Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Firmy chtějí praxi, ne tituly, vzkazují personalisté studentům

Ekonomika

  18:30
PRAHA - Podniky pří hledání nových zaměstnanců slevují z nároků na vzdělání, důležitější jsou zkušenosti.
Mladí lidé - ilustrační foto.

Mladí lidé - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pět let studia na vysoké škole přestává být nezbytnou podmínkou k získání vysněného zaměstnání. Firmy se smíří s nižším vzděláním uchazečů než v minulosti, výměnou ovšem požadují zkušenosti z praxe.

"Rozhodně se při pohovorech klade mnohem větší důraz na otázky týkající se praxe a o vzdělání se mluví spíše okrajově. S tím, jak se požadavky ekonomiky na kvalifikaci pracovníků rychle mění, roste nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací. Trendem je, že firmy postupně slevují požadavky na znalosti a soustředí se více na dovednosti," popsal Jiří Halbrštát, marketingový manažer společnosti Manpower.

Hodnota bakalářů stoupá
Díky tomu stoupá také význam a hodnota bakalářských titulů, které přitom mnohé firmy, studenti i rodiče stále považují za druhořadé. "Je to předsudek, který mizí. Právě bakalářské vzdělání je totiž pro celou řadu pozic na pracovním trhu naprosto dostačující a zaměstnavatelé si to začínají navzdory některým přetrvávajícím stereotypům uvědomovat," řekl Ondřej Gabriel z ministerstva školství.

Ministerstvo školství proto chce roli kratších forem studia dál posilovat. "Potřeba vysokoškolského vzdělání objektivně existuje a není to žádný výmysl rodičů. Na druhou stranu je pravda, že už nyní je podíl přijatých studentů víc než dostatečný. Vzhledem k rostoucímu počtu vysokých škol a naopak nepříznivému demografickému vývoji je namístě zvažovat systémové změny. Není možné ani žádoucí, aby vysokou školu měl každý občan České republiky," uvedl Gabriel.

Plánovaná reforma vysoké školy roztřídí
Chystaná reforma terciárního vzdělávání proto počítá s rozdělením vysokých škol na profesně orientované, vzdělávací a výzkumné. Stejně tak se uvažuje také o možnosti transformace vyšších odborných škol, které dnes nabízejí titul DiS., na vysoké školy nabízející profesně orientované vzdělávání zakončené titulem Bc.
Personalisté však zároveň upozorňují na to, že ačkoli je celková benevolence větší, vysoké pozice si tituly žádají a pro kariérní postup jsou víc než vhodné.

"Dlouholetá praxe se nedá nahradit vzděláním či získaným titulem. Nicméně kvalitní vzdělaní a titul je vždy výhodou pro každého kandidáta, a to i v případě pozdějšího dostudování v průběhu profesionální praxe," říká Peter Hradil, ředitel společnosti Lydon Wells, která se specializuje na vyhledávání odborníků už během jejich studií.

Přinejmenším pro začátek profesní kariéry nicméně platí, že se vyplatí začít co nejdřív. "Vysokou školu končíte ve věku kolem 25 let, a to už jste dost staří. Když někdo školu nedokončí, neznamená to, že je méně inteligentní než ten, kdo ji dokončil. Ale když vyjdete ze školy a chcete plat v řádu desítek tisíc, nikdo vás nečeká," uvedl Jon Hill z personální společnosti Reed.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...