Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Co je český národní zájem? Podnikatelé s ministrem financí hledali odpověď

Co je to český národní zájem? Jak ukázala konference Lidových novin v konferenčních sále České národní banky, onen pojem znamená pro každého něco trochu jiného. Ministr financí Andrej Babiš vypíchl hned několik bodů, například aktivitu v EU nebo boj s byrokracií.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RH

18. 10. 2014 10:09
Krúpa i Dienstl jako vzorek českých podnikatelů!

Tady se asi někdo zbláznil. Jestliže si zve Babiš jako partnery zločince, drancující surovinové bohatství země, spolu s ruskými agenty, tak je na tak šikmé ploše, že další je už pouze společné podnikání s Rittigem.

0 0
možnosti

18. 10. 2014 9:29
Pane Krúpa,

a až ,nedej bože to tady zaberou asiati , myslím ekonomicky, a my se odtrhnem od Německa, které nenávidíme ale potřebujeme a potřebovali jsme od r. 1200 do 1945.a dnes znova ,tak si nechá polovina národa udělat šikmé oči včetně Vás?? !!!!!

0 0
možnosti

18. 10. 2014 8:35
Národní zájem?

Už samotný pojem (spojení slov) "český národní zájem" je nesmysl bez jakéhokoliv vnitřního významu. Proč? Inu proto, že nikdo neví, co či kdo je to "český národ". Pod politickým pojmem "český národ" lze rozumět cokoliv. Např. to, že se vyvinul ze slovanského kmene Čechů. Avšak i tento kmen není nikde doložen a existuje pouze ve Starých pověstech českých. Evropou a českou kotlinou se za posledních 2000 let prohnalo tolik různých kmenů (Kelty počínaje a Avary konče), které všechny zde zanechaly své geny a vytvořily tak velkou skupinu lidí, jimž je vlastní i společná evropská kultura. O nějakých evropských národech se začalo hovořit před poměrně nedávnou dobou ve srovnání s oněmi 2000 lety.. Tento pojem používali zhusta zejména politici a to proto, aby mohli štvát státy proti sobě a prosazovat tak své zájmy proti zájmům občanů jednotlivých zemí. Správně by se tak v dané souvislosti mělo hovořit o "státním zájmu" a "státních zájmech", vygenerovaných občany.

0 0
možnosti

19. 10. 2014 20:11
Re: Národní zájem?

Státní zájem je skutečně vhodnější pojem. Navíc v našem vícenárodním státě nežijí jen Češi (v kotlině) ale kromě Moravanů a Slezanů jako obyvatelstva autochtonního (mimo kotlinu) také Slováci a početnější nár.menšiny. Já sám k Čechům nepatřím - jejich národní zájem mi nic neříká.

Lze pozorovat zajímavou paralelu: Putin říká, že Ukrajinci nejsou národ, vládní zmocněnci pro nár.problematiku ČR (Uhl, Kocáb, Dienstbier) tvrdí v podobném tónu, že národem nejsou Moravané. Koneckonců kdysi tvrdili Maďaři: Tóth ném ember.

0 0
možnosti
JV

18. 10. 2014 7:47
Krúpa Krúpa...

rusko "nám" fašismus neporazilo, kdybychom si "my" mohli vybrat, brali bychom Američany a Angličany a Francouze všema deseti, ale "nebyla politická vůle"!!! Tak nám ty rusáky necpi, dík!!! (A nebyl to fašismus, ale nacismus!!!)

0 0
možnosti

18. 10. 2014 8:44
Re: Krúpa Krúpa...

Nebyla čí politická vůle. Je nutno hovořit adresně. Nebyla vůle konkrétně vlastizrádce , prezidenta Edvarda Beneše. Člověka, který podle tehdy platné ústavy z roku 1920 nemusel v roce 1946 jmenovat Kl. Gottwalda premiérem a v roce 1948 opět nemusel přijmout demisi některých ministrů anebo mohl, ale v souvislosti a ve spolupráci s jiným premiérem (např. Janem Masarykem) mohl jmenovat jinou vládu a nikolv vládu komunistů. V té době sovětská armáda neměla sílu na to, aby  lámala vůli občanů jednotlivých zemí (viz Rakousko), ani na to, aby kvůli tomu bojovala s americkou armádou, která byla ve velkém počtu přítomna v Evropě. A navíc američané již v té době měli v rukou jadernou zbraň a Stalin si toho byl vědom. V případě, kdy by si Edvard Beneš plnil své povinnosti prezidenta a vůdce státu podle vůle občanů, vůbec nemuselo dojít k lidové demokracii a následnému socialismu v ČSR a ČSSR.

0 0
možnosti