Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nobelista: Jih Evropy má štěstí, že přišla krize. Má se na co vymlouvat

Problémy jihoevropských států mají kořeny hlouběji v minulosti a to, co vidíme dnes, je už jen taková třešnička na dortu, tvrdí Finn Kydland, norský nositel Nobelovy ceny za ekonomii a profesor na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

5. 5. 2015 13:55

Kynland: "Jsem však přesvědčený, že klíčový faktor pro úspěch států a jejich ekonomik je technologická úroveň. Právě technologie a dovednosti lidí jsou hlavnímpohonempro ekonomický růst" ---- Toto je nejdůležitější sdělení od ekonoma. Konečně!  Pak je tam výše také slovo o populistech v politice. Ano, s tím lze také souhlasit. V souladu s tím se dá říci, vznik populistických politických stran v Česku je důsledek Klausovy ekonomické politiky.

0 0
možnosti

5. 5. 2015 13:46
Nositel Nobelovy ceny

by se měl zeptat našeho Ekonoma,co je nejlepší dělat. Přátelit se s Čínou a Ruskem. Potom pokvete ekonomika jako zahrada.Ještě jsem zapomněla na Severní Koreu.

0 0
možnosti

5. 5. 2015 13:50

Kdo vyrábí, potřebuje spotřebitele.

Rusko a Čína jsou jako spotřebitelé vynikající - USA a země EU se jako spotřebitelé českého zboží tak moc neosvědčili.

Severní Korea se řídí učením ču-čche, které je založeno na autarkii. Jako spotřebitel i jako dodavatel k ničemu.

0 0
možnosti

5. 5. 2015 12:46

Tak to není. Ztráta osobní zodpovědnosti občanů za své území je největším zločinem EU.  Je to záměr těch, kteří chtějí vládmout světu. Však oni už vytřídají místní politiky svými zastupujícími protektory... Dzp.

0 0
možnosti

5. 5. 2015 11:57

A je skutečně problém s produktivitou - nebo se "spotřebivitou"?

0 0
možnosti

5. 5. 2015 11:48

Pan Kydlant má rozumné názory. O stagnaci produktivity práce píší i někteří čeští ekonomové.

Výmluvy na krizi jsou obdobné výmluvám kyjevského vedení na válčení na východě, když by měli přestat spoléhat na zahraničí a dělat reformy.

0 0
možnosti

5. 5. 2015 9:52

Kecy. A komu ty výrobky, služby, tovary prodáme. Dnes je problém prodat a dostat včas zaplaceno.

0 0
možnosti

5. 5. 2015 13:22

Asi takhle - kdyz nemuzete lidu prodat, je to proto, ze vase vyrobky jsou drahe a vy abyste jim mohl prodat, musite vyrabet levneji. Produktivitu si lide jako vy pletou s chrlenim co nejvetsiho mnozstvi vyrobku, jenze produktivita znamena vychrlit to same, ale s mensim usilim, s mensimi vyrobnimi naklady. Pak jsou ty vyrobky levnejsi a daji se lepe prodat lidem, kteri nemaji penez nazbyt a takovych lidi je v populaci nejvice.

Produktivita se da zvysovat snizovanim platu zamestnancu (necham stranou presouvani vyroby do levnejsich krajin), ale v delsim behu to pak znamena, ze ti zamestnanci nebudou mit dost penez na nakup zbozi, ktere vyrabeji, coz bude platit pro celou zemi vseobecne. Takze tudy (snizovanim platu) cesta nevede (volny trh, kdybchom ho meli, by se sam postaral, aby takova nerovnovaha nevznikla v prve rade).

Rovnez nelze spolehat na to, ze nekdo bude porad vymyslet nove vychytavky, jak neco vyrobit levneji za jinak stejnych ostatnich podminek vyroby. To uz se ostatne uz dav

0 0
možnosti