Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Evropa

Energetika: Co příští rok podraží?

Elektrická energie podraží foto: Reprofoto

Doporučujeme
PRAHA - Mírný nárůst cen elektřiny, stagnace cen zemního plynu a riziko dalšího zdražení cen tepla. Takový je aspoň prozatím výhled cen energií pro příští rok.
  7:00

Ceny potáhnou nahoru jiné vlivy než často diskutovaná nenasytnost velkých energetických koncernů. Elektřinu prodraží příliš velkorysá podpora zelených energií vminulých letech, teplo zdraží následkem růstu cen uhlí a politiky Evropské unie v oblasti životního prostředí. Pokud projde vládou navržené zvýšení obou sazeb DPH o jeden procentní bod, bude mít svůj podíl na zdražování i stát.

ČTĚTE TAKÉ:

Možný vývoj tržní, tedy neregulované části ceny elektřiny v tomto týdnu naznačili dva významní dodavatelé. Dodejme, že tato neregulovaná část tvoří v případě domácností 40 až 50 procent celkových výdajů za elektřinu.

Elektrická energie

V příštím roce podraží o dvě až čtyři procenta, hlavně vinou rostoucích dotací na obnovitelné zdroje.

* Například běžná domácnost v bytě, kde není vytápění ani ohřev vody na elektřinu, si dle orientačního propočtu Lidových novin v příštím roce připlatí zhruba 250 korun.

* Ti, kdo svůj byt či dům vytápějí elektrickými přímotopy, zaplatí o 1500 korun navíc.

Dodavatel EP Energy Trading, do září působící pod názvem United Energy Trading, přislíbil plošné snížení tržní složky ceny elektřiny všem stávajícím i novým zákazníkům. "Pokles se bude pohybovat v řádu jednotek procent, může se přiblížit až deseti procentům," uvedl generální ředitel EP Energy Trading František Čupr.

ČEZ nabídl domácnostem zafixování ceny silové (neregulované) elektřiny do konce roku 2014. Kdo na tuto nabídku kývne, dostane v průměru o pět procent výhodnější cenu silové elektřiny než v letošním roce. Rýsuje se také vývoj druhé poloviny ceny, tvořené regulovanými položkami. Jejich definitivní výši oznámí Energetický regulační úřad na konci listopadu.

Za elektřinu zaplatíme o dvě až čtyři procenta víc než letos Už dnes je však jisté, že domácnosti a podniky si v příštím roce znovu připlatí za podporu elektřiny vyrobené ze solárních panelů, bioplynových stanic, malých vodních elektráren a dalších podporovaných zdrojů energie.

Tady vše hraje v neprospěch zákazníků. Ti musí hradit i "nedoplatek" podpory z minulých let. Objem výroby zelené energie dál roste. Navíc platí, že čím je elektřina na burze levnější, tím víc je třeba doplácet na dorovnání pevných výkupních cen "zelených" energií.

Temelín.

Stát navíc sníží částku, kterou na tyto vícenáklady přispívá. Místo letošních 11,7 miliardy korun uhradí v příštím roce jen 9,7 miliardy. Všichni spotřebitelé letos k ceně elektřiny připlácejí na podporované zdroje energie 419 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu. Podle předběžných propočtů regulačního úřadu tento příplatek od ledna vzroste na 590 korun za megawatthodinu.

Zemní plyn

Cena plynu na evropských burzách zůstává stabilní, dodavatelé by tudíž v zimních měsících mohli udržet cenu na dnešní úrovni.

* Mírné úspory v řádu stokorun ročně může přinést záměr Energetického regulačního úřadu "posvítit si" na platby za distribuční sítě.

* Tak jako u ostatních energií se i zde negativně projeví plánované zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod.

Další klíčovou složkou ceny elektřiny jsou platby provozovatelům distribuční a přenosové sítě. Jak uvedl Energetický regulační úřad v důvodové zprávě k nové vyhlášce o regulovaných cenách, distribuční platby by se měly v příštím roce udržet na současných úrovních. Do budoucna chce však platby rozvodným podnikům posuzovat přísněji.

Pokud dáme dohromady mírný pokles silové elektřiny, výrazné zdražení plateb za podporované zdroje a vyšší sazbu DPH, vychází v případě domácností zdražení o dvě až čtyři procenta.

Plyn zřejmě v lednu nezdraží Časy, kdy zemní plyn zdražoval až čtyřikrát ročně, jsou již naštěstí za námi. Většina dodavatelů drží od počátku roku stejné ceny.

Například na počátku října zdražil jen jeden menší dodavatel, Europe Easy Energy, a sice o čtyři procenta u ceny samotného paliva. Od listopadu podraží plyn také E. ON Energie, a sice o dvě procenta. Obě zmíněné společnosti však budou i po oznámené úpravě cen patřit mezi nejlevnější dodavatele na trhu.

Dálkové teplo

Riziko zdražení je nejvyšší ve městech vytápěných z tepláren na hnědé uhlí. Domácnosti zde v příštím roce zaplatí o stovky korun navíc.

* Nárůst, byť mírnější, zaznamenají ve městech, kde mají plynové teplárny či výtopny.

* Prostor ke snížení cen se naopak otevírá ve městech, kde topí biomasou (například Třebíč a Kutná Hora) díky nové provozní dotaci.

Podle odborníků na energetické trhy mohou současné ceny vydržet i do příštího roku. "Pokud se nestane něco mimořádného, jako například válka v oblasti Perského zálivu, nebude důvod ceny měnit ani v prvním čtvrtletí příštího roku," říká jednatel poradenské firmy ENA Vladimír Štěpán.

Za současných pravidel mají dodavatelé o důvod víc držet ceny beze změny. Vpřípadě jejich zvýšení má totiž zákazník právo od smlouvy odstoupit a přejít k jinému dodavateli.

Také plyn má regulovanou a neregulovanou složku ceny. Tržní, neregulovaná část je výrazně větší, tvoří ji víc než dvě třetiny celkové ceny. Regulovaná část může od počátku příštího roku zlevnit.

Energetický regulační úřad totiž plynařům vytýká, že málo investují do obnovy a rozvoje sítí. V důvodové zprávě k nové vyhlášce o regulovaných cenách úřad přislíbil, že tarify za distribuci plynu klesnou až o sedm procent.

Solární panel (ilustrační foto)

Případný zásah regulátora ocení hlavně lidé, kteří plynem vytápějí svůj byt či dům. Ti mohou ušetřit řádově stokoruny za rok. Naopak mohou o ty samé stokoruny přijít, pokud Nečasova vláda protlačí parlamentem zvýšení sazby DPH z 20 na 21 procent.

Mnohé teplárny příští rok zvednou ceny Teplárny budou od ledna znovu zvyšovat ceny, varuje ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Do nákladů tepláren se promítne nová povinnost nakupovat část povolenek k emisím oxidu uhličitého.

Teplo zdraží také vyšší daň z přidané hodnoty a zřejmě i rostoucí ceny uhlí. Domácnostem tak vzrostou náklady za teplo v závislosti na konkrétním městě o stovky korun za rok. "V případě některých uhelných tepláren může dojít i k dvoucifernému růstu ceny," varuje Martin Hájek.

Počet tuzemských domácností, které jsou napojeny na dálkové dodávky tepla z tepláren na uhlí, činí zhruba 1,5 milionu. Další statisíce jsou zásobovány z tepláren či výtopen spalujících zemní plyn, topné oleje nebo biomasu.

Právě teplárny a výtopny na biomasu mohou podle Hájka naopak zlevnit. Od příštího roku budou dostávat příspěvek od státu ve výši 50 korun za gigajoule tepla, navíc budou osvobozeny od placení za povolenky.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...