Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Evropa volí na své potíže špatný lék, píše NY Times

Ekonomika

  16:24
NEW YORK - Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy pro řešení dluhových problémů eurozóny volí špatný lék. Napsal to dnes v redakčním komentáři list The New York Times (NYT).

Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová. foto: Reuters

Podle něj je sice v pořádku důraz na rozpočtovou stabilitu, navrhovanému řešení ale chybí prorůstová opatření. Plán tak zhorší fundamentální evropský problém, kterým je právě nedostatek růstu, napsal americký liberální deník.

ČTĚTE TAKÉ:

Merkelová a Sarkozy chtějí na ostře sledovaném summitu EU prosazovat posílení fiskální disciplíny v celé EU či případně alespoň v eurozóně. Jde jim například o zavedení automatických sankcí, posílení rozpočtového dohledu, konání pravidelných summitů eurozóny či předsunutí trvalého záchranného mechanismu eurozóny z původně plánovaného roku 2013 už na rok 2012.

Dohoda, kterou chce Německo a Francie v EU prosadit tento týden, by podle NYT mohla eurozóně koupit dočasnou stabilitu. Zvláště prý pokud se Německo přestane stavět proti nákupu španělských a italských dluhopisů Evropskou centrální bankou, který by na trhu snížil požadované úroky na snesitelnou úroveň.

Dlouhodobě ale Evropa bude potřebovat hospodářský růst. "Hluboce zadlužené země musejí dostat své rozpočty pod kontrolu, reformovat pracovní trhy, prodat státní majetek a stát se konkurenceschopnější. Nelze to ale provést bez růstu," napsaly The New York Times.

Podle deníku by kýženou podporu evropskému hospodářství mohlo dodat Německo, kdyby samo šetřilo méně, více utrácelo a dováželo zboží od svých sousedů. V plánu se ale o žádném německém stimulu nemluví, píše newyorský deník a dodává, že Mezinárodní měnový fond naopak očekává, že Německo bude utrácet méně.

Německo a Francie podle NYT tvrdí, že napravují původní chybu společné evropské měny, kterou byl vznik monetární unie bez fiskální koordinace.

Pokud ale členské země eurozóny přijdou o kontrolu nad svými výdaji poté, co po připojení k euru ztratily možnost snižovat úrokové sazby a devalvovat své měny, ztratí poslední nástroj pro řízení svých ekonomik a reakce na šoky.

Tento problém by vyřešily skutečná fiskální unie s centralizovaným výběrem daní a přesuny peněz z růstových oblastí do problémových oblastí, píší NYT.

Merkelová a Sarkozy se podle něj stavěli proti vzniku evropského dluhopisu, který by členským zemím sužovaným potížemi pomohl.

Německo by podle newyorského deníku místo snah předělat eurozónu přes noc mělo využít svého bohatství a spolu s Evropskou centrální bankou pomoci problémovým zemím a dát jim čas na obnovení růstu.

"Bylo by skvělé, kdyby každá země byla tak ekonomiky úspěšná jako Německo. Něco takového ale nelze nařídit, byť už jen proto, že německý úspěch částečně pochází z vývozu k slabším sousedům země a že Německo nemá v úmyslu se za to revanšovat," napsal deník.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!