Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Evropská ekonomika se propadne víc, než se čekalo. Strhne i Česko

Koruna vs. euro.

Koruna vs. euro. foto: Shutterstock

Aktualizováno
BRUSEL - Recese evropské ekonomiky bude hlubší, než se zdálo. Předpovídá to Evropská komise, která na letošní rok počítá v eurozóně s propadem hrubého domácího produktu o 0,4 procenta a v celé Evropské unii o 0,3 procenta. I odhad české ekonomiky se propadl.
  13:31aktualizováno  15:45

Komise v nové prognóze potvrdila, že eurozóna se letos nevyhne recesi. Původně se ale evropská exekutiva domnívala, že hospodářský propad dosáhne pouze 0,3 procenta.

Ještě výraznější zhoršení výhledu je patrné u celé EU, kde komise letos původně očekávala stagnaci, která se měla týkat i České republiky. Prognóza nyní počítá s tím, že česká ekonomika letos vykáže propad o 1,3 procenta. Na příští rok počítá komise v České republice s růstem hrubého domácího produktu o 0,8 procenta, zatímco dosud čekala růst o 1,5 procenta.

Slovensko na špičce

Mnohem lépe si má vést Slovensko, tomu komise zlepšila výhled růstu HDP na letošní rok na 2,6 procenta, což by bylo nejvíce z celé eurozóny. Dosud komise počítala na Slovensku s růstem ekonomiky o 1,8 procenta. Příští rok má růst slovenské ekonomiky činit dvě procenta, zatímco jarní prognóza počítala s růstem o 2,9 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Lépe než Slovensko by si mělo v rámci eurozóny vést pouze Estonsko. Tomu komise na příští rok předpovídá zrychlení růst z letošních 2,5 až na 3,1 procenta.

Únik z krize až v roce 2014

"Hlavními příčinami slabého výkonu ekonomiky v roce 2012 je zhoršování krize státních dluhů v prvním pololetí tohoto roku spolu s rostoucími obavami trhů o dlouhodobou životaschopnost eurozóny a s negativními zpětnými vazbami mezi tlaky ve financování bank a hospodářskou aktivitou," uvedla komise.

Kvůli letošnímu propadu do recese bude růst v příštím roce minimální a pokud nějaký nastane, bude to jen díky vývozu podpořenému případným oživením globální poptávky, uvedla komise.

Hospodářský růst v unii tak oživí až v roce 2014, kdy se začnou projevovat strukturální reformy, které podnikají země ohrožované dluhovou krizí. Růst v zemích eura by měl dosáhnout 1,4 procenta. Komise také očekává že až v roce 2014 začne klesat nezaměstnanost, jejíž míra v září vystoupila na nové maximum 11,6 procenta.

Pesimistický výhled

Prognózy komise pro jednotlivé velké země jsou horší než odhady jejich vlád. Pro Německo letos Brusel čeká letos i příští rok růst jen o 0,8 procenta proti vládnímu odhadu jednoprocentního přírůstku.

Francie letos poroste o 0,2 procenta a příští rok o 0,4 procenta a její rozpočtový deficit zůstane v letech 2013 a 1014 na 3,5 procenta HDP. Paříž přitom plánuje jeho pokles až na dvě procenta.

Itálie utrpí příští rok další pokles HDP o 0,5 procenta po letošním propadu o 2,3 procenta. Ještě mnohem horší vývoj čeká komise pro Španělsko, jehož ekonomika by měla napřesrok klesnout o 1,4 procenta, třebaže vláda čeká pokles jen o půl procenta.

Komise předpokládá, že španělský rozpočtový deficit se sice příští rok sníží na šest procent z letošních osmi procent HDP, v roce 2014 se ale kvůli recesi opět zvýší na 6,4 procenta.

Francois Hollande a Angela Merkelová

O něco lepší proti vládní prognóze je odhad komise pro předlužené Řecko, kde začala evropská dluhová krize. Jeho ekonomika příští rok zpomalí pokles z letošních šesti procent na 4,2 procenta a v roce 2014 HDP poprvé po šesti letech propadu poroste o 0,6 procenta.

Autoři: ,