Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

EU překvapivě chystá jadernou renesanci

Ekonomika

  13:52
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Až čtyřicet nových jaderných reaktorů by mělo vyrůst v Evropské unii do roku 2030, a to i za pomoci evropských a státních dotací. Takový scénář obsahuje mimo jiné návrh plánu energetické budoucnosti EU, jehož část včera zveřejnil deník Süddeutsche Zeitung.
Jaderná elektrárna (ilustrační foto)

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Oficiálně by měla Evropská komise zveřejnit tento plán až příští týden. Podle deníku je už ale dnes jisté, že dokument může vyvolat ostrý střet mezi komisí a německou vládou, která schválila opuštění programu jaderné energetiky.

Na rozdíl od Německa Brusel v důležitém energetickém dokumentu jádro vůbec nezavrhuje, ale naopak ho považuje za zcela zásadní energetický zdroj, bez kterého se Evropský unie do budoucna neobejde. Návrh, jehož přijetí by zřejmě přispělo k nové jaderné renesanci v Evropě, paradoxně vypracoval německý komisař EU pro energetiku Günther Oeettinger.

"Atomová energie dnes největším dílem přispívá k energetické výrobě bez vytváření emisí skleníkových plynů," píše se v návrhu, který mají údajně Süddeutsche Zeitung k dispozici. Návrh sice zmiňuje i obavy, které Evropané po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě mají jak z provozu atomových elektráren, tak z uskladnění vyhořelého paliva, podle Oeettingera se ale jedná o problémy, které může vyřešit technologický vývoj a nová generace jaderné techniky.

"Atomová energetika by nakonec mohla přispět k nižším systémovým nákladům a cenám energie," píše se v návrhu evropské energetické koncepce. Návrh přitom považuje nové jaderné elektrárny za důležitý a možná i nejdůležitější prostředek k tomu, aby EU naplnila svůj závazek, že do roku 2030 sníží množství vypouštěných emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 57 % a o dvacet let později dokonce o 96 % oproti současnému stavu.

Z těchto důvodů návrh připouští i možnost, že by členské státy mohly dotacemi podporovat atomový rozvoj podobně jako se to dnes děje u obnovitelných zdrojů energie.

Podle předsedy České nukleární společnosti Václava Hanuse je překvapivé, že s návrhem na renesanci jaderné energetiky v Evropě a veřejnou podporu jaderného technologického vývoje přichází právě německý komisař EU.

"Když ale budete dobře počítat, což asi Oeettinger udělal, stejně vám v otázce energetické budoucnosti unie v příštích čtyřiceti letech nevyjde," řekl LN Hanus. Návrh ale pochopitelně vzbudil velké pozdvižení jak v Německu, které ohlásilo výstup z jaderné energetiky, tak v antiatomovém Rakousku.

Rakouští aktivisté dokonce včera vyzvali vlastní vládu, aby se konečně zasadila i o zákaz dovozu atomového proudu do země. To je ale opatření, které podle odborníků nelze zrealizovat v systému, v němž jsou evropské energetické sítě navzájem propojené.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!