Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Energetiky chladné a temné jaro těší, lidé doma svítí už od tří hodin

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Nekončící zimní počasí v Česku má dopad i na účty za elektřinu a teplo. Energetici tvrdí že lidé za letošní sezonu nezaplatí víc než loni, protože zima byla teplotně nadprůměrná, chladné a temné jaro má však vliv na energetickou špičku. Vrchol svícení a topení, který běžně v tomto období nastává až kolem 19. hodiny se totiž posunul už na třetí hodinu odpolední.

Moderní, spolehlivé a elegantní termostatické radiátorové ventily Danfoss RA 2000 vám i v budoucnu zaručí komfortní vytápění a optimální účinnost. foto: Danfoss

Konec března a začátek dubna byl v Česku mimořádně chladný a na mnoha místech padaly teplotní rekordy. Sněžení a zatažená obloha se má přitom podle předpovědi udržet až do neděle.

Oteplí se po víkendu

Aktuální předpověď Českého hydrometeorologického ústavu předpokládá v příštím týdnu oteplení až o 15 stupňů Celsia. Obloha by se měla rozjasňovat už od pondělí.
 ČTĚTE VÍCE

Není proto překvapivé, že lidé nepřestávají topit a svítit začínají už brzy odpoledne. Ve srovnání s loňským rokem proto dodavatelé energie evidují ve špičce nárůst spotřeby elektřiny a tepla až o 15 procent.

Lidé ale za sezonu nezaplatí o mnoho víc. „Nejedná se o mimořádnou událost, o zásadní prodloužení zimní sezony. Z pohledů energetiků jde dokonce o slabou zimu. V prosinci a lednu bylo totiž poměrně teplo,“ řekl Lidovým novinám mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Denní vrchol svícení a topení podle energetiků nastává už okolo 15. hodiny. Většinou je tomu tak až okolo 19. hodiny, kdy se lidé vracejí domů z práce. „V pátek okolo 15. hodiny musel jen Prahu zásobovat celý jeden blok jaderné elektrárny Temelín. O rok dřív špička přišla až v 19 hodin, a byla dokonce o něco nižší,“ sdělil také Holubec.

Stejné poznatky o prodloužené zimě mají i teplárny. Začátek zimy byl podle nich podprůměrný, nyní počítají s přibližně 17procentním nárůstem.

Zasněžené jaro?

Velikonoční sněhový příval

Zimní podoba března a začátku dubna je podle klimatologů výjimečná. O tom, že by uplynulé týdny byly příznakem nějaké změny klimatu, nebo dokonce globálního ochlazování, ale prý nemůže být řeč.

„Březen vybočuje, proto se nám zdá, že zima je dlouhá. Když ale vezmeme celý zimní půlrok, tak zima je teplotně průměrná a sněhově spíše podprůměrná,“ říká klimatolog Radim Tolasz.

Zasněžený začátek jara navíc není podle historických údajů výjimka. „Jednou za dvacet třicet let se tak stane,“ sdělil také Tolasz.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.