Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Evropské banky se třesou. Ztratí v Řecku miliardy?

Ekonomika

  20:07
PRAHA - Evropský bankovní sektor zachvátila vlna strachu. Investoři i samotní bankéři se bojí, že z peněz půjčených Řecku a dalším zadluženým zemím uvidí jen zlomek. Akcie bank včera zaznamenaly prudký pád.
Eura (ilustrační foto)

Eura (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dramatický propad důvěry se týká hlavně francouzské banky BNP Paribas, Crédit Agricole a také Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku.

INFOGRAFIKA

Hodnota akcií francouzských bank během včerejška klesla o více než 12 procent. Propadu se nevyhnuli ani další věřitelé Řecka – například německá Deutsche Bank, jejíž akcie ztratily kolem sedmi procent.

Průměrná hodnota největších evropských bankovních domů se propadla na nejnižší hodnoty od dob pádu americké investiční banky Lehman Brothers v roce 2008, který v podstatě odstartoval světovou finanční krizi.

"Současná situace v bankovním sektoru je dramatičtější než v roce 2008. Tehdy byly státy schopné poskytnout bankám finanční podporu. To dnes už možné není," varoval již v minulém týdnu Ulrich Schröder, šéf německé rozvojové banky KfW.

Francouzské banky v ohrožení

Prudký propad akcií bank včera vyvolala zpráva, že významná ratingová agentura Moody’s by již tento týden mohla snížit rating francouzských bank. Moody’s se obává, že francouzské banky nedokážou získat zpět peníze půjčené do Řecka.

Francouzské banky půjčily Řecku 56,7 miliardy dolarů, a Francie je tak podle statistik švýcarské Banky pro mezinárodní platby největším věřitelem řeckých úřadů.

ČEKÁ ŘECKO BANKROT?

Hodnota akcií francouzských bank padá v souvislosti se spekulacemi o možném krachu Řecka, respektive o jeho vystoupení z eurozóny. O donedávna těžko představitelném scénáři již diskutuje i nejvlivnější člen eurozóny – Německo. To zvažuje, že přestane poskytovat Řekům další finanční pomoc.

Zastavení finanční pomoci z Německa by téměř jistě vyústilo v řecký bankrot. Francouzské banky by v tom okamžiku musely odepsat většinu svých pohledávek. Čím se tento scénář jeví reálněji, tím hlouběji se propadá hodnota akcií bank.

Podle studie japonské investiční banky Nomura dosahuje hodnota rizikových státních dluhopisů, které vlastní 90 hlavních evropských bank, kolem 350 miliard eur. Kromě dluhopisů Řecka jsou mezi nimi i cenné papíry dalších zemí potýkajících se s dluhy – tedy Portugalska, Irska, Itálie a Španělska.

"Případné nesplacení těchto dluhopisů by nedokázala nahradit žádná finanční injekce," upozornil analytik Nomury Jon Peace.

Podle Mezinárodního měnového fondu by evropské banky v případě přecenění řeckých dluhopisů přišly o více než 270 miliard eur.

Nervozita pramenící z vysokého podílu řeckých dluhopisů v držení francouzských bank se proto podepsala nad rychlým poklesem cen jejich akcií. Jejich hodnota klesla v posledních třech měsících o více než 40 procent.

Banky se bojí půjčovat

Akcie Société Générale včera klesly na nejnižší hodnotu za posledních 19 let. Akcie Crédit Agricole zaznamenaly ještě hlubší propad, o 14 procent. Obchodovaly se tak za historicky vůbec nejnižší cenu. O 12 procent klesly i akcie BNP Paribas.

Nervozita banky těžce poškozuje. I proto včera přispěchal s novým plánem šéf Société Générale Frédéric Oudéa. Podle něj banka do roku 2013 rozprodejem aktiv posílí svůj kapitál o čtyři miliardy eur. Banka již podobnými operacemi získala 3,5 miliardy eur.

Plánuje také zeštíhlení některých svých zahraničních bank. To se podle všeho nedotkne Komerční banky, která je největší zahraniční bankou Société Générale. Podle včerejší zprávy z francouzské centrály zajišťuje Komerční banka "silný a opakovaný finanční příjem".

Všechny francouzské banky úspěšně prošly zátěžovými testy evropských bank. V testech, které zkoumaly dostatečnou vybavenost bank kapitálem, neprošlo z 90 bank pouhých osm.

Investoři ale nevěří, že skutečná hodnota jejich portfolia je taková, jakou banky uvádějí. Žádají tedy "slevu" za riziko, což se promítá do poklesu cen akcií. Na to doplácí i Erste, na pražské burze včera spadla o téměř šest procent.

Nervozita panuje rovněž na mezibankovním trhu, tedy při obchodování mezi samotnými bankami. Ochota bank poskytovat si mezi sebou úvěry je podle statistik Banky pro mezinárodní platby nejnižší za posledních dva a půl roku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!