Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Dluh smaže sedm let očistce. Zákon pomůže lidem ven z dluhové pasti

Vláda ve středu schválila novelu insolvenčního zákona. Může výrazně rozšířit možnost oddlužení lidí, kteří se ocitli v takzvané dluhové pasti. Jde o situaci, kdy se člověk vlastní snahou není schopen vymanit ze svých finančních závazků a zároveň nedosahuje na podmínky oddlužení, se týká stovek tisíc lidí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M. Vaněk

9. 2. 2017 11:51

Malý příklad: Lájoš dluží deseti firmám 1mil., sám nemá nic, bankovní účet prázdný, oficiálně bydlí v pronajatém soc. bydlení, a je na soc. dávkách - soudně uložené alimenty pokryjí skoro celý jeho příjem (neboť výživné má přednost), a zbytek je zanedbatelný..., a lájoš si dál půjčuje a půjčuje, a nakonec to zaplatíme za něj-něco cvakne stát, dále pojišťovny, které nám zvednou pojistné, a banky poplatky..., a teď se ještě zákonem posvětí vyšší nedoknutelnost mizerů o další level.

0 0
možnosti

J. Nový

9. 2. 2017 11:51

Kdyby byly úvěry jen a pouze na získání bydlení a ne na to, abyste si udělali pěkné vánoce, nebylo by jich tolik v té "dluhové pasti".

0 0
možnosti

J. Nový

9. 2. 2017 11:49

"Ve starověké Mezopotámii se to řešilo tím, že se dlužník stal otrokem a nadosmrti sloužil svému věřiteli

.

Dřív lidi nebyli blbí. To spíš až dnes :-(

0 0
možnosti

9. 2. 2017 9:14

Jeste by to chtelo pridat jednu sankci pro dluznika. Pokud se ukaze, ze nejakym zpusobem sidil (treba ze po tech 7 letech si koupi nove auto, novy barak a zacne zit na vysoke noze) - kriminal natvrdo.

0 0
možnosti

9. 2. 2017 5:45

Ono je to téma emotivní, na straně jedné lidská nezodpovědnost a finanční negramotnost a přímo debilita, na straně druhé dluhová mafie, která i z korunových pohledávek vytvoří desetitisíce. Jako základní pravidlo vidím, že dluhy se mají platit. Jako druhé, neméně důležité pravidlo vidím to, že lichva, násobení původní oprávněné pohledávky nebo kšefty s nimi, kdy věřitel dostane desetinu pohledávky a dlužník zaplatí stonásobek, je pro mě závažný kriminální čin. Hlupáci versus chytráci.

0 0
možnosti

9. 2. 2017 9:50

souhlas

0 0
možnosti

8. 2. 2017 17:57

Každý článek popisující tak složitou záležitost musí být nutně zjednodušující, ale jako laik z něho vycházím. To povídání vyznívá jednoznačně ve prospěch dlužníků, kterým bude stačit předvádět obdobu účinné lítosti a po sedmi letech sekání dobroty budou mít po problémech. Zájmy věřitelů budou uspokojeny naprosto symbolickou částkou.

Když se rozhlédnu kolem sebe, tak do dluhové pasti se lidé dostali buď "jen" svou hloupostí a neschopností nechat si chytře a včas poradit od odborníka. Třeba i tím, že narazili na nějakého podvodníka.

Jenže je i docela velká část lidí v dluhové pasti, kteří jsou všiváky. Někteří z nich dokázali včas ulít svá aktiva tak, aby byla exekučně nepostižitelná. Jediné co jim chybí ke spokojenosti je přesně takovýto zákon, stačí si to jen vysedět sedm let.

0 0
možnosti

8. 2. 2017 20:57

Myslím, že je to adekvátní, zvlášť za situace, kdy většina lidí se dostala do dluhové pasti díky legálním zlodějům a podvodníkům. Věřitel musí také nést svůj díl odpovědnosti.

0 0
možnosti

8. 2. 2017 16:45

v tomto clanku muzeme videt ukazkovy pripad novinarske manipulace. V odstavci venovany nazoru veritelu se uvede nazor Providentu a exekutorske komory, neboli dvou "instituci", ktere jsou obecne hodne nesnasene, povazovane za lichvare a zlodeje, a proto velka cast ctenaru bude automaticky jejich postoj odmitat. A pritom autor muze roci, ze clanek je vyvazeny, ze uvedl pozici obou stran problemu. Autore, styd se.

0 0
možnosti