Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Evropa

Dvojnásob drahé popelnice? EU tlačí na nižší ukládání odpadů

Odvoz odpadu. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Dnes v LN
PRAHA - Buď se naučíme využívat všechny odpady beze zbytku, nebo se poplatky za odpad zdvojnásobí. Taková je česká interpretace záměru Evropské unie, podle něhož se má do deseti let razantně omezit ukládání odpadů na skládky.
  15:15

Pracovní skupina ministerstva životního prostředí se dokonce shodla na zákazu skládkování komunálního odpadu mezi lety 2023 až 2025.

Kvůli tomu se má uložení tuny odpadů na skládce postupně zdražit ze zákonem stanovených 500 korun na tisíc korun v roce 2016. To by znamenalo i zvýšení poplatků za odvoz odpadu pro občany, protože firmy, jejichž byznysem je odpad, by musely zdražení skládek promítnout do poplatků.

ČTĚTE TAKÉ:

Již nyní se ale na skládkách platí víc, než stanovuje zákon, od 650 do 1200 korun za tunu.

„Základní cena je navýšena o další poplatky, jakými jsou rekultivační poplatek, doprava, náklady a zisk společnosti, která provozuje skládku. Zvýšení ale bude nevyhnutelné, protože nám Evropská komise vytýká příliš nízkou cenu za skládkování,“ uvedl Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí.

Srovnání s Německem kulhá

Od roku 2012 stanoví zákon o poplatcích jako horní mez poplatku za odvoz komunálního odpadu tisíc korun na občana ročně, předtím to bylo 500 korun.

„Průměrný náklad na zajištění komplexních služeb v odpadovém hospodářství činí asi 900 korun za obyvatele ročně. To je velice nízká hodnota v porovnání s jinými zeměmi. V Dánsku je to zhruba 1900 korun, a v Německu dokonce asi 2700 korun,“ podotkl obchodní ředitel české pobočky dánské firmy Marius Pedersen Pavel Borůvka.

Srovnání ale kulhá. Náklady na odpady v Německu jsou sice nominálně třikrát vyšší než v Česku, ovšem mzdy tam jsou nominálně vyšší čtyřikrát. Horní mez v Česku, tedy tisíc korun, ale téměř nikdo nevyužil.