Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dluhová krize v USA trvá dál. Politici se neshodli

Ekonomika

  20:33aktualizováno  30. července 7:32
NEW YORK/WASHINGTON - Republikáni v noci na sobotu prosadili ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu, svůj plán na zvýšení dluhu Spojených států ze současných 14,29 bilionu dolarů. Demokratický Senát jej ale záhy zamítl. Dluhová krize v zemi tak trvá dál. Do 2. srpna, po němž USA dojdou peníze, již přitom zbývá několik dní.

Barack Obama foto: ČTK

Ze situace jsou stále nervóznější trhy, akcie v USA v pátek uzavřely nejhorší týden v letošním roce. Republikánskému šéfovi sněmovny Johnu Boehnerovi se v dolní komoře amerického Kongresu napodruhé po čtvrtečním nezdařeném hlasování podařilo prosadit jeho plán na zvýšení dluhů a úspory v americkém rozpočtu. Část konzervativců, kteří jeho návrh původně odmítali, přesvědčil tím, že jej spojil s příslibem pozdějšího prosazení ústavního dodatku o vyrovnaném rozpočtu. Přesto ale proti plánu nakonec hlasovalo 22 republikánů.

OBŘÍ DLUH USA ZNERVÓZŇUJE AMERIČANY

Boehnerův návrh počítal se zvýšením stropu pro zadlužení země ve dvou krocích. V prvním by vládě poskytl peníze do konce roku, ve druhém pak na další období. Celkem pak chtěl dosáhnout úspor kolem tří bilionů dolarů během deseti let. Senát ale podle očekávání návrh krátce poté, co do něj dorazil, shodil ze stolu. Demokratům vadilo především to, že za půl roku by se muselo současné drama kolem zvýšení dluhu opakovat.

STROP DLUHU

Kongres americké vládě stanovuje strop pro státní dluh od roku 1917, aby získal kontrolu nad jejími výdaji. Hranice pro dluh tehdy činila 11,5 miliardy dolarů.

Do té doby američtí zákonodárci schvalovali každé nové dluhopisy, jež americká vláda vydala. Jen od roku 1962 se strop zvýšil čtyřiasedmdesátkrát, z toho desetkrát od roku 2001.

Šéf Bílého domu vkládá větší naděje v návrh šéfa demokratické většiny v Senátu Harryho Reida. Plán by vládě poskytl peníze až za prezidentské volby v listopadu 2012. Podle Obamy jde o dobrý podklad pro kompromis, k němuž v pátek vyzval obě strany. "Prezident vyzývá demokraty a republikány, aby v Senátu našli společnou půdu pro plán, který může získat podporu obou stran ve sněmovně. Pro plán, který prezident může podepsat do úterka," uvedl Bílý dům.

Republikáni již ale oznámili, že hodlají ve sněmovně již v sobotu Reidův návrh odmítnout, a tím jej znemožnit. Naděje na řešení spletité situace je tak stále malá navzdory tomu, že moc času na dohodu už nezbývá. Pozice obou stran přitom v současnosti nejsou příliš vzdálené. Jejich návrhy obsahují úspory ve zhruba stejné výši, a to 2,4 bilionu až tři biliony dolarů během deseti let. Zároveň nepočítají se zvyšováním daní, jež demokraté dlouho požadovali a republikáni kategoricky odmítají. Otázkou ale je, zda obě strany najdou vůli k průchodnému kompromisu.

PREZIDENT, KTERÝ NEPLATÍ DLUHY

Politici se nemůžou dohodnout, ekonomika v nejistotě
Nikam nevedoucí spory politiků a nepřehledná situace mezitím značně zvyšují nejistotu v americké ekonomice i ve světě. Wall Street v pátek završil svůj nehorší týden v letošním roce. Klíčový index Dow Jones se dnes snížil o 96,87 bodu na 12.143,24 bodu, tedy o 0,79 procenta. Podle odhadů firmy obchodované na burze za celý týden ztratily na tržní kapitalizaci dohromady 600 miliard dolarů. Na poklesu měly podíl i páteční údaje o růst americké ekonomiky.

REKORDNÍ SHODEK

Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu až 1,6 bilionu dolarů.

Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Podle nich vzrostl ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt země o 1,3 procenta. Trh přitom očekával růst o 1,8 procenta. Ministerstvo obchodu zároveň prudce dolů revidovalo růst na 0,4 procenta z původních 1,9 procenta. Zemi navíc dlouhodobě sužuje vysoká nezaměstnanost nad devíti procenty.

Americká veřejnost je s vývojem situace podle různých průzkumů stále nespokojenější. Poslední šetření Gallupova ústavu například ukázalo, že Obamu podporuje jen 40 procent Američanů, Boehnera ale ještě méně. S nepochopením se setkala i páteční iniciativa šéfa Bílého domu na sociální síti Twitter, v níž v početných příspěvcích vyzýval Američany ke zvýšení tlaku na své zástupce v Kongresu. Prezidentův účet si poté odhlásilo kolem 30.000 z jeho zhruba devíti milionů odběratelů. 

RATING USA

Další problémy by americké ekonomice mohlo přinést snížení úvěrového ratingu země. Ratingové agentury opakovaně pohrozily, že sníží hodnocení schopnosti USA splácet závazky, pokud politici nenajdou věrohodnou dohodu.

USA nyní mají špičkový rating AAA. Pokud by o něj přišly, mohly by jim vzrůst náklady na další půjčování. Úrokové sazby by zároveň mohly vzrůst všem Američanům i firmám. Krok by také mohl otřást dolarem, který je světovou rezervní měnou. Následky by tak mohl pocítit celý svět.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...