Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Bankrot? V tom už přece žijeme pět let, říká Češka žijící v Řecku

Jen hodiny dělí Řecko od klíčového referenda. V turistické vesnici Platamon na břehu Egejského moře je ale klid. Češka Jana Micholu - žijící v Řecku už deset let - tvrdí, že i když hlasující odmítnou podmínky věřitelů, místním lidem to neuškodí. Hůř už prý být nemůže.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JS

4. 7. 2015 16:34

Když ona ta paní není moc chytrá. To je hodně zbytečné.

0 0
možnosti
PZ

4. 7. 2015 17:06

Přesně tak!

0 0
možnosti
PK

4. 7. 2015 11:10

Klíčový problém Řecka je v obrovském přerozdělování a s tím související korupci. Včetně zbrojních zakázek a zbobtnalé státní správy. Řecko má obrovské nerostné bohatství, ale poddimenzovaný těžební sektor, nedostatek technických odborníků, vzdělání zaměřené na humanitární obory a bankovní sektor, chrlí managery kteří přemísťují ale netvoří. Zde je zajímavý článek staršího data: http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/svetova-ekonomika/tajny-trumf-recka-obrovske-zasoby-surovin-tvrdi-osn/r~i:article:752337/

Místo investic do sektorů kde je návratnost, nakoupili tryskáče, ponorky a financují zřejmě největší evropskou armádu,paradoxně proti svému spojenci v Nato, Turecku.  Korupci jsem již zmínil, velká část půjček odputovala jinam než měla.

0 0
možnosti
PK

4. 7. 2015 11:15

Ještě bych dodal, že to není problém levice nebo pravice, ale klientského systému  který prostupuje napříč politickým spektrem. Ostatně, známe to i od nás. Jsme také na podobném patře světových tabulek korupčnosti.

0 0
možnosti
AR

4. 7. 2015 9:57

Jde o pěkný názor tamní soudružky. Zcela vynechala dlouhá období vlád socialistických Papadopulosů, kteří ponořovali zem do dluhů. Když minulá vláda strany Nea demokratia se Samprasem na čele začala s tím dělat pořádek, okamžitě byla osočována celou levicí. Prča je, že např. téměř třetina tamních důchodců pobírá důchod, aniž nějaké důchodové pojištění vůbec platili! Podobných perliček je u nich velmi mnoho.

0 0
možnosti
VV

4. 7. 2015 9:46

Ale bankrot prece vypada uplne jinak!

Co to ta pani placa, jediny duvod, proc si muze dovolit takhle vyskakovat, spolu s Reky, je ze Recko neni soukroma entita - to by teprve pocitili, co znamena bankrot. Jde o stat a navic v socialistickem okruhu spolu se svymi veriteli, kteri se socialisticky domluvi, na ukor vsech mensich dluzniku...

Kdyz jde o stat, co jako maji, nebo muzou veritele delat? Muzou obstavit majetek zeme? A proc taky, kdyz je stat z bryndy vytahne, a do bahna stahne as vsechny, pekne socialisticky?

To se to Rekum zralo jako prasatum, kdyz jim pujcovali. A typicky prasata nemaji sebereflexi ani co by se za nehet veslo.

0 0
možnosti
ŠM

Š. Mayerberger 573

4. 7. 2015 9:27

S touto dámou se nedá nic jiného , než souhlasit. EU není žádné demokratické seskupení , ale tvrdý technokratický systém. Ať mi ty mudrlanti z EU řeknou , za jak dlouho jsou Řekové schopní ten dluh zaplatit. Za pět let "balíčků" se jenom vice zadlužili , a už předehnali v zadlužení i USA.

0 0
možnosti
VK

4. 7. 2015 10:01

Víte pane pendrek, jezdil jsem do Řecka s kamionem a viděl tedy Řeky při "práci".Až na ty, kteří se živili sami zemědělstvím nebo drobným podnikáním, je jejich pracovní morálka taková, že je to k bl.... Takže paní, která se na to dívá českýma očima také, jako správná Češka vidí příčinu všude jinde, než tam, kde je.Řekové neměli v eurozóně nikdy co dělat!Co produkují? Olivový olej a Metaxa na všechno nestačí a při jejich produktivitě? Nemluvě o mzdách a důchodech, které ekonomice vůbec, ale vůbec neodpovídaly.Holt neznají polního kuráta Katze, "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou".Ale všechno má svůj čas.Teď nastal čas placení a to se socialistům vůbec, ale vůbec nelíbí.

0 0
možnosti
PB

4. 7. 2015 9:21

Zajímavý exkurs do psychotopu "řeckého prostého lidu" - problém není v bordelu Řecka s výběrem daní a nekotrolovatelnými výdaji, ale u zahraničních věřitelů.

0 0
možnosti
MV

M. Vápeník

4. 7. 2015 8:06

Řekl bych, že paní se silně mýlí. Ocitla se ve skupině, která vidí příčinu ve "vnějším nepříteli". Každý vnímá jen část skutečnosti. Ale celá skutečnost je ta, že ten "vnější nepřítel" se jen chová podle určitých pravidel, která obecně platí a všichni je znají. Řekové, kteří to chápou optikou "chtějí, abychom tancovali, jak pískají" nechápou, že skutečným problém jsou Řekové. Že kromě těch poctivých Řeků, které zná existují ještě jiní, kteří Řecko stáhli ke dnu a stále se tak děje. Musí si udělat pořádek mezi sebou. Nepřítel není vně.

0 0
možnosti
ŠM

Š. Mayerberger 573

4. 7. 2015 9:36

Tak , nepřítel jsou hlavně Německé a Francouzské banky , které v roce 2008 /krize/ krachovali v Řecku , a Oligarchové to spytlikovali tak , že se zachránili soukromé zahraniční banky v Řecku a dluh se převedl na stát , tedy daňové poplatníky. Nesmíte věřit všemu co Vám nakukají někteří taky ekonomové a představitelé EU. Viz např. lež Junckera o penzích v Řecku , a když to novináři odhalili , komise řekla , že když mluví předseda EU , tak mají šoupat nohama.

0 0
možnosti

4. 7. 2015 7:40

Paní je  chytrá.  Řecko je  bankrot  od  okamžiku, kdy  nedoáže  splácet své závazky  bez vnějších injekcí. Tedy  již několik let.

Jen proto, že  Evropští politici nechtějí přiznat svá špatná rozhodnutí, například  příliš  širohké vymezení Eurozóny,  je  přiznání bankrotu oficilálně TABU.

0 0
možnosti
PB

4. 7. 2015 9:18

Kypr zbankrotoval naprosto oficiálně, vy jedeno tabu.

Obdobný program jako Řecko čerpalo Irsko, Španělsko, Portugalsko a Itálie. Jenže na rozdíl od Řecka restrukturalizovali taky výdaje. Mít průměrný důchod 1625EUR (v r.2012, novější data nejsou k dispozici) to by bral kde kdo.

0 0
možnosti