Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Facebook vyhověl české policii ve víc než polovině žádostí o informace

USA

  10:30
PRAHA - České úřady letos žádaly Facebook o poskytnutí informací o uživatelích celkem desetkrát. Sociální síť vyhověla v šesti případech. Vyplývá to z Globální zprávy o úředních žádostech, kterou Facebook vydal vůbec poprvé.
Facebook – ilustrační foto.

Facebook – ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Do Facebooku zasílají žádosti vlády a mnoho jiných společností, které v rámci oficiálního vyšetřování zjišťují informace o účtech. Valná většina těchto žádostí se vztahuje k trestné činnosti, například k loupežím nebo únosům. V mnoha těchto případech se jedná o žádosti o poskytnutí základních údajů o odběrateli, jako jsou jméno, adresa a doba, po kterou službu využívá. Jiné žádosti mohou také požadovat protokoly IP adresy nebo skutečný obsah účtu,“ uvádí Facebook v přehledu za první pololetí roku 2013.

ČTĚTE TAKÉ:

Drtivou většinu žádostí přitom podaly úřady Spojených států – téměř 12 tisíc. Facebook vyhověl v 79 procentech případů. Následuje Indie s 3245 a Velká Británie s 1975 žádostmi. Indům sociální síť poskytla data v polovině případů, britské úřady vyslyšel v 68 procentech žádostí.

České orgány od ledna do července chtěly získat informace o 13 facebookových účtech na základě 10 žádostí. Data ale získaly pouze v šesti případech. Jako první o tom informoval server Tyinternety.cz.

Sledování v Česku

Největší počet žádostí od policie směřuje tradičně na české poskytovatele e-mailových služeb. Dva největší – Seznam.cz a Centrum.cz – například podle zjištění serveru Lidovky.cz řešili přes tři tisíce podnětů (ČTĚTE VÍCE).

Od loňska přitom platí novela zákona o elektronických komunikacích, která ukládá policii povinnost takto sledované osoby zpětně informovat.

Pokud se však policii podezření ze spáchání trestného činu nepotvrdí a získané informace jsou k ničemu, lustrovaný uživatel se o sledování nedozví.

„Mnoha žádostem se bráníme a vracíme je zpět, pokud zjistíme zákonné nedostatky, a vyžadujeme zúžení rozsahu příliš obecných nebo vágních žádostí. Pokud musíme vyhovět konkrétní žádosti, často uvedeme pouze základní informace o uživateli, například jméno,“ uvedl k vůbec prvnímu zveřejnění podobného seznamu právní zástupce Facebooku Colin Stretch.

Twitter policii nezajímá, Google ano

Obdobný přehled vydává každý půlrok i Google, letošní data však zatím nezveřejnil.
V období od loňského července do prosince Google obdržel od českých institucí 51 žádostí o poskytnutí údajů o celkem 84 uživatelích (ČTĚTE VÍCE).

Informace pak poskytl v 31 % případů. V první polovině roku bylo českých žádostí 44, přičemž úspěšných bylo 32 procent. Jak Google tak Facebook bližší podrobnosti  neuvádí. Také sociální síť Twitter zveřejňuje informuje o poskytování údajů svých uživatelů. Ve starších a ani v letošním půlročním přehledu se však Česko nevyskytuje.

Autor: