Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Řecko páchá ekonomickou sebevraždu, soudí čeští analytici

Brzké dosažení dohody Řecka s věřiteli je téměř nemožné, pravděpodobnost odchodu země z eurozóny je nyní již více než 50procentní. V reakci na výsledky referenda o přijetí návrhu mezinárodních věřitelů a ohlasů na ně to řekl ČTK analytik společnosti Deloitte David Marek.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JJ

6. 7. 2015 21:32

Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová se dnes sešli v Paříži, aby spolu projednali situaci po nedělním referendu v Řecku... Byť záchranný program pro Řecko financují všechny státy EU platící Eurem... o všem rozhoduje Německo a Francie... čirou náhodou ty státy jenž dělali v nedávné minulosti s Řeckem největší obchody týkající se dodávek zbraní na které se Řekové půjčovali u soukromých německých a francouzských bank... a kterým to teď Řekové splácejí z peněz EU daňových poplatníků... tedy - do včerejška :)

0 0
možnosti

6. 7. 2015 21:37

V EU rozhodují o všem Německo s Francií. Toho jste si ještě nevšiml? Je to již průhledné. Německo a Francie ztratily po válce statut velmocí, silou jej zpět získat nemohly a tak se rozhodly dobýt Evropu ekonomikou., nejlépe v nějaké organizaci, zde EU. Ostatní státy jim na to naletěly, do EU vstoupily a dnes mají, co jistě nechtěly. Diktát Francie a Německa.

0 0
možnosti
PB

6. 7. 2015 21:29

Řekové v moderní historii, čili za posledních 200 let, zbankrotovali pětkrát. 

Zatím) poslední bankrot nastal v roce 1932 za premiéra Eleftheirosa Vanizelosa. Tento bankrot trval do roku 1964, nejdéle ze všech pěti řeckých bankrotů v moderní historii Řecka.

Historie řeckého finančního systému není z pohledu investorů velmi lichotivá a očekávání, že Řecko se vyhne defaultu jsou z historického pohledu naivní. Avšak vždy, když Řecko zbankrotovalo, trhy ho odřízly od prostředků, avšak globální finanční systém nezažil dlouhodobou újmu, po šoku se postupně vzpamatoval a svět se točil dál. Jen Řecká ekonomika se točí stále na jednom místě, přestože odkdy je v EU, mohli si dovolit zvýšit si životní úroveň (aniž za to reálné něco nabídli). Řekové očekávají, že za oběd se nemusí platit.

 Tedy představa že Řecký bankrot zasáhne Eurozónu na kterou se těší zdejší bolševici a Rusofilové  těší je naivní utopie!

0 0
možnosti
OZ

6. 7. 2015 21:05

Odchod Řecka z eurozóny by nepřežily premiantky Merkelová a Legardová,které přece musí mít samé jedničky, ukázat, jak všecko zvládají  - a to je zřejmě důležitější než otázka, kdo a JAK to všechno zaplatí. Proto Řecko dostane co chce, Řekové budou nadále promlsávat další podporu a mazaný Tsipras bude doma požívat pověsti lidového hrdiny.

0 0
možnosti
PB

P. Boko

6. 7. 2015 20:08

Spíše se jedná o vraždu Eurozony. Rezolutní postoj, že není o čem jednat se mění. MMF už uvažuje o odpuštění části dluhů a Eurobyrokrati už žádají Řecko o předložení nového návrhu.

0 0
možnosti
PB

6. 7. 2015 22:56

Váš noční vlhký sen.

Část dluhů už byla odpuštěna (žádné úroky, odklad splatnosti jistiny, ... ). Několikrát. Jen se to tak nepresentovalo.

0 0
možnosti
PC

P. Cwach

6. 7. 2015 19:48

V roce 1953 na popud Spojených států byly zrušeny předválečné dluhy Německa a "jednání o nárocích na odškodné z druhé světové války" byla odložena až někdy na dobu po sjednocení obou částí Německa.

Koncem padesátých let  Řecko dostalo 115 milionů německých marek.

Další odškodné za válečné škody Německo Řecku odmítlo a odsunulo je až na "dobu po sjednocení".

Začátkem devadesátých let zase začalo Německo tvrdit, že na placení odškodného Řecku už uplynula "příliš dlouhá doba.

Německo dále argumentovalo, že po druhé světové válce dostalo Řecko podstatnou finanční pomoc od NATO a od EU, a největší částky plynuly právě z Německa.

0 0
možnosti
JV

J. Václav 261

6. 7. 2015 19:46

Rusko se tím nabízí do vlivu Ruska. Putin by byl hlupák, kdyby toho nevyužil, miliony komunistů hned tak nenajde, jediné co tomu může zabránit je finanční podpora, kterou Řecku bude potřebovat jako sůl. Připomíná mi to silně kubánskou revoluci, jenže na podpoře Kuby se podílel celý východní blok, SSSR tam dodávalo jen naftu a benzin.

0 0
možnosti
JV

J. Václav 261

6. 7. 2015 19:47

Pardon - Řecko -

0 0
možnosti
JU

6. 7. 2015 19:31

Myslím, že Řecko jasně dokázalo, jak úspěšně a dlouho vy-y-ebávat s EU. Před vstupem do EU jezdili na oslech, dnes v Mercedesech. Proč to nejde u nás? Vysmívaný Paroubek měl nakonec přece jen pravdu: dluhy se platit nemusí. Řecko své dluhy také už nikdy nikomu nesplatí, jen se teď MOŽNÁ vrátí ke svému standardu před vstupem do EU. Půlka národa fašounů, půlka komoušů. Teď se třeba začnou doprošovat děněg u Putlera. A návoz islámských utečenců do EU jim taky něco hodí.

0 0
možnosti
JM

6. 7. 2015 19:28

EU i EURO je politický projekt a jako takový bude udržován při životě za každou cenu bez ohledu na pravidla, která si EU vytvořila. Nějak bude zachován stávající stav a problém bude odložen do budoucnosti, kdy bude řešení ještě dražší. Obecně by měl být stát soběstačný a neměl by neustále vytvářet deficit a je jedno, jestli počítá v EURO nebo drachnách. Bez toho se problém Řecka nevyřeší.

0 0
možnosti

6. 7. 2015 19:33

To sice máte naprostou pravdu, je však nutno si uvědomit, že žádný evropský stát vyjma Lichtenštejnska se touto vizí neřídí. Celý náš systém, ale i systém EU je založen na vyrábění problémů a jejich následném odsouvání k řešení do budoucnosti. Nechtěl bych v takové budoucnosti žít.

0 0
možnosti

6. 7. 2015 19:07

Co soudí čeští analytici o situaci v Řecku mají tamní občané lidově řečeno "u zadku". EU by si měla už konečně uvědomit, že demokratické rozhodnutí kteréhokoliv ze států by mělo být tím nejvyšším zákonem. A výsledek referenda takovým demokratickým rozhodnutím je. Na rozdíl od diktátu politických stran v jednotlivých zemích. Demokracii je totiž nutno naplňovat a nejen o ní kecat. V Řecku ji naplňují.

0 0
možnosti
LM

6. 7. 2015 19:40

Mate uzeh, nebo jste kkt od narozeni?

0 0
možnosti
JK

6. 7. 2015 18:36

řecko z celého projektu eura vybouchalo maximum možného a řecko a vše okolo ilustruje chatrnost a utopii celého projektu

0 0
možnosti

6. 7. 2015 18:43

Chatrnost a utopii jste popsal vcelku dobře. Nutno ale ještě zmínit další neblahé aspekty projektu - třeba naprostou bezkoncepčnost a sebedestruktivitu. Ty nejlépe vystupují na povrch v kauze Libye, Sýrie, imigranti a Ukrajina. I ten největší vůl, jakého znáte by sám o sobě nikdy takové hlouposti nedělal. Ale nejvyšší hodnostáři evropských "velmocí" a unie samé jsou lidé zvláštního ražení.

0 0
možnosti