Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dohoda o monitoringu je podepsána

Ekonomika

  16:08
MOSKVA - Česko jako nynější předsednická země Evropské unie a Rusko dnes podepsaly dokument o vytvoření kontrolního mechanismu, který umožní monitorování tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, a tím obnovení jeho přísunu do dalších evropských zemí. Český premiér Mirek Topolánek se ještě dnes s dokumentem vydává do Kyjeva, kde by ho měli podepsat i ukrajinští představitelé.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (vlevo) a evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs vystoupili v Bruselu na tiskové konferenci po jednání Evropské komise o obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. foto: ČTK

Ruský premiér Vladimir Putin po jednání s Topolánkem sdělil, že jakmile začne monitorovací mechanismus fungovat, budou dodávky ruského plynu obnoveny.

"Naše pozice ohledně tranzitu plynu přes Ukrajinu je taková - dodávky obnovíme okamžitě po rozmístění mezinárodních pozorovatelů," prohlásil Putin po schůzce se svým českým protějškem.

Jednání obou premiérů se protáhlo: původně se čekalo šedesátiminutové setkání, nakonec ovšem Putin s Topolánkem rokovali zhruba čtyři hodiny. "Páteční jednání na Ukrajině mě vedou k optimismu, že podpis dokumentu ukrajinskými představiteli nebude problém," prohlásil šéf českého kabinetu.

Topolánek, který s ukrajinským vedením jednal v Kyjevě již v pátek, na úvod dnešního setkání s Putinem řekl, že přináší ústní dohodu s Ukrajinci o monitorovací misi. Moskva ovšem opakovaně dávala najevo, že si přeje písemné ujednání.

Chybí podpis Ukrajiny
Moskva tento týden přerušila dodávky plynu do Ukrajiny, a tím i tranzitní zásobování dalších evropských zemí poté, co obvinila Ukrajince, že neoprávněně odebírají plyn, který není pro ně. Vyhrotil se tak rusko-ukrajinský spor o platby za ruský plyn určený Ukrajině. Od monitorovací mise si Moskva slibuje, že zajistí, aby tranzitní dodávky Ukrajina nekrátila.

Topolánek, který v Kyjevě a v Moskvě jednal jako zástupce země předsedající v tomto pololetí Evropské unii, na úvod schůzky s Putinem řekl, že se podařilo získat souhlas Ukrajiny s recipročním rusko-ukrajinským zastoupením v mezinárodním monitorovacím týmu.

Dokument o monitorovací misi v Moskvě podepsali český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a ruský vicepremiér Igor Sečin; kromě ukrajinského zástupce má podpis ještě připojit také eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. Ten již z Bruselu vzkázal, že je připraven dohodu podepsat, informoval web českého předsednictví. Zbývá tak podpis Ukrajiny. S ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou bude Topolánek jednat dnes pozdě večer.

V Česku proudí plyn ze zásobníků
Putin dnes po jednání s Topolánkem prohlásil, že nynější krize kolem zásobování evropských zemí plynem svědčí o nutnosti diverzifikace cest ruského plynu do Evropy.

"Podle odhadů, která máme, by cesta plynu po zprovoznění plynovodu trvala asi 48 hodin," řekl dnes ČTK mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský na dotaz, jak dlouho by trvala cesta plynu do ČR.

Podle Chalupského ale také záleží na technickém stavu sítě na Ukrajině poté, co plyn přestal proudit. V ČR je síť natlakována a proudí jí plyn ze zásobníků, v jakém stavu je síť na Ukrajině, to je otázka. "Pokud budou (na Ukrajině) technické problémy se sítí, může se ta doba prodloužit," podotkl Chalupský.

O tom, že systém byl spuštěn a plyn proudí a míří i do ČR, by podle Chalupského měl každopádně RWE Transgas dostat informaci, a to jak z předávací stanice pro Českou republiku na slovensko-ukrajinském pomezí, tak od Gazpromu.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...