Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Státu mělo e-tržiště ušetřit 1,2 miliardy. Stát selhal v kontrole, tvrdí NKÚ

Ekonomika

  9:23aktualizováno  14:42
PRAHA - Elektronické zadávání zakázek, tedy takzvaná e-tržiště, ušetřila státu za první rok fungování 320 milionů korun, ačkoli ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) čekalo roční úsporu 1,2 miliardy. Uvedl to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v závěru, ve kterém shrnul výsledky prověrky systému. NKÚ také MMR vytkl, že nepřipravilo systém kontrol a sankcí pro případ, že by ministerstva a další úřady, jež prostřednictvím e-tržišť mají nakupovat, povinnost neplnily. MMR se závěry NKÚ nesouhlasí.

Sídlo NKÚ v Praze. foto: ČTK

NKÚ také státu, respektive ministerstvu pro místní rozvoj vytkl, že nepřipravilo systém kontrol a sankcí pro případ, že by ministerstva a další úřady, jež prostřednictvím e-tržišť mají nakupovat, povinnost neplnily.

Používat e-tržiště musí ve vymezených případech ústřední orgány státní správy a jejich podřízené organizace od července 2012. Dobrovolně mohou systém využít třeba i územní samosprávy. E-tržiště jsou webovou aplikací umožňující elektronické zadávání veřejných zakázek pro opakované nákupy vybraných komodit, jako jsou třeba kancelářské potřeby, nábytek či služby. E-tržiště ve většině případů nahrazuje dosavadní listinný způsob zadávání veřejných zakázek. Aplikace umožňuje i automatické hodnocení nabídek.

Ušetřené peníze

"Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve studii proveditelnosti odhadlo, že díky e-tržištím se ročně ušetří 1,2 miliardy korun," uvedla v tiskové zprávě mluvčí NKÚ Olga Málková. Ministerstvo ale podle ní po startu e-tržišť nesbíralo data, na jejichž základě by mohlo zjistit, jestli se úspor opravdu dosáhlo. "Kontroloři proto porovnali předpokládané hodnoty zakázek a jejich konečné smluvní ceny a spočítali, že za první rok provozu e-tržišť se ušetřilo jen 320 milionů korun," uvedl kontrolní úřad.

Ministerstvo předpokládalo, že se do rozsáhlejší používání e-tržišť zapojí zadavatelé, pro které není používání e-tržišť povinné. K tomu však nedošlo. "MMR nadále prosazuje rozšiřování povinného používání e-tržišť na další kategorie zadavatelů, čímž dosahované úspory dále vzrostou směrem k původně odhadované výši," píše v tiskové zprávě MMR.

V postupu ministerstva shledal několik chyb. Mimo jiné zjistil, že při přípravě e-tržišť úřad rozdělil veřejnou zakázku na konzultační odbornou podporu na dvě veřejné zakázky malého rozsahu. Druhou z nich ministerstvo zadalo přímou výzvou jednomu dodavateli, nevyužilo tak možnost dosáhnout nižší ceny zakázky v konkurenčním prostředí. NKÚ toto kvalifikoval jako porušení rozpočtové kázně a zároveň jako nesrovnalost ve výši až 1,445 milionu, uvedli kontroloři. Ministerstvo navíc podle nich u těchto dvou zakázek nedoložilo, v jakém rozsahu konzultační služby čerpalo.

Ministerstvo se závěrem NKÚ nesouhlasí a je přesvědčeno, že další prověření ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže či příslušného finančního úřadu potvrdí jeho stanovisko.  

Navýšení ceníku za služby

NKÚ rovněž uvedl, že v rozporu s právními předpisy ministerstvo dvakrát navýšilo ceník za služby, za které platí jednotlivým provozovatelům. Tím prý zvýšilo výdaje na provoz e-tržišť.

Za vybudování e-tržišť zaplatilo ministerstvo 37 milionů korun a první rok provozu ho stál 22,4 milionu korun. V prvním roce bylo na pěti e-tržištích evidováno přes 44 000 zakázek, skoro 32 000 z nich v celkové hodnotě 2,25 miliardy korun skončilo uzavřením smlouvy s dodavatelem. "Faktem ale je, že 38 procent zakázek oznámených na e-tržištích bylo zadáno bez soutěže, což má podle NKÚ negativní vliv na efektivnost e-tržišť a dopad na plánované úspory," uvedla mluvčí.

Ministerstvo tvrdí, že samotné vybudování e-tržišť zcela hradili na základě uzavřených koncesních smluv jejich provozovatelé.  "Ministerstvo hradilo pouze náklady spojené s vytvořením technické specifikace e-tržišť a s metodickou podporou subjektům účastnících se na zadávání veřejných zakázek prostřednictvím e-tržišť. Náklady na tyto práce však rozhodně nedosáhly výše uváděné NKÚ," brání se ministerstvo.

Podle výroční zprávy o fungování elektronických tržišť veřejné správy v roce 2013 zadala veřejná správa přes e-tržiště skoro 42 872 veřejných zakázek za celkem 4,1 miliardy korun. Objem všech veřejných zakázek loni podle analytické společnosti CEEC Research zpracované na základě údajů Věstníku veřejných zakázek činil 237,3 miliardy korun.

Národní infrastruktura pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ), což je projekt, jehož jsou e-tržiště součástí, měl zpoždění. I provoz e-tržišť vláda podle NKÚ třikrát odložila. S ostrým provozem začala včas, tedy k 1. červenci 2012, jen dvě e-tržiště z pěti, které ministerstvo pro místní rozvoj vybralo v soutěži. Povinnost nakupovat jejich prostřednictvím vláda uložila jen svým usnesením.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!