Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Domácí podniky čekají úder krize

Ekonomika

  14:19
PRAHA - Domácí podniky očekávají v příštím roce pokračování světové hospodářské krize, která kvůli nižší poptávce na exportních trzích na ně udeří v první polovině roku 2009 plnou silou.

Mladá Boleslav, město, kde je největším zaměstnavatelem výrobce automobilů Škoda, která čelí světové hospodářské krizi. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Z legislativních věcí považují za hlavní událost nový zákon o nemocenském pojištění, na jejímž základě budou platit zaměstnancům za prvních 14 dní nemoci náhradu mzdy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikatelskými svazy.

Tvrdé dopady hospodářské krize se projeví v první polovině příštího roku, takže současný pokles poptávky může být mnohem vyšší, řekl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. "Charakteristickým rysem příštího roku bude vysoká úroveň nejistoty. Za nejvážnější projev krize v ČR lze označit pokles poptávky na hlavních exportních trzích a nejistotu při získávání finančních zdrojů z úvěrů bank," dodal ředitel sekce hospodářské politiky svazu Boris Dlouhý.

Největší nepezpečí tkví v neochotě spotřebitelů
Dopady hospodářské krize na podniky budou větší než v letošním roce, byť letošek byl negativní nejen z pohledu krize, ale i s ohledem na neočekávané posilování koruny, uvedla ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová. Největší nebezpečí pro podniky podle ní tkví v neochotě spotřebitelů, firem a státu investovat a v přehnané obezřetnosti bank ve financování.

Podnikatelé od příštího roku očekávají především zastavení poklesu množství zakázek a nalezení nových obchodních partnerů a trhů. Dále by přivítali zastavení růstu cen energií a vedlejších vstupů a v neposlední řadě oznámení termínu zavedení eura v ČR, uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Podnikatelé si podle něj od roku 2009 slibují také méně byrokracie a administrativy, snížení daňové zátěže a omezení dopadu finanční krize na podnikatelský sektor.

Daňové úlevy by měly výrazně pomoci
Významnou událostí pro podnikatele v příštím roce budou daňové úlevy, upozornil předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Z daňových změn však podnikatelé nejsou bezvýhradně nadšeni; konkrétně jde o nový daňový řád, který předložilo ministerstvo financí. "Bohužel se nemůžeme zbavit pocitu, že přinese více problémů než zlepšení," podotkla Svobodová.

ASMP vítá zavedení povinnosti, aby rozhodnutí finančních úřadů obsahovala odůvodnění, zavedení pravidla odvolání proti doměřené dani s odkladným účinkem a nově upravenou lhůtu pro stanovení daně, která poskytuje poplatníkům ochranu před nečinností finančních úřadů. Za nedostatky považuje například absenci všeobecné editační povinnosti, takže úřad bude muset na žádost poplatníka podat závazný výklad pouze k taxativně stanoveným otázkám ze zákona. Návrh daňového řádu prý neprošel ani systémem hodnocení dopadu regulace.

Jak bude fungovat zákon o nemocenském?
Ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu Jitka Hejduková připomněla, že od 1. ledna vstoupí v účinnost nový zákon o nemocenském pojištění. Nová úprava podle ní sice znamená snížení odvodů na pojistné, tedy vedlejších nákladů práce, na druhé straně však panují na straně zaměstnavatelů obavy, zda ve skutečnosti nebude nová právní úprava znamenat celkový nárůst nákladů. Při vyšším procentu pracovní neschopnosti nebudou úlevy na pojistném ani poloviční refundace vyplacených náhrad stačit k pokrytí nákladů, varovala.

Většina zaměstnavatelů zřejmě opakovaně nemocného raději propustí, míní Kužel. Problém je podle něj v celkovém zneužívání celého systému nemocenské a v tom, že když dnes zaměstnanec přijde ke svému doktorovi, tak ten mu napíše, co chce. "Podnikatelé opravdu nemají čas kontrolovat svoje zaměstnance, zda jsou skutečně doma nemocní, jak by to správně měla dělat Česká správa sociálního zabezpečení," uvedl.

Novela zákona o daních z příjmů na rok 2009 schválená v minulých dnech poslaneckou sněmovnou toho podle ředitele sekce ekonomiky a účetnictví svazu Tomáše Bárty moc nového nepřinesla. "Prakticky jde jen o delší dobu avizované úpravy, které z hlediska zaměstnavatelů přinášejí spíše více regulace a naprosto nereagují na novou situaci výrazného zpomalení ekonomiky," poznamenal.
Autoři: ,