Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Rybářský byznys kazí geneticky zakódovaný odpor Čechů vůči rybám

Průměrná spotřeba ryb na jednoho obyvatele zeměkoule činí 18,8 kilogramu za rok. V EU je to jedenáct kilogramů, u nás je to není ani 5,5. Ke změně nepomohla ani bombastická kampaň ministerstva zemědělství nazvaná Ryba domácí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
SV

S. Vor

14. 5. 2015 21:45

Ten článek je opravdu divný...tak jak je napsán to není a jako rybář mohu konstatovat,že rybu,kterou si nechytím tak ji nekoupím a nejím a ne,že mně nechutná.Jsou jako hotový pokrm hodně předražené.Když si koupíte pangase nebo výborné file v Německu uděláte jedině dobře než to u nás draze platit.Ani kupování čerstvých ryb přímo v sádkách není taky žádný šlágr.Krmí se to kdejakým sajrajtem z granulí a hlavně právě ten pstruh duhový.To maso dost často smrdí.Já jsem ale fajnšmekr a to co drží v ruce na snímku bych vůbec nejedl.Já jím pouze ryby jako výbornou chuťovku z čistých vod revírů a hlavně dravce.Obecně platí,že ryba,která se blbě čistí je nejchutnější....štika,candát,lín,okoun.Pstruhy pouze potoční a siveny.Ostatní ryby si nechte.Lidé odmítají konzumovat ryby právě proto,že je to moc práce se s nima babrat a často přeci jen vadí i ta rybina.Je třeba větší kapry stahovat a jsou dost tuční a to vadí i mně,i když pes se může po rybách utlouct.:-))

0 0
možnosti
AH

14. 5. 2015 18:07

Opět "odborné" kecy novinářů. Praotec Čech přišel do země přišli naši předci do země mlékem,strdím, zvěří ptactvem a rybami oplývající. A dělili se o každý krajíc, strdí, každou rybu. Ty chytali jednak do sítí, jednak do ohrad z proutí. A žádné katolické náboženství nebylo. Lososů bylo dokonce ve Vltavě tolik, že čeleď je odmítala jíst vícekrát než jednou za čtrnáct dnů. A kapra na Vánoce má převážná část domácností.

Současný stav je způsoben řadou příčin. Masivní intenzivní chov ryb, dokrmovaných nejrůznějšími "doplňky" a ošetřovaných různými antibiotiky vedl ke zhoršení jejich chuti a krátké "odbahnění" v sádkách nestačí.

Rybářství je stále značně náročné na pracovní sílu a tak ceny ryb nejsou výrazně nižší, než jiných mas, jako tomu bylo dříve. A konečně jejich kuchařské úprava je dosti náročná. Ale kdo to skutečně umí, tomu se to vyplatí i ekonomicky. Ať si redaktoři zajedou do Třeboně a dají si tam v "Šupině" kapra na nejrůznější způsob. Budou se olizovat. V Třeboňských lázních je smažený kap

0 0
možnosti
VP

14. 5. 2015 16:32

Aha, a v jiných evropských zemích snad ryby postním pokrmem nebyly?

0 0
možnosti
DS

D. Stirský

14. 5. 2015 15:33

Nedávno jsem byl v jedné budově v Havl. Brodu. A tam na WC přímo nad mísou visela tato cedule (barevně vyvedené, s logy): Čistící, hygienické a úklidové prostředky hrazeny z dotace EU program.... atd.  O tempora, o mores.

0 0
možnosti
VN

14. 5. 2015 14:26

Co to žvaníte o "genetickém zakódování", když hned v další větě vykládáte, jak za to může povinná konzumace ryb o půstech?

Vaše povinné kopnutí do socialismu je už naprosto mimo mísu - jestliže církevní vnucování ryb Čechy od konzumace odradilo, jak to, že je dále odradilo socialistické nevnucování?

Aspoň elementární logikou by snad mohl disponovat i novinář, ne?

0 0
možnosti
MH

14. 5. 2015 15:06

Vidím to stejně. Co jsou dnes novináři schopni "vyprodukovat" za články, nad tím občas zůstává rozum stát.

0 0
možnosti

14. 5. 2015 13:09

Žádný geneticky zakódovaný odpor Čechů k rybám neexistuje. Je to prostě hloupost. Je to prostě věc zvyku a chuti. Nemám rád vepřové, ale genama to jistě není.

0 0
možnosti