Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dluhová smyčka či zrychlující se rozvoj? Srovnání ekonomik nejdůležitějších států

Evropa

  13:38
PRAHA - Bouřka ohledně eura ještě stále duní všude okolo nás. Státy poničené hospodářskou krizí se bortí a Evropa má dluhovou smyčku okolo krku. Indii se naopak daří a Ghana bude nejspíše nejrychleji se rozvíjející se malou ekonomikou světa. Základní srovnání ekonomik vybraných států vytvořila redaktorka LN.

Vlajky Řecka a EU foto: Shutterstock

Spojené státy

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
           2,6           53,5            2,7

Rušné ulice předvánočního New Yorku.Kdy se začne americká ekonomika vzpamatovávat? Podle Národního ústavu ekonomického výzkumu se tak stalo již v červnu 2009, ale ekonomické ukazatele jako třeba nezaměstnanost tomu nenasvědčují. Popularita prezidenta Obamy klesá, ačkoli se mu podařilo reformovat zdravotnictví a zajistit pojištění padesáti milionům lidí, kteří žili bez něj.

Zachránil také před bankrotem velké banky i automobilky. Na podzim se Americká centrální banka (FED) rozhodla k radikálnímu kroku – pumpovat až do příštího června do americké ekonomiky 75 miliard dolarů měsíčně ve snaze ekonomiku těmito injekcemi oživit.

Opatření takzvaného "kvantitativního uvolňování" by mělo snížit úrokové sazby, podpořit půjčky a investice a přimět Američany víc utrácet a podnikatele vytvořit nová pracovní místa. V případě, že se oživení nepodaří, zvýší se inflace a sníží hodnota dolaru.

ČÍNA

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
                 9,6             16,9              10,0

Pcheng Li-jüanČínská ekonomika byla i letos nejrychleji se vyvíjející velkou ekonomikou světa.

Dvojciferný ekonomický růst, na který si Čína za poslední tři dekády už zvykla, stojí na pilířích obrovského vývozu a velkých investic do výroby a infrastruktury. Domácí ekonomice stále vévodí především státní firmy, ačkoli se tu a tam objevují i soukromníci. V roce 2011 Čína pravděpodobně odebere Americe její prvenství světového výrobce. Každopádně v čínské ekonomice kvete mimo obchodu i korupce a nebezpečně nízko se pohybuje domácí spotřeba, protože Číňané raději šetří než utrácejí.

Indie

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
             7,4            57,3            8,75

Hinduisté se radují.Indické hospodářství rostlo letos prudkým tempem. Ekonomika překonala světovou hospodářskou a finanční krizi a vzrostla ve druhém čtvrtletí o 8,9 procenta. Indii se podařilo úspěšně oživit svůj průmysl i zemědělství. Předpovědi indické ekonomické budoucnosti se také rýsují dobře. S rostoucí poptávkou po energii chce Indie v blízké budoucnosti postavit celkem 20 jaderných reaktorů.

Indie chce během příštích pěti let investovat 50 miliard dolarů do zbrojního průmyslu. Také se rozhodla, že zpevní své křehké vztahy s Čínou, a jejich vzájemný obchod by měl během pěti let dosáhnout 100 miliard dolarů.

NĚMECKO

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
                 3,7              73,2              2,5

Budova Spolkového sněmu v BerlíněVliv Německa na ekonomiku eurozóny stále stoupá a letošní rok byl pro Němce dobrým rokem. Dvacet let po sjednocení obou částí a deset let po přijetí eura chytla německá ekonomika konečně druhý dech.

Němci uspěli svou kázní, která se projevila jednak v tom, že si velmi ukázněně půjčovali peníze, a to jak rodiny, tak stát. Díky nízkému státnímu deficitu nemuseli Němci snižovat výdaje nebo zvyšovat daně, a také proto uspěli v dobývání nových trhů v Asii i Latinské Americe. S rozvíjejícím se exportem se snížil i strach Němců investovat nebo tvořit nová pracovní místa. Míra nezaměstnanosti v Německu klesla nejníže za posledních 18 let.

Řecko

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
          -3,5              113,4            -4,2

Řecko ve stávce.Jeden z prvních signálů, že s ekonomikou eurozóny není úplně všechno v pořádku, přišel z Řecka. Pravdivý obraz problémů řecké ekonomiky začal vyplouvat na povrch a už v dubnu bylo jasné, že schodek státního rozpočtu není šest procent, ale celých 12,5. Na dluhu ve výši 360 miliard eur se podepsalo špatné hospodaření předešlých let, kdy Řekové neplatili své závazky a přepisovali správné údaje.

Evropská unie tušila, že se na země společné měny valí problém gigantického rozměru, ale s jeho řešením v počátku otálela. Koncem dubna snížila ratingová agentura Standard & Poor’s ohodnocení Řecka, řecké dluhopisy se propadly a spolu s nimi zaznamenaly propad i světové burzy a euro, které kleslo na čtyřleté minimum. EU s MMF poskytly Řecku tříletou půjčku ve výši 110 miliard eur, ale pod závazkem, že Řecko samo bude radikálně šetřit.

IRSKO

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
             -1,8                      64,8              -2,3

Trojlístkové šílenství. Oslavy svatého Patrika v Irsku.Druhou zemí, která v roce 2010 požádala o finanční pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond, se stalo Irsko. Jeho situace i původ problémů jsou diametrálně odlišné od Řecka. S přijetím eura se Irsku, tehdy považovanému dravostí a sílou své ekonomiky za keltského tygra, otevřely možnosti čerpání půjček z bezedné pokladny Evropské unie. Lidé si pořizovali domy na hypotéky, developeři a spekulanti nevěděli, kam dřív skočit. A osamocené hlasy, varující před kolapsem nadhodnoceného realitního trhu, v té vřavě každý lehce přeslechl.

Dublin nyní sepsal úsporný plán na příští čtyři roky, díky němuž ušetří 15 miliard dolarů. Pod pěkným jménem "Plán ozdravení" se skrývá ztráta 25 tisíc pracovních míst, snížení sociálního zabezpečení, minimální mzdy i důchodů. Průměrnou irskou rodinu budou stát úsporná opatření 5800 dolarů ročně.

Španělsko

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
           -0,2             53,2           0,75      

Krvavá ruka španělského toreadora Juliana Lopeze El Juli. Fotografie je pořízená krátce poté, co zabil svého druhého býka během zápasu v SevilleČtvrtá největší ekonomika eurozóny se začátkem roku začala pomalu probouzet z recese, ale díky vysoké zadluženosti musela španělská vláda sáhnout k úsporným opatřením. Ke stagnaci ekonomiky přispívá také vysoká zadluženost domácností a snížená poptávka po spotřebním zboží.

Nezaměstnanost byla v minulém roce na dvojnásobku evropského průměru a tvořila 20 procent. V rámci úsporných opatření se španělská vláda rozhodla přestat vyplácet dlouhodobě nezaměstnaným, jejichž počet dosáhl rekordních 600 tisíc, měsíční částku 426 eur (10 500 Kč).

PORTUGALSKO

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
              1,5            76,8             0,2

Portugalská vlajkaJednou z nejzadluženějších zemí eurozóny je Portugalsko. Země, která svrhla diktátorský režim až v 70. letech minulého století a která vstoupila spolu se Španělskem roku 1999 do eurozóny, je v současnosti jednou z jejích nejchudších částí. Portugalskou situaci zhoršuje i fakt, že výrazný hospodářský růst není na obzoru.

Portugalská vláda se zavázala, že radikálně sníží státní deficit, ale po devíti měsících roku 2010 se ukázalo, že se naopak o 2,3 procenta zvýšil. Portugalci disponují vysokými dluhy a nízkou likviditou. Situace se vyhrotila na podzim, když o pomoc EU a MMF požádalo po Řecku i Irsko. Investoři viděli další možný článek v padajícím dominu právě na Pyrenejském poloostrově. Portugalci se zatím pomoci brání.

Brazílie

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
            8,8            59,5              5,1

Ipanema/BrazílieBrazílie v roce 2010 potvrdila, že je klíčem k Latinské Americe. Celosvětová krize největší jihoamerickou ekonomiku příliš nezbrzdila a i letos zahraniční zájem o brazilské suroviny rostl. Během posledního roku přibylo v Brazílii 1,5 milionů pracovních míst a HDP rostl třikrát rychleji než americký HDP. Největším brazilským obchodním partnerem se stala Čína.

Pragmatická ekonomika Brazílie, orientovaná na ekonomický růst, ani letos nezohlednila dopad mohutného kácení deštných pralesů nebo regulaci geneticky modifikovaných plodin.

Sociální opatření prezidenta Da Silvy dostala během několika minulých let miliony Brazilců z bídy, země se ale i letos musela potýkat s obrovskou chudobou. V říjnu vystřídala prezidenta ve funkci jeho dlouholetá spolupracovnice Dilma Rousseffová, která se v lednu stane první prezidentkou země.

GHANA

Tempo růstu HDP, 2010 v % Zadluženost v % k HDP Tempo růstu HDP, 2011 v %
             3,5            55,2                10,0

Ghana vlajkaGhana je druhým největším výrobcem kakaa na světě a v těžbě zlata stojí na druhém místě v africkém regionu. Podle mnohých ekonomických předpovědí se díky novým nalezištím ropy stane s hospodářským růstem v dvojciferných číslech Ghana v příštím roce nejrychleji se rozvíjející menší ekonomikou světa .

Během příštích let se v Ghaně posílí urbanizace, rozšíří ghanská střední třída a poptávka po moderním zboží a službách. V zemi, kde se o politickou moc většinou střídavě dělí dvě hlavní strany, se procesu demokratizace daří dobře a je považován za nejúspěšnější v celém subsaharském regionu.

Ghana si bere příklad spíše z těžby ropy zemí, jako je Norsko. S těžbou 120 tisíců barelů ropy denně se Ghana zařadí na sedmé místo v subsaharském regionu a během příštích tří let se podle všeho její produkce zdvojnásobí.