Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Stejná značka, rozdílná kvalita. Potraviny v Německu a Česku se liší

Třetina vzorků ze 24 druhů potravin prodávaných pod stejnou značkou v Německu a v ČR měla podle testu odlišné složení. Všechny výrobky se přitom prezentovaly stejně, takže spotřebitel by očekával stejný obsah, uvedl na středečním setkání s novináři koordinátor projektu Jan Pivoňka. Test prováděla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

2. 7. 2015 11:28

jsou to prostě zloději a je to jen hloupost zákazníků u nás že takové s-ačky kupují.My třeba mléko,vejce,maso,uzeninu atd kupujeme z farmy nebo o soukromníka a ta kvalita je určitě lepší.I za cenu třeba trochu vyšší ceny.V Německu by si to prostě nedovolili.

0 0
možnosti

V. Hlisnikovská

2. 7. 2015 6:48

Velmi mne pobavila televizní reklama na prášek na praní ,,s německou kvalitou''. Třeba se objeví takové reklamy i na potraviny a bude tam i německá cena.

0 0
možnosti

2. 7. 2015 4:42

Carte d´Or - v Německu smetana, u nás margarín. Tedy - nekupuji...

0 0
možnosti

1. 7. 2015 19:31

Chválím VŠChT, Potravinářskou komoru a LN za tuto osvětu s konkrétními příklady záměn receptur. Potřebujeme více takových informací.

Nejsem odborník, ale nedávno jsem se dočetl na Internetu, že EK odsouhlasila, že výrobek se stejným názvem nemusí mít ve všech zemích EU totožné složení. Takže když nadnárodní koncern prodává u nás  pro něho lacinější variantu, třeba s nahrazeným cukrem, tak jedinou obranou je tento výrobek nekupovat. Oni nic neporušují.

Náhodou naše rodina výrobky Danone, Pepsi, Iglo, Jacobs či Ramu stejně nekupuje.

0 0
možnosti

P. Ritter

1. 7. 2015 19:43

Jestliže výrobci argumentují tím, že různým složením výrobků vycházejí vstříc požadavkům a chuti zákazníků, tak proti tomu nelze nic namítat, pokud velký objem prodeje takových výrobků svědčí o tom, že zákazníkovi opravdu ten výrobek chutná.

0 0
možnosti

J. Václav 261

1. 7. 2015 19:18

Kdyby nebyly naše mladé maminy líné a dětem doma namíchali domácí marmeládu do kvalitního selského jogurtu, tak nevím, kdo by ty sračky Danone ještě kupoval, jenže je to pohodlnější a navíc neušpiní nádobí, i když má myčku jako krávu.

0 0
možnosti

P. Ritter

1. 7. 2015 19:54

Málokterá zvláště městská mladá mamina má možnost si vyrábět domácí marmeládu, zahrady nemaje. Ovoce na tržnicích je pro mladé maminy nejen dost drahé, ale navíc je jeho kvalita často dost mizerná - třeba  jahody bývají nahnilé a třešně bývají červivé. 

Když taková městská mamina koupí kterýkoliv jogurt, tak aspoň nevidí, jak vypadalo to ovoce před zpracováním. Pravděpodobně bylo ještě v horším stavu než to prodávané na tržnici.

0 0
možnosti

J. Václav 261

1. 7. 2015 19:11

Odlišná strav krav, co je to zapitomost. Všechno mléko se odstřeďuje a znovu zatučňuje, podle kvality. Danone bych si v životě nekoupil, jogurt je doslova sračka.

0 0
možnosti

1. 7. 2015 19:25

>jogurt je doslova sračka<

Asi si pletete jogurt se slehanym pudinkem? :)

0 0
možnosti

P. Ritter

1. 7. 2015 18:24

Výrobci nedodržují stejnou kvalitu a složení pro své výrobky, které prodávají v různých zemích, protože prý vycházejí vstříc specifickým požadavkům zákazníků v různých zemích.

Proti tomu se dá těžko něco namítat, protože to potvrzují sami zákazníci - kdyby takové šizené a nekvalitní výrobky nechtěli, tak by je prostě nekupovali. V Česku se  už roky píše o rozdílně kvalitě stejně nazvaných výrobků v zahraničí a u nás a přesto když jsou tyto výrobky v "akci", tak musejí supermarkety krotit zákazníky cedulkami, že je povolen nákup na osobu a den maximálně 10 kusů a přesto si takoví zákazníci jsou schopní přijet nakoupit to zboží i několikrát za den. A to nejsou jenom Vietnamci, kteří takového zboží nakoupí plnou dodávku a pak  je po skončení akce prodávají za plnou cenu.

0 0
možnosti

P. Ritter

1. 7. 2015 18:11

Málokdo asi ví, že milovníci třeba jahodových jogurtů si ve skutečnosti pochutnávají na vysušených a rozemletých tělech samiček hmyzu Dactylopius Coccus, která žije na kaktusech v Peru, na Kanárských ostrovech i na dalších místech. 

Z tohoto hmyzu  se vyrábí  stálečervené potravinářské barvivo zejména pro ty jahodové jogurty, ale třeba na potahování tabletek nebo do limonád. Toto barvivo má obchodní název "košenila"  a obchodní označení E120.

Košenila má prokázané nežádoucí účinky.  Je to derivát antrachinonu a všechny antrachinony mohou způsobovat rakovinu. U některých citlivých jedinců může způsobit alergické reakce a často je košenila označována za příčinu dětské hyperaktivity.  Může způsobit životu nebezpečnou anafylaxi, astma, kopřivku, sennou rýmu.

Rozemletý hmyz tak do sebe ládují děti i dospělí, kteří se jinak hmyzu štítí. V zahraničí se už skoro nepoužívá, u nás je ho v potravinách plno - můžete se vsadit, že ho do sebe dostáváte v jogurtech a limonádách dost a dost. Dobrou ch

0 0
možnosti

1. 7. 2015 17:53

V koloniích nemohou být importované potraviny, ale i některé jiné zboží stejně kvalitní, jako v suverénních zemích. Proč? Je to nerentabilní, protože se nečeká, že se kolonie bude proti šizení bránit.

 ...a proč je tato země kolonií? Hlavně protože to není samostatná ekonomika, jsou ale i další důvody, jako třeba samostatná zahraniční politika. Pokud má být nějaký stát nazván samostatným, musí hlavně v něm být něco vymyšleno, zrealizováno a vyrobeno, poté vyvezeno a zisk jít opět směrem domů. To se u nás moc neděje. Typický stav dnešního Čechistánu je ten, že je sem něco z ciziny dovezeno, u nás se k tomu něco přišroubuje, popř. se to ještě zabalí a opět se to posílá zpátky, no co si budem povídat, nejčastěji do Německa. Proto se nedivme, že se na naši zemi z ciziny dívají jako na kolonii, kde stačí místní domorodce okouzlit cenou o pár halířů nižší, než v Německu a pestrým obalem, popřípadě nějakým tím kauflanďáckým popěvkem. A domorodec vrní blahem a příště si ten šunt zase koupí.

0 0
možnosti

J. Václav 261

1. 7. 2015 19:13

Čajko nedělej z nás pitomce, mluv za sebe.

0 0
možnosti

V. Petřík

1. 7. 2015 17:34

My Češi bohužel dáváme přednost ceně před kvalitou. Kdyby to bylo obráceně, tak bychom si určitě vynutili dobrou kvalitu za přijatelnou. cenu. Ale co se týče té diskutované kvality, jak říká obvykle můj kamarád - "z prdu kuličku neuděláš"!

0 0
možnosti

1. 7. 2015 17:48

V principu máte jistě pravdu. Ale zrovna u potravin, které jsou "stejné" jak v Chebu tak Bad Schandau, tedy i cenou... často v česku vyšší... tato teorie pokulhává.

(vlastní zkušenost)

0 0
možnosti