Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

EU si vybrala partnera budoucnosti - Čínu

Ekonomika

  10:13
PRAHA - Zatímco ještě před dvaceti lety se obchodní výměna mezi EU a Čínou rovnala téměř nule, nyní je nejlidnatější země světa druhým největším partnerem unie po USA a EU zaujímá v zahraničním obchodě Číny první místo. Vzájemná bilance vyznívá hluboce negativně pro unii, zejména kvůli horším schopnostem, ale i možnostem Evropanů proniknout na čínský trh.

Čína se stala pro Evropu druhým nejdůležitějším partnerem. foto: ČTK

Větší otevřenost v hospodářských vztazích tak bude i jedním z témat vrcholné schůzky ČR jako předsednické země EU, Evropské komise a Číny ve středu v Praze.

Současná ekonomická krize se sice odráží též na poklesu čínského vývozu do EU, ovšem zápornou unijní bilanci - loni rekordních 170 miliard eur - to nejspíš příliš neovlivní. A i když se export EU do Číny za poslední čtyři roky zdvojnásobil, stále vyváží evropské země na trh s 1,4 miliardy spotřebitelů méně zboží než například do ani ne osmimilionového Švýcarska.

Na unijním deficitu se podílí i to, že kromě levného čínského zboží se z nejlidnatější země světa dováží do Evropy i zboží řady dalších asijských zemí, které v posledních letech přesunuly svou výrobu do Číny. Nejčastěji dováženým zbožím z Číny je textil, elektronika, průmyslové zboží, ale například i chemické látky či potraviny.

Obchod roste, i když Čína porušuje pravidla

Někteří evropští výrobci poukazují i na to, že čínské firmy údajně porušují pravidla světového obchodu prodejem zboží pod výrobními náklady. Proti levnějším dovozům z Číny se unie brání antidumpingovými cly, jichž bylo letos k 19. březnu v unii vůči čínskému importu platných 49 (týkají se však pouze jednoho procenta čínského dovozu).

Pro evropské podniky je ale velmi obtížné proniknout na čínský trh a většinou trvá několik let, než lze očekávat zisk. Výhodné je najít si v zemi čínského zástupce, jenž jim pomůže adaptovat se na místní podmínky. Koncem roku chystá EK v Pekingu otevření střediska, jež má pomáhat malým a středním podnikům z EU.

Obchodní vztahy EU a Číny značně kalí otázka práv duševního vlastnictví. I když Peking před čtyřmi lety uznal tuto záležitost za problém, stále čínské firmy profitují k přebírání technologických a inovačních postupů a z Číny proudí obrovské množství padělaného zboží. Téměř 60 procent padělků zabavených v roce 2007 na unijních hranicích pocházelo z Číny.

Největší čínskou investicí v tuzemsku je závod na výrobu masových konzerv společnosti Shanghai Maling v Hrobčicích na Teplicku. Firma do jeho vybudování loni investovala 430 milionů korun. Za největšího českého investora v Číně je považována finanční skupina PPF, která se od roku 2007 prostřednictvím své dceřiné společnosti Home Credit China zaměřuje na poskytování spotřebitelských úvěrů a retailového bankovnictví.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...