Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dostanou Číňané stavbu Dukovan bez tendru? Soutěž bude, slíbil šéf ČEZ

Ekonomika

  13:30
PRAHA - Informace o tom, že Čína žádá od české vlády slib, aby některá z tamních firem bez tendru dostala zakázku na dostavbu Dukovan označil na pondělním Energy Summitu Lidových novin šéf ČEZ Daniel Beneš za naprostou lež.

„Podmínky tendru budou naprosto rovné,“ prohlásil na konferenci Energo Summit LN generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš foto:  Dan Materna, MAFRA

„Mohu každého ujistit, že podmínky tendru budou naprosto rovné,“ prohlásil Beneš.

Ve stejný den přitom ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský při jiné příležitosti uvedl, že výstavbu nového jaderného bloku v Česku by bylo jednodušší uskutečnit pomocí mezivládní dohody než tendru, protože ve veřejné zakázce zadané podle zákona je mnoho omezení.

Čína žádá slib od české vlády. Chce zakázku na dostavbu Dukovan a bez soutěže

„Ve chvíli, kdy běží tendr a například se změní atomový zákon nebo nějaká jaderná vyhláška, tak již nesmíte změnit zadání. Nemůžete do něj dát nové požadavky, které by měl například Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo které by vyšly z mezinárodních norem. Mezivládní dohoda je lepší i v tom, že v sobě může pokrýt financování a další oblasti než čistě jen dodávku jaderného bloku,“ řekl Závodský.

„Teoretická možnost“

Ve veřejné zakázce podle něj navíc nemůže být konkretizován požadavek na zapojení českého průmyslu do stavby. „To je zásadní nedostatek,“ dodal.

Ministr průmyslu Jan Mládek v Hospodářských novinách připustil, že teoreticky možnost výstavby jaderné elektrárny bez tendru možná je. Podle něj tak staví například elektrárna Paks v Maďarsku. Zakázku ruské společnosti Rosatom, zčásti financovanou výhodnou ruskou půjčkou ve výši deseti miliard eur, nyní zkoumá Evropská komise – zda Budapešť neporušuje unijní pravidla o poskytování státní pomoci.

Jaderná elektrárna Dukovany.
Jaderná elektrárna Dukovany.

Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Lenka Kovačovská pak na summitu LN k Benešovým slovům doplnila, že potenciální účastníci tendru byli zmíněným článkem vážně znepokojeni. Dodala, že do 30. září měly tyto firmy dodat technické podmínky tendru a do 30. října podmínky financování. Dodavatel technologie pro Dukovany by měl být pak vybrán do roku 2020.

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller v srpnu uvedl, že osloveni byli dodavatelé v šesti zemích – ve Francii, Rusku, USA, Japonsku, Jižní Koreji a v Číně. „Republika oslovila deset společností. Zájem poskytnout informace jich projevilo šest,“ oznámil pak v říjnu mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Podle Kovačovské budou největší výhodou v tendru reference, výčet jaderných bloků, které daná firma postavila hlavně v Evropě.

Čínská firma se podílí na jediné stavbě jaderné elektrárny v Evropě, a to britské Hinkley Point C. Hlavním dodavatelem je ovšem francouzská společnost EdF, reaktor dodá také francouzská Areva.

Výhrady odborníků

Odborník na jadernou energetiku František Hezoučký, někdejší ředitel jaderné elektrárny Temelín, otevřeně považuje možné čínské angažmá v českém jaderném průmyslu za problém.

Šanci dostavět Dukovany a Temelín dostane 9 firem. Ve hře je Rosatom i Číňané

„Když máte jazykovou bariéru, jste na tom při přípravě, výstavbě, při čtení dokumentace špatně. Mít dokumentaci v angličtině psané Číňany je pro stavbu jaderné elektrárny riskantní. Nemají navíc zahraniční zkušenosti. Dodali nějaké bloky do Pákistánu, protože tam nikdo jiný dodávat nechtěl,“ uvedl nedávno Hezoučký pro web Hlídací pes.

„Nevím také, do jaké míry lze důvěřovat kvalitě materiálů. Postavit blok, jehož životnost skončí po třiceti letech, což by se mohlo stát, to si určitě nemůžeme dovolit,“ dodal Hezoučký.

Kriticky hodnotí možné čínské angažmá i manažer energetické firmy se zkušeností z působení v Číně. S ohledem na citlivost tématu i potenciální budoucí zakázky si však přál zůstat v anonymitě: „Čínské firmy by asi postavit jadernou elektrárnu v Česku dokázaly, otázka je, zda to chceme. Je dobré připomenout, že když chtějí v Číně stavět evropské firmy, musejí mít čínskou certifikaci. Myslím, že bychom měli chtít totéž po všech uchazečských firmách. Možná by to samo o sobě vedlo ke zúžení kandidátů,“ upozorňuje.

Autor: