Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Druhé Řecko: nad propastí je tentokrát předlužené Irsko

Ekonomika

  7:30aktualizováno  16:04
DUBLIN - Nad eurozónou se opět zlověstně smráká. Rozpočtový hříšník Španělsko včera přišel o jeden stupeň svého ratingu a další provinilec – sousední Portugalsko – navrhl další úsporná opatření na uklidnění nervózních trhů. Ovšem nejčernější zprávy nyní přicházejí z Irska.

Irsko. foto: Francois Lenoir Reuters

Vláda ostrovního státu musí vynaložit rekordních 50 miliard eur na záchranu krachujícího bankovního sektoru. Dopad pomoci bude pro Irsko bolestný. Deficit státního rozpočtu země se letos propadne až na 32 procent HDP z původně plánovaných 11,7 procenta. Maastrichtská kritéria přitom připouštějí pouze tříprocentní schodek. Celkový veřejný dluh stoupne dokonce na 99 procent HDP, což je o 39 procent víc, než dovolují evropská pravidla.

"Jestliže bychom přirovnali irské problémy k podobným problémům v Americe při pádu Lehman Brothers, tak Irsko je v daleko větším průšvihu. Americe stačilo dát pár stovek miliard dolarů, a bylo po problému. Irsko ale bude muset vzhledem k velikosti své ekonomiky zaplatit mnohem víc," varuje analytik Partners Pavel Kohout.

Peníze irské vlády půjdou hlavně na záchranu banky Anglo Irish Bank. Kromě této banky vláda podpoří i druhou největší irskou banku Allied Irish Bank, ve které vláda nejspíše převezme až 90procentní podíl. Brian Lenihan, irský ministr financí, řekl deníku Financial Times, že pád Anglo Irish Bank by srazil Irsko na "kolena". "Jedná se o případ, kdy je banka příliš velká na to, aby padla. Žádná země si nemůže dovolit uvažovat o pádu takové instituce," prohlásil Lenihan.

Předlužené Irsko nad propastí
Záchrana Anglo Irish Bank bude stát minimálně 29,3 miliardy eur. V horším případě se částka vyšplhá na 34 miliard eur. Přitom ještě minulý měsíc se mluvilo "pouze" o 22 až 25 miliardách eur.
Anglo Irish Bank se dostala do problémů kvůli splasknutí realitní bubliny v Irsku v roce 2008. Jedním z hlavních dopadů pomoci bude navýšení schodku státního rozpočtu pro tento rok. Z původně plánovaných 11,75 procenta HDP vzroste v Irsku až na 32 procent. Maastrichtská kritéria přitom připouštějí pouze tříprocentní schodek.

Celkový veřejný dluh stoupne na 99 procent HDP, což je o 39 procent víc, než připouštějí evropská pravidla. Aby se alespoň nějak omezilo navyšování dluhu, oznámil ministr financí Lenihan, že seškrtá rozpočet minimálně o tři miliardy eur. Irsko je dnes považováno za jednu z nejslabších ekonomik v eurozóně. Problémy v Irsku vyvolávají neklid na světových trzích. Výnosy z irských dluhopisů vystoupily na maximální hodnotu od přijetí eura. Irsko není jedinou zemí eurozóny, kterou trápí problémy. Španělsku byl agenturou Moody’s snížen rating z AAA na Aa1.

Škrty ve španělském rozpočtu totiž oslabí hospodářský růst. U Portugalska zase experti spekulují, že vláda nebude schopna snižovat rozpočtový schodek tak, jak slíbila. Na to reagovaly trhy a výnosy z portugalských dluhopisů díky tomu dosáhly rekordu. Portugalsku to prodraží splácení dluhopisů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!