Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Esprit LN: Dvojí život tenistky Heleny Sukové

Média

  7:00
V měsíčníku Lidových novin Esprit Byznys, který vychází ve středu 17. dubna, si přečtete profilový rozhovor s jednou z nejslavnějších tenistek Československa i světa, vítězkou čtrnácti Grand Slamů, Helenou Sukovou.

Helena Suková foto: Salim Issa

Někteří slavní sportovci začnou po konci kariéry pít. Jiní berou drogy. Občas se pokusí o sebevraždu, občas zahořknou. V otevřeném rozhovoru s Veronikou Bednářovou hovoří Helena Suková v Espritu o tom, jak těžké je najít nový "posportovní" smysl života, a jak se s touto výzvou vyrovnala ona.

Nasedla do auta a začala dojíždět na Filozofickou fakultu do Olomouce. Studia psychologie ukončila v roce 2010 doktorátem, dále se vzdělává v odborných kursech; dnes je praktikující psycholožkou pražské Modré laguny. Ví také, jak důležité je pomáhat mladým lidem, kterým nečekaně zemře někdo blízký – vždyť jí samotné zabila zákeřná nemoc maminku.

LN: Měla jste deprese, když jste v roce 1998 skončila s vrcholovým tenisem?
Deprese ne, spíš pocit prázdnoty. Ale až později, nejdřív jsem si užívala. Konečně jsem nemusela trénovat, vstávat brzo, chodit běhat, posilovat. Bavilo mě, že odpočívám, navštěvuji si, koho chci a kdy chci. Tohle volno mě bavilo asi tak rok
a půl až dva. Pak jsem si ale začala říkat, co s načatým životem dál, přeci jen ten můj „důchod sportovní“ přišel v produktivním věku...

LN: Jak jste přišla na to, že půjdete na vysokou školu?
Studium psychologie vzniklo vlastně náhodou. Začala jsem studovat jen ze zvědavosti a s tím, že se aspoň něco dozvím - a že mé dny dostanou zajímavější náplň. Volba padla na Olomouc, protože nabízí studium dálkové. To, že se nakonec budu psychologickému poradenství věnovat profesně, vzniklo až po absolvování povinné praxe v léčebnách a ordinacích. Zpětné pozitivní reakce od pacientů mi dodávaly uspokojivý pocit.

LN: Jak skončili někteří vaši kolegové, nebo jiní vrcholoví sportovci, kteří byli také na světovém výslunní?
To je různé. Někdo komentuje sportovní přenosy v televizi, někdo vychovává děti, Američanka Andrea Jaegerová se stala jeptiškou. Bohužel někteří, jak víme z médií, skončili na drogách, alkoholu, jsou i případy sebevražd. Psala jsem na tohle téma i rigorózní práci, která se životní spokojeností bývalých vrcholových sportovců zabývala, a kde jsem zpracovávala výpovědi více než třiceti z nich.

Více se dočtete v novém Espritu - středeční příloze Lidových novin.

V Espritu Byznys, který najdete vložený do Lidových novin ve středu 17. dubna, vychází také:

  • Sportovci v saku. Mají dvě kariéry. V obou jsou skvělí. Vzájemně se ovlivňují, doplňují, obohacují. Hlavní téma Espritu je věnováno šesti lidem, kterým nestačí úspěch v kanceláři a stejně jako svou práci milují sport: Josef a Petr Benešové, vystudovaní ekonomové, například v roce 2004 spravovali v jedné z největších českých bank aktiva ve výši 175 miliard korun a zároveň skončili čtvrtí na mistrovství Evropy v beachvolejbale. Šéf Unimex Group Jiří Šimáně – sám nadšený golfista – zase vybudoval hřiště Albatross, nejlepší areál svého druhu u nás. Forenzní auditor Tomáš Kafka pak reprezentuje Českou republiku jako kultovní florbalový brankář, basketbalista Tomáš Končický je privátním bankéřem úspěšných sportovců. Portréty završuje dnes už klasický příběh MUDr. Lukáše Pollerta, který se z peřejí vydal rovnou na ARO.
  • Na koňakové spičce. Další expedice Espritu LN míří na francouzské vinice a do sklepů, kde léta v dubových sudech zraje legendární koňak Hennessy. V nádherném Chateau Bagnolet, který navštívila Eva Hlinovská na pozvání značky, si díky naší původní reportáži můžete vychutnat opravdové francouzské "umění života".
  • Německý Fénix. K byznysu patří i příběhy s dobrým koncem. Jeden takový se skrývá za hodinkami A. Lange & Söhne, které erudovaní mistři svého oboru vyrábějí ručně poblíž saských Drážďan. Walteru Langovi, potomku zakladatele firmy, se po znovusjednocení Německa a pádu Berlínské zdi podařilo obnovit špičkovou manufakturu. Hodinky, jichž se vyrobí jen několik tisíc kusů ročně, tak mimo jiné symbolizují turbulentní vývoj Německa 21. století. Přečtěte si v cause Evy Hlinovské.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!