Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

EU žaluje Česko. Málo zvedlo platy svým euroúředníkům

Ekonomika

  10:20
BRUSEL/PRAHA - Evropská komise vytáhla do boje proti členským zemím Evropské unie. Nelíbí se jí, že zvedly platy euroúředníků jen o 1,85 procenta místo jí navrhovaných 3,7 procenta.

Několik stovek lidí dnes ve Štrasburku podpořilo návrh Evropské komise na zvýšení platů euroúředníků.

Evropská komise se včera jasně postavila za zhruba 45 tisíc euroúředníků, kterým se nelíbí zvýšení platů jen o polovinu slibované částky. Komise se rozhodla vybojovat úředníkům plné zvýšení platů u evropského soudního dvora v Lucemburku.

Všech 27 členů Evropské komise jednomyslně potvrdilo její rozhodnutí postoupit celou věc soudu, uvedla včera mluvčí komise Pia Ahrenkilde Hansenová. "Hovoříme o respektu k dohodnutým pravidlům," dodala.

Kolik bere euroúředník ?

 Základní plat euroúředníků bez příplatků či náhrad se pohybuje přibližně od 2560 do 17 700 eur měsíčně (66 tisíc až 456 tisíc korun) podle zastávané pozice. Pro jednotlivé unijní instituce pracují rovněž stovky Čechů. Při výpočtu růstu platů euroúředníků se vychází z toho, jak rostly platy ve státní správě ve vybraných zemích, a sleduje se růst životních nákladů v Belgii, kde hlavní instituce EU sídlí.

Platy euroúředníků a jejich případné zvýšení či snížení se totiž vypočítávají na základě platných unijních pravidel, na kterých se evropské vlády dohodly v roce 2004. Tento mechanismus zohledňuje nejen výši životních nákladů v Belgii, ale i výši platů státních úředníků v osmi bohatších zemích Evropské unie. Pro letošní rok se k výpočtu používají data z roku 2008, tedy ještě před vypuknutím hospodářské krize.

Na základě této složité formule dospěla Evropská komise k názoru, že platy euroúředníků by se pro letošní rok měly zvýšit o 3,7 procenta. Členské státy Evropské unie se však těsně před Vánocemi dohodly, že se jejich platy letos zvýší jen o 1,85 procenta. Pro nižší nárůst platů se kromě například Velké Británie, Německa či Nizozemska vyslovila i Česká republika.

"S ohledem na současnou ekonomickou situaci jsme navrhovali, aby navýšení platů euroúředníků neproběhlo v plné výši," řekla LN Zuzana Roithová, poslankyně Evropského parlamentu za KDU-ČSL.

Evropská unie v současné době prochází nejhorší hospodářskou krizí své historie. Veřejné finance členských zemí se z velké části kvůli řešení jejích dopadů ocitly pod enormním tlakem a v mnoha případech se propadly do hlubokých rozpočtových deficitů.

Tyto rozpočtové schodky navíc mnohdy překračují tříprocentní podíl na hrubém domácím produktu, který jako limit stanovují unijní pravidla. Evropská komise se tak ocitá v unikátním postavení, kdy na jedné straně popotahuje členské země za příliš vysoké rozpočtové schodky a na druhé straně jim nařizuje výdaje zvyšovat.

"Z mého pohledu je to paradox," řekl Milan Cabrnoch, europoslanec za ODS. Podle něj by se v současné době měli se svými mzdovými požadavky uskrovnit i evropští úředníci. "Šetřit musí všichni, ať jsou z veřejné správy, privátního sektoru nebo z evropských institucí," dodal. Bruselští odboráři se však brání tím, že se stali skvělým terčem poslaneckého populismu.

"Letos se nám sice platy zvýší, ale příští rok nás čekají velké škrty, protože naše platy budou odrážet to, co se v Evropě dělo minulý rok," uvedl člen unijních odborů George Vlandas na počátku prosince. Tehdy odboráři stávkovali proti plánovanému snížení růstu svých platů. Dalšími stávkami a narušováním chodu parlamentu v následujícím týdnu hrozí úředníci i nyní.

"Takováto situace již jednou v minulosti nastala a Evropská komise tehdy u soudu vyhrála. Předpokládám, že uspěje i nyní," řekl Richard Falbr, poslanec ČSSD v Evropském parlamentu. Členské státy totiž podobný případ proti komisi prohrály již během ropné krize v roce 1972.