Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Facka Evropě: Rusko obrací vývoz ropy do Asie, otevírá nový terminál

Ekonomika

  13:46
MOSKVA - Rusko udělalo další krok k tomu, aby přesměrovalo část své ropy z Evropy do Asie. Včera ruský premiér Vladimír Putin slavnostně otevřel terminál Kuzmino na břehu Pacifiku nedaleko přístavu Nachodka, který umožní od konce příštího roku Rusku vyvážet do Číny a Japonska až 300 tisíc barelů ropy denně.

Nový ruský ropný terminál Kuzmino nedaleko Nachodky. foto: ČTK

Zároveň státní společnost Transněfť buduje do Číny ropovod a za několik let tudy chce vyvážet více než třetinu z celkového ruského exportu ropy. Odborníci ale pochybují, že Rusko bude těžit dost suroviny na to, aby při tomto vývozu do Asie mohlo zároveň zachovat stávající objem dodávek ropy do Evropy.

Novoroční dárek

"Je to důležitá událost pro Rusko, jde o strategický projekt, který nám umožní otevřít nové trhy v asijskopacifickém regionu, je to skvělý dárek Rusku k Novému roku," prohlásil při otevření nového terminálu premiér Vladimír Putin.

 Ruský premiér Vladimir Putin otevírá nový ropný terminál Kuzmino nedaleko Nachodky.

Předseda ruské vlády dodal, že dosavadní přítomnost Ruska v regionu je "nedostatečná". Pak Putin teatrálně zmáčkl knoflík, který odstartoval plnění prvního tankeru u terminálu. Loď s nákladem ruské ropy zamíří do Hongkongu.

Při slavnostní ceremonii se ovšem Putin zapomněl zmínit o tom, že první vážně míněné návrhy na rozšíření vývozu ruské ropy do Číny jsou dílem Michaila Chodorkovského, bývalého šéfa společnosti Jukos. Ten skončil v roce 2003 jako "Putinův vězeň".

Oficiálně byl obviněn z daňových úniků, větší roli při jeho zatčení ale hrálo to, že podporoval Putinovy politické soupeře a také plán vyvážet ropu do Číny. Firma Jukos by se tím totiž stala nezávislá na státní společnosti Transněfť provozující v Rusku ropovod. Ropovod, který má zásobovat Kuzmino, teď buduje právě Transněfť.

Nový ruský ropný terminál Kuzmino nedaleko Nachodky.

Dokončen má být příští rok, do té doby se jako dosud bude ropa vozit železničními vagony. V roce 2012 by pak měl být hotov také pozemní ropovod směřující do Číny.

Ropovody umožní Rusku prosadit se na asijském trhu. Rusko přitom ale musí nejprve vyřešit dva problémy: čím ropovody naplnit a jak konkurovat levné ropě z Perského zálivu. Firma Transněfť tvrdí, že ropovody budou zásobovány z nových východosibiřských ropných polí. Většinu z nich vlastní polostátní firma Rosněfť.

Ruský ministr energetiky Sergej Šmatko už v říjnu slíbil, že pokud pole urychleně zprovozní, nebude z nich pět až sedm let platit vývozní cla. Zatím toto opatření platí jen na několik měsíců. Rusové zároveň plánují, že u Kuzmina postaví obří rafinerie, kde se část ropy bude zpracovávat. Benzin a další výrobky z ropy totiž nejsou ohroženy konkurencí z Perského zálivu.

Facka Ukrajině i Evropě
Zprovoznění ropovodů do Číny a námořního terminálu v Kuzminu dá Rusku nejen možnost zvýšit cenu své ropy, protože ji bude moci nabídnout více odběratelům, ale může také sloužit jako politická zbraň, tvrdí noviny Financial Times.

Podle informací listu plánuje v lednu příštího roku Transněfť zastavit zásobování svých zákazníků přes ukrajinské přístavy na břehu Černého moře. Tím by Rusko potrestalo odbojnou Ukrajinu, která by přišla o tranzitní poplatky za přepravu ropy přes její území, a současně přiškrtilo dodávky ropy do Evropy.

Kuzmino a okolní ropovody jsou navíc chápány jako součást strategického partnerství mezi Čínou a Ruskem. Ostatně ruská vláda pomohla Transněfti a Rosněfti získat na stavbu ropovodů a těžbu ropy půjčku ve výši 25 miliard dolarů od Čínské rozvojové banky přímo řízené čínskou vládou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!