Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Euro čeká týden pravdy. Chystá se spásný recept

Eurozóna (ilustrační foto). foto: Shutterstock

PRAHA/PAŘÍŽ/BERLÍN - Dva roky se nebyli evropští lídři schopni dohodnout na fungujícím řešení dluhové krize. Tento týden to má změnit. Sami politici přiznávají, že v sázce je samotné přežití jednotné evropské měny. Investoři netrpělivě očekávají výsledky kolotoče jednání vrcholných politiků, který dnes v Paříži odstartuje setkání dvou nejdůležitějších hráčů - Angely Merkelové a Nicolase Sarkozyho.
  9:59

Rozpory mezi německou kancléřkou a francouzským prezidentem týkající se podoby fiskální integrace ale nejsou zdaleka vyřešeny a výsledek pátečního summitu Evropské unie tak není zdaleka jistý.

Pondělí 5. prosince

  • Angela Merkelová se setká s Nicolasem Sarkozym v Paříži, kde budou ladit společný postoj k řešení dluhové krize v eurozóně.
  • Italský premiér Mario Monti představí v Římě úsporný program svojí vlády.

„V tomto týdnu je v sázce stabilní budoucnost eura, na které závisí ekonomické oživení Evropy,“ uvedl pro agenturu Reuters evropský komisař pro měnové záležitosti Olli Rehn.

Očekávání jsou tedy vysoká. A to nejen trhů, ale také podniků, které už cítí reálné dopady dluhové krize v podobě zamrzajících úvěrových linek.

Podle ideálního scénáře představí nové vlády Itálie a Řecka během týdne úsporné rozpočty a strukturální reformy, Evropská centrální banka ve čtvrtek sníží základní úrokovou sazbu a představí opatření, která poskytnou chřadnoucím evropským bankám přístup k dlouhodobému financování, a vše vyvrcholí v pátek večer, až lídři Evropské unie oznámí dohodu o změnách evropských smluv, které si vynutí větší rozpočtovou disciplínu států eurozóny.

Úterý 6. prosince

  • Americký ministr financí Timothy Geithner přijede jednat s evropskými lídry. V úterý ho čeká setkání s prezidentem Evropské centrální banky Mariem Draghim a německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem.
  • Řecký parlament bude schvalovat státní rozpočet na rok 2012.

Dozorová či transferová unie?
K naplnění těchto představ je ale ještě daleko. Zásadní jsou především zatím rozdílné představy Berlína a Paříže o tom, jakým způsobem bude kontrolováno hospodaření zemí měnové unie.

Německo požaduje fiskální disciplínu pod dozorem Evropské komise, která by mohla vetovat státní rozpočty porušující stanovené limity. Hříšníkům by hrozily automatické sankce a recidivisté by měli skončit před Evropským soudním dvorem.

Naopak Francie nechce předávat nové pravomoce Evropské komisi. V představách Paříže mají mít poslední slovo a dohled nad dodržováním přísných rozpočtových pravidel lídři jednotlivých států.

Středa 7. prosince

  • Německo nabídne v aukci státní dluhopisy za zhruba pět miliard eur. Během poslední aukce o ně byl neobvykle nízký zájem.
  • Timothy Geithner má na programu setkáni s Nicolasem Sarkozym a španělským designovaným premiérem Marianem Rajoyem.
  • V Marseille začíná kongres Evropské lidové strany - největšího uskupení v rámci Evropského parlamentu.

Některé státy změnu evropských smluv úplně odmítají. Jde zejména o Velkou Británii, Irsko a Nizozemsko, jejichž představitelé se obávají malé podpory veřejnosti v případném referendu.

Sarkozy s Merkelovou nebudou otázku dluhové krize řešit jen dnes. Do pátku se setkají minimálně ještě v rámci kongresu Evropské lidové strany, který se koná ve středu a ve čtvrtek v Marseille. Na Starý kontinent zamíří na jednání se svými evropskými partnery i americký ministr financí Timothy Geithner.

Čtvrtek 8. prosince

  • Evropská centrální banka rozhodne o základní úrokové sazbě. Většina analytiků čeká její snížení na jedno procento.
  • Merkelová a Sarkozy a předseda Evropské komise se setkají na kongresu Evropské lidové strany.
  • Neformální večeří začne v Bruselu summit šéfů vlád členských zemí EU.

Zásadní role ECB
Přísnější rozpočtová disciplína a cesta k nějaké podobě fiskální unie bude zřejmě klíčová pro případné posílení pravomocí Evropské centrální banky. Její šéf Mario Draghi minulý týden naznačil, že by ECB mohla pro „fiskálně kompaktnější“ eurozónu udělat více než v současnosti, kdy jen v omezené míře nakupuje vládní dluhopisy problémových zemí.

Podle agentury Reuters, která cituje zdroje blízké Angele Merkelové, je německá kancléřka připravena souhlasit s větší rolí Evropské centrální banky při řešení dluhové krize do doby, než se ujme přísnější kontrola rozpočtů.

Pátek 9. prosince

Vrcholný summit EU v Bruselu. V jeho středu bude stát rozhodování o změně evropských smluv, větší fiskální integraci, posílení role ECB a Mezinárodního měnového fondu. Trhy, investoři i podniky čekají od summitu zásadní průlom při řešení dvouleté dluhové krize v Evropě.

Naopak Německo stále odmítá společné evropské dluhopisy. „Náš názor na tuto věc změní až existence stabilní a udržitelné fiskální unie,“ řekl o víkendu pro list Passauer Neuen Presse německý ministr financí Wolfgang Schäuble .

Autoři:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...