Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Éra levného oblečení končí, prudce zdražující bavlna žene ceny vzhůru

Ekonomika

  11:15
PRAHA - Ve stínu rostoucích cen obilí se krčí další plodina, která letos tvrdě doplácí na rozmary počasí. Bavlna na světových trzích prudce zdražuje a producenti textilu proto varují: zdraží také oblečení, levné i to luxusní.

sukne, oblečení, nakupování foto: Shutterstock

Pro zajímavost: surové materiály - jako je právě bavlna - tvoří více než polovinu nákladů při výrobě textilního oblečení.  A problém je ten, že klíčoví světoví producenti, Pákistán a Čína hlásí kvůli záplavám a suchu velkou neúrodu.

Zvyšující se ceny oblečení se v důsledku toho nevyhnou nikomu. Ani luxusní obchodům, ani prodejcům levného oblečení. "Vzrůstající cena komodity dopadne i na české zákazníky," varuje Josef Novák, generální řiditel jedné z největších tuzemských textilek Veba.

Zasáhne to všechny
Zítra začíná v Londýně jeden ze svátků módy London Fashion Week. Pro běžné zákazníky budou extravagantní modely, které se na molu představí, možná k smíchu.

Avšak prodejci módního oblečení budou různé modely dobře zkoumat a velice pečlivě vybírat. Jejich problém je totiž zřejmý: dostat nové módní výstřelky k zákazníkům, kteří za ně budou ochotni patřičně zaplatit i přes jejich vzrůstající cenu.

BAVLNÁŘSKÁ ŠPIČKA

Bavlník

Čína
Největší producent bavlny na světě. V roce 2009 vyprodukovala Čína 32 milionů žoků bavlny (zhruba sedm milionů tun). Zároveň je tato země největším zpracovatelem bavlny na světě. Právě zhoršující se podnebí na území Číny, které patrně sníží úrodu, vyhnalo ceny suroviny na patnáctileté maximum.

Indie
Druhé místo v množství vyprodukované bavlny: 23,5 milionu žoků (asi 5,1 milionu tun). Indie přijala zvláštní daň, která má omezit vývoz bavlny, aby ochránila místní textilní manufaktury před strmým růstem cen bavlny. Ten by byl pro tyto manufaktury likvidační.

Spojené státy
USA jsou třetím největším světovým producentem bavlny, když loni vyprodukovaly na 12,4 milionu žoků (asi 2,7 milionu tun). USA podporují pomocí dotací na 25 tisíc místních pěstitelů, a to částkou dvě miliardy dolarů ročně. Nad štědrými dotacemi již ale delší dobu visí otazník.

Pákistán
S 9,8 milionu žoků (asi 2,1 milionu tun) čtvrtý největší světový pěstitel bavlny. Nedávné povodně zničily velké množství úrody bavlny, což zásadně snížilo celosvětovou nabídku. Tento fakt společně se zvyšující se poptávkou po textilu zapříčinil prudký růst cen žádané komodity.

Po několik posledních let cena bavlny klesala, což například ve Velké Británii umožnilo obchodům s levným oblečením Primark nebo různým obchodním řetězcům prodávat bavlněné výrobky za minimální ceny.

Jenže to už je podle reakcí britských médií minulost. "Éra levného oblečení končí," hlásá titulek listu The Independent.

A důvod? Například nedávné devastující povodně v Pákistánu, který je čtvrtým největším pěstitelem bavlny na světě, zničily obrovskou část úrody. Protože voda ještě úplně neopadla, není jasné, jak velká ztráta pákistánské producenty bavlny vlastně postihne.

K tomu se ovšem přidala sucha a deště v Číně, které ohrožují tamní úrodu. Nejlidnatější země světa je také největším zpracovatelem bavlny a právě vzrůstající poptávka po vývozu textilních výrobků společně se ztenčujícími se zásobami suroviny ženou cenu bavlny strmě vzhůru.

To potvrzuje i Chung Yang Ker, analytik burzy s komoditami Philip Futures v Singapuru a dodává: "Cena za jednu libru suroviny by mohla povyskočit až na jeden dolar, přitom v dnešní době se její cena pohybuje okolo 95 amerických centů za libru.

Někteří odborníci jdou v pesimistických vizích dokonce ještě dál. Například profesor O. A. Cleveland z Mississippské státní univerzity tvrdí, že cena bavlny by se do ledna mohla vyhoupnout až na 1,25 dolarů za libru.

Problémy totiž mají i další světoví producenti bavlny. Brazílie, která je pátým největším vývozcem bavlny, se rozhodla v těchto dnech zrušit původně desetiprocentní cla na dovoz bavlny.

Indie zase uvalila vysokou daň na vývoz této suroviny, aby ochránila domácí textilní manufaktury, pro které je dostatek bavlny životně důležitý. K tomu ještě Indie oznámila odložení registrací kontraktů na vývoz bavlny a posunula je tak až na začátek října.

Ceny porostou i příští rok
"Růst ceny bavlny byl v letošním roce enormní a bude určitě trvat i do příštího roku." řekl k tomu generální ředitel Veby Josef Novák. Cena přízí bavlny se jenom v Česku od začátku letošního roku zvedla o 25 až 30 procent. Kromě neúrody za to však může i zvyšující se cena energií.

Domácí výrobci oblečení zatím ceny svých výrobků zvyšovat nechtějí nebo spíše netouží být první, kdo s tímto nepopulárním opatřením přijde.

"Naše firma je však více zaměřená na přidanou hodnotu, jako je kvalita či design, takže cena bavlny hraje poněkud menší roli než u jiných firem na trhu. Nicméně, oděvy pravděpodobně zdražíme, říká obchodní ředitel firmy Bushman Bohumil Bílek.

OTÁZKA DNE LIDOVÝCH NOVIN

Jak se podle vás promítnou prudce rostoucí ceny bavlny na cenách oděvů a textilu? Budete zdražovat?

Bohumil Bílek, obchodní ředitel firmy Bushman
S našimi dodavateli máme dlouhodobé kontrakty, takže změna cen nastane s jistou prodlevou. K promítnutí cen bavlny do koncových cen výrobků dojde za předpokladu zdražování bavlny v delším časovém horizontu. To znamená, že krátkodobé výkyvy se na ceně podepsat nemusí. Naše firma je však více zaměřená na přidanou hodnotu, jako je kvalita či design, takže cena bavlny hraje poněkud menší roli než u jiných firem na trhu. Nicméně, oděvy pravděpodobně zdražíme.

Boris Tomčiak, analytik Colosseum
Za poslední rok se cena bavlny ve Spojených státech zvýšila téměř o 50 procent a zároveň česká koruna mírně oslabila. Ceny textilií v České republice by podle mého názoru měly růst už tento rok, i když mnohem menším tempem - do konce roku o pět až deset procent. V oděvním průmyslu je poměrně silná konkurence, kvůli které se firmy bojí razantně zvyšovat ceny. Je třeba také počítat s určitou substitucí za syntetická vlákna, která v minulém roce zdražila o přibližně 20 procent.

Antonín Wierer, ředitel maloobchodní sítě firmy Blažek Praha
Samozřejmě se projeví ve vstupních nákladech na pořízení použité tkaniny nebo pleteniny. Ke zvýšení cen našich výrobků přistoupíme pouze v krajním případě, cenové hladiny jsou v rámci naší značky dané a je velice obtížné měnit její cenovou politiku.

Radek Slavíček, ředitel Jitexu Písek
Kdybychom mohli jednoduše zdvihnout cenu, tak by to fungovalo krásně. Jitex nezpracovává přímo bavlnu, ale bavlněnou přízi a její podíl na naší výrobě je menší než v minulých letech. Ne vždy se dá reagovat zdražením, při zvýšení ceny suroviny se spíše rozhodujeme, zdali v konkrétním výrobním programu i nadále pokračovat. Bavlnu nelze přímo nahradit, protože má své specifické vlastnosti. Tam, kde to šlo, už nahrazena byla, protože její cena roste již delší dobu. Místo ní se dají použít vlákna z celulózy, ta jsou však nyní ještě dražší než bavlna.


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!