Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Německá obec s vlastními zdroji energie přitahuje turisty i filmaře

Ekonomika

  7:00
Jen dvě a půl hodiny jihozápadně od Berlína leží obec Feldheim, která jako jediná v Německu čerpá veškerou energii z obnovitelných zdrojů. Větrné turbíny a dvě továrny na bioplyn a biomasu zajišťují obci nejen energetickou samostatnost a pracovní místa, ale také pozornost tisíců turistů, píše server Ekolist.cz.

Feldheim je zatím jediná obec v Německu, která získává všechnu energii z obnovitelných zdrojů. Na snímku je továrna na biomasu. foto: ČTK

"Díky 43 větrným turbínám a čtyři roky staré továrně na bioplyn, která dodává teplo do domácnosti a maštalí, není v obci nouze o práci," tvrdí mluvčí společnosti Energiequelle Werner Frohwitter. V obci se 145 obyvateli je nulová nezaměstnanost a o práci se ve Feldheimu ucházejí i lidé z okolí, uvádí server Ekolist.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

"Díky tomu tady zůstávají mladí lidé, nestěhují se pryč," řekl serveru Frohwitter. Podle něj je odchod lidí do měst je největší problém, který vesnici v dalších letech čeká. "Možná ten trend nemůžete zvrátit, ale můžete jej do jisté míry pozastavit," tvrdí.

O 35 procent levnější energie než v Berlíně

Ve Feldheimu mají o 35 procent levnější elektřinu než v Berlíně. Za deset let může být podle Frohwittera rozdíl v cenách dvojnásobný. Energetickému gigantu E.ON zůstali v obci věrní poslední dva odběratelé - dvě rodiny a autobusovou zastávku.

Obec Feldheim - ostrov energetické samostatnosti jihozápadně od Berlína.

Obec Feldheim - ostrov energetické samostatnosti jihozápadně od Berlína.

S využíváním obnovitelných zdrojů obec začala už v roce 1995. Tehdy tu energetické společnosti postavily pět větrných turbín na pozemcích za obcí, které si pronajaly od místních.

Když se větrný park začal rozrůstat, rozhodli se obyvatelé, že si pronajmou část distribuční sítě od energetické společnosti E.ON, na kterou byla obec napojená. E.ON s tím ale nesouhlasil, a tak si Feldheim vybudoval vlastní síť.

Feldheim je zatím jediná obec v Německu, která získává všechnu energii z obnovitelných zdrojů. Na snímku je nabíjecí stanice na elektromobily.

Místní využijí jen jedno procento energie z celkové produkce

Množství elektřiny, které obec vyrobí, by stačila i městu s 20 tisíci obyvateli. Místní ale z celkové produkce využijí pouhé jedno procento, zbytek se prodává do regionální distribuční sítě.

Do roku 2020 chce Německo získávat z obnovitelných zdrojů 35 % veškeré energie

Loni Německo získávalo z obnovitelných zdrojů pětinu energie. Do roku 2020 chce ale získávat 35 procent veškeré energie. Do roku 2050 by to mělo být 80 procent, to už ale Feldheim se svými sto procenty splnil, uvádí server Ekolist.cz. Německá vláda se navíc loni po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima dohodla, že do roku 2022 zavře všech 17 jaderných elektráren.

Projekt za půl milionu eur (zhruba 12,7 milionu eur) financovala obec z úspor domácností a z půjček. Každá domácnost si za tři tisíce eur (76 tisíc korun) koupila podíl v obecní společnosti, která energetickou síť vlastní.

Realizaci podobných projektů na jiných místech země brání demonstrace. Lidé si jednoduše nepřejí, aby větrné parky stály přímo před jejich domem, řekla Ekolistu Brigitte Knopfová z Postupimského instutu pro výzkum dopadu klimatu (PIK). Daní z obnovitelných zdrojů se ale nebojí a za obnovitelnou energii si klidně zaplatí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...