velmi drahou technologií, která má bránit vzniku závad a ohrožení. Jak ukázala Fukušima, ani nejmodernější japonská technologie katastrofě nezabránila, protože prostě selhala. I v Temelíně se stále vyskytují problémy a i když ZATÍM ke katastrofě nedošlo, tak vždy dojde k odstávce a Temelín nepracuje - což jsou další ztráty. Každá továrna vám potvrdí, že ji každá hodina prostojů stojí i statisíce korun.

0 0
možnosti

P. Ritter

15. 7. 2014 16:45
Španělsko: větrné farmy překonaly výkon 11 jaderných elektrá

Španělsko se dnes může pochlubit třetí největší instalovanou kapacitou větrných elektráren. Hned po Spojených státech, které v posledních čtyřech letech nesmírně rychle předhonily dosud vedoucí Německo. Čtvrtá je Čína, která se ovšem také v posledních dvou letech dere obrovským tempem kupředu.

Většina větrných farem s teoretickým maximální výkonem dosahujícím k 18 GW dokázala běžet na 11,5 GW. To znamená, že větrné turbíny pokryly 53% spotřeby celé země. Dohromady větrné farmy vyprodukovaly ekvivalent výkonu 11 jaderných elektráren.

Přebytečná energie byla využita přečerpávacími elektrárnami, které napumpovaly vodu zpět do přehrad pro pozdější využití k výrobě další elektřiny. do roku 2020 by Španělsko mohlo dosáhnout instalované kapacity 40 GW. Mezi další důležité obnovitelné zdroje energie zde patří vodní a solární elektrárny

.

http://www.ekobydleni.eu/vetrna-energie/spanelsko-vetrne-farmy-prekonaly-vykon-11-jadernych-elektraren.

0 0
možnosti

P. Ritter

15. 7. 2014 16:42
Německo by mohlo nahradit jaderné elektrárny větrnými

Německo by mohlo pokrýt až 65 % výroby své elektrické energie s pomocí větrných elektráren. Stačilo by zastavět jimi 2 % svého celkového území. Německo aktuálně v panické reakci na zemětřesení v Japonsku a následné problémy jaderné elektrárny Fukušima ODSTAVILO SEDM VLASTNÍCH JADERNÝCH ELEKTRÁREN.

-

http://www.ekobydleni.eu/energie/nemecko-by-mohlo-nahradit-jaderne-elektrarny-vetrnymi

0 0
možnosti

V. Novak

15. 7. 2014 10:49
Cena elektřiny v Evropě neklesá, protože

v Evropě se "podařilo" trh elektřinou zničit - a kde není trh, není ani cena. Cena je výsledkem trhu.

Stačilo by odstranit protitržní mechanismy, tedy narovnat trh - a rázem by bylo zřejmé, že dostavba Temelína se velmi ekonomická a návratná. A to bez berliček garantované výkupní ceny. Mimochodem - násobně nižší, než jsou garance pro OZE.

Jenže to by zároveň znamenalo přiznat, že celá podpora OZE byla škodlivá, že jen prošustrovala stovky miliard euro a zatížila evropskou ekonomiku předraženou elektřinou. A to politici, kteří to prosadili, nepřipustí.

0 0
možnosti

V. Novak

15. 7. 2014 10:57
Toto měla být odpověď na článek níže.

...

0 0
možnosti

P. Ritter

15. 7. 2014 10:15
Investovat do "dostavby Temelína" je ekonomická sebevražda

a byl by to šílený čin.

Cena dostavby se podle oficiálních údajů pohybuje od 300 miliard výše, podle neoficiálních údajů to je až 900 miliard. Přitom neexistuje opravdu žádná ekonomiká návratnost, protože cena elektřiny na mezinárodní "energetické burze" neustále klesá. což se promítlo do cen dokonce i v Česku. Klesá totiž i potřeba elektrické energie - spotřebiče a stroje jsou stále úspornější a v cizině a postupně i u nás se rozšiřuje počet domácích alternativních zdrojů elektrické energie - hlavně solární, ale i vodní nebo větrné elektrárny.

ČEZ? který ze 70% patří státu se sice pokusil přemluvit vládu, aby za dostavbu převzala záruku splacení.. ČEZ na to byl zvyklý z dřívejška, kdy platilo heslo "socializace nákladů a privatizace výnosů" - tedy náklady platí stát a výnosu si rozdělí management a akcionáři. Naštěstí na to vláda nekývla a ČEZ proto celý tendr raději odvolal - je přece jasné, že by to byla ekonomická katastrofa.

0 0
možnosti

15. 7. 2014 10:32
Re: Investovat do "dostavby Temelína" je ekonomická sebevražda

Proc sileny cin ? Nejde jen o ekonomickou navratnost. Jde o strategicke zabezpeceni energie pro stat. Gripeny taky nemaji ekonomickou navratnost a koupili jsme je.

0 0
možnosti

15. 7. 2014 10:10
Vo firme vypracujeme a zašleme množstvo ponúk

a všetky s rizikom, že sa nebudú realizovať alebo s rizikom, že objednávku získa konkurencia. O akom účte za zrušený tender Westinghouse hovorí?

Tiaž vzhľadom na to, že my nevieme, či vôbec objednávku, o ktorú sa uchádzame, nakoniec získame (jedno, či nerealizovaním objednávky alebo prehrou s konkurenciou), nerobíme žiadne investičné kroky, nakoľko by nám ich nikto nezaplatil. Veď aj Westighouse musel vedieť, že objednávku nemusí získať, takže musel rátať s tým, že o vopred vykonané investície môže prísť. Podľa mňa nie je čo k arbitráži.

0 0
možnosti

V. Novak

15. 7. 2014 11:02
A ono se někde píše o nějaké arbitráži?

Novinář se zeptal, kolik Westinghouse utratil - a mluvčí Westinghousu odpověděl.

O arbitráži se píše jen v diskusi. Nejspíš lidé, kteří čtou jen titulky...

0 0
možnosti

15. 7. 2014 9:41
Jak typicke.

Vyhlasi se nejaka soutez,ktera se jaksi po case zastavi, jako draha,je jedno jaky duvod se da, a vsichni se vrhnou na CR a budou pozadovat odskodneni.Ve svete se traduje, ze arbitraze v CR jsou ty nejvynosnejsi podnikatelske zamery.Jeste a temer vzdy kdyz jsou dohodnute predem s nasimi politiky.To se pak neda podelat.A obcan caluje a divi se,proc neni na duchody,proc je draha elektrika,plyn.Jo,kdo umi ten se ma.

0 0
možnosti

15. 7. 2014 9:41
Politické tahanice jsou drahé !

0 0
možnosti

15. 7. 2014 9:18
beneš to dá

:-)

0 0
možnosti