Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Občanský zákoník: dluhy od ledna prodraží úroky z úroků

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Úrok z úroku? Ve spotřebitelských smlouvách dosud věc zakázaná. Od prvního ledna však důvod toho, proč dluhy podraží.
Peníze – ilustrační foto.

Peníze – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Nový občanský zákoník nově umožní, aby se úročil i úrok. V praxi splácení dluhů funguje tak, že ze splátek se hradí nejprve náklady spojené s vymáháním dluhu, poté úroky z prodlení, úroky dohodnuté smlouvou a až nakonec samotný dluh.

Pokud se od ledna dlužníci rozhodnou jinak a nejprve budou chtít zaplatit samotný dluh, musí počítat s tím, že si celkově o něco připlatí. Úroky se jim prodraží. „Pokud dlužník určí, že chce nejprve splácet jistinu, úročí se skutečně náklady i úroky. Dojde tak k úročení úroků a dluh se může skutečně prodražit,“ potvrzuje Jiří Markvart, advokát společnosti Ambruz & Dark Deloitte Legal. Podobně pak mluví i odborníci ze spotřebitelských poraden.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

24. 12.

25.12.

26.12.

  • Dluhy budou od ledna dražší
  • K založení firmy bude stačit koruna

27.12.

  • Občanský zákoník uleví nájemníkům
  • Zdraží povinné i havarijní pojištění

28.12.

  • Dvouletá záruka na některé zboží skončí
  • Smlouvy budou volnější a závaznější

29.12.

  • Anketa LN: výhody a komplikace zákoníku

„Tato novinka je skutečně revoluční, v obchodním styku úroky z úroků již existují, ale ve spotřebitelských smlouvách je to velká změna v neprospěch spotřebitele. „Rozhodně se nedá říci, že taková úprava bude pro občany pozitivní, nahraje hlavně lichvářům,“ upozorňuje právní poradce časopisu dTest Miloš Borovička.

Podle něj na úrocích dlužníci zaplatí vymahačům minimálně stovky korun navíc. „Dám příklad: spotřebitel dluží sto tisíc korun. Dluh naroste o 10 tisíc korun, což je desetiprocentní úrok smluvený při uzavření půjčky a o téměř osmitisícový úrok z prodlení. Pokud dlužník samotný dluh sto tisíc korun zaplatí, stále dluží 10 tisíc a téměř osm tisíc. Po třech měsících částka naroste o úrok z prodlení z úroku, což bude v našem případě zhruba 180 korun a o úrok z prodlení z úroku z prodlení - dalších 140 korun,“ popisuje Borovička.

Klikněte pro zvětšení.

Jak vysoké úroky budou, záleží na tom, jak se dlužník s věřitelem dohodnou. Pokud se nedohodnou, použijí se zákonem stanovené úroky. V praxi ale výši úroků i úroků z prodlení stanoví silnější strana, tedy většinou půjčková firma, a to přímo v podmínkách smlouvy.

Další věcí, na kterou spotřebitelské a finanční poradny upozorňují, jsou pokuty ve smlouvách. Ty bývají často ukryté v obchodních podmínkách a nový zákoník je podle právníků pomůže ještě lépe schovat. „Dosud byla praxe taková, že smluvní pokuta nesměla být ve jen samotný dluh.

Dlužník vždy zaplatí část pokuty

Od ledna to ale bude jinak - soudy pokuty rušit nebudou, a i když se dlužník bude bránit, stejně vždy kromě dluhu a úroků zaplatí také alespoň část pokuty. Zákoník si navíc od ledna posvítí i na ty, kteří se dosud chtěli dluhům vyhnout. Nově totiž rozšíří okruh způsobů, kterými lze dluh uznat.