Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bruselská msta: Maďarsku za trest zmrazí fondy

Ekonomika

  21:08aktualizováno  22. února 12:01
BRUSEL - Evropská komise navrhla zmrazit Maďarsku 495 milionů eur (asi 12,4 miliardy korun) z kohezních fondů, z nichž se v rámci snahy podporovat chudší regiony rozdělují v Evropské unii miliardy eur.

Viktor Orbán foto: Reuters

Důvodem je, že Budapešť dlouhodobě nedělá dost na snížení nadměrného rozpočtového deficitu pod kýženou hranici tří procent HDP. Ze strany komise jde o bezprecedentní krok.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozastavení peněz by mělo začít podle prohlášení komise od počátku ledna 2013. Dnešní rozhodnutí komise zatím neznamená, že Budapešť o peníze nutně přijde. Návrh ještě musí potvrdit kvalifikovaná většina členských zemí, což se může stát už na březnové schůzce ministrů financí. Hlavně ale ještě maďarské úřady budou mít čas na to, aby s deficitem začaly něco dělat.

Pokud by tak učinily, je možné že by pozastavení peněz bylo zrušeno. Jako pobídku k odpovědné fiskální politice krok označil eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn. "Je na maďarské vládě, aby jednala před tím, než pozastavení nabude účinnosti," dodal.

Podle Reuters komise dosud nikdy zmrazení kohezních fondů proti zemím mimo eurozónu za porušení rozpočtových pravidel nepoužila. Důvody ostrého zákroku tak jsou podle pozorovatelů zjevně politické, protože Bruselu se nelíbí nová maďarská ústava, vypracovaná vládou strany Fidesz.

Komise od minulého měsíce hrozí Budapešti právními kroky, pokud nezmění ústavní zákony o centrální bance, soudech a ochraně dat, které údajně nejsou v souladu s unijní legislativou.

Bez práce nejsou koláče

Rozpočtové schodky nad povolenou tříprocentní úrovní má nyní většina členských zemí včetně České republiky. Komise kvůli tomu s nimi také vede patřičné procedury pro porušení pravidel. Pokud se ale země o nápravu snaží a postupují v souladu s doporučeními z EU, pak trestány nejsou.

Už v lednu komise uvedla, že kromě Maďarska mají aktuálně se schodky a plánovaným harmonogramem pro jejich korekci problémy i Belgie, Malta, Kypr a Polsko. Jenže u nich na rozdíl od Maďarska Brusel viděl snahu se situací něco dělat.

Problém Maďarska je navíc komplikovanější v tom, že v roce 2011 oficiálně nezaznamenalo schodek, nýbrž přebytek rozpočtu. Stalo se tak ale jen díky jednorázovým opatřením (převedení penzijního fondu do rozpočtu), přičemž letos se opět propadne do schodku. Ten by pak měl v příštím roce podle předpovědí komise dosahovat zhruba tři a čtvrt procenta HDP.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!