Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Firmy si více hlídají počítače, blokují stránky, sledují zaměstnance

Ekonomika

  9:40
PRAHA - Podíváte se někdy v pracovní době na Facebook? Píšete si s přáteli přes ICQ? Nakupujete v pracovní době dárky přes internet? To všecko může brzy skončit. Téměř dvě třetiny českých firem jsou totiž připraveny zneužívání pracovní doby na počítačích řešit.
Facebook. (Ilustrační foto.)

Facebook. (Ilustrační foto.) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Už více než polovina firem svým zaměstnancům blokuje některé internetové stránky nebo sleduje, na jaké stránky se zaměstnanci během pracovní doby dívají. Letos by navíc počet firem, které si hlídají efektivitu práce svých zaměstnanců, měl ještě růst. Podle průzkumu analytiků z International Data Corporation totiž nemá 40 procent času tráveného zaměstnanci na internetu nic společného s prací. Zaměstnanci tak v pracovní době nejčastěji využívají soukromý e-mail, sledují sociální sítě, online nakupují, hrají na internetu hry nebo chatují s přáteli.

"Nedávný případ u našeho zákazníka odhalil, že návrhář koupelen strávil dvě hodiny prací v grafickém programu a pět hodin denně surfoval po stránkách s tematikou autotuningu. Pochopitelně firma nestíhala včas zakázky," potvrzuje Martin Kubečka, jednatel společnosti Amenit, zabývající se vývojem zakázkového softwaru.

Soukromé aktivity stojí firmy značné peníze
Firmy přitom mohou kvůli soukromým aktivitám svých zaměstnanců přijít o značné peníze. Studie společnosti Morse ukázala, že používání Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítí u zaměstnanců stojí firmy ve Velké Británii každý rok 1,38 miliardy liber.

V Česku tato čísla nejsou tak vysoká, přesto firmy mohou přijít o miliony korun ročně. Jak vyplývá z online výpočtů společnosti Amenit, v případě, že by všichni pracovníci surfovali v pracovní době dvě hodiny po internetu, může malá firma o 20 zaměstnancích s průměrnou mzdou ročně přijít o necelé dva miliony korun. V případě střední firmy o 100 zaměstnancích pak částka činí téměř 10 milionů ročně.

A může být i hůř. "V okamžiku, kdy firmě v důsledku neregulovaného přístupu na web hrozí právní postihy nebo ztráta reputace, je třeba se nad neomezeným přístupem k firemnímu internetovému připojení zamyslet," říká Martin Říha, obchodní ředitel společnosti GFI Česká a Slovenská republika.

Na sledování existují speciální programy
Podniky si přitom tato rizika čím dál častěji uvědomují a zajímají se o možnosti, jak některé stránky zaměstnancům zablokovat. Mohou tak učinit pomocí speciálního softwaru, který slouží k zaznamenávání toho, jaké webové stránky a kdy zaměstnanec navštívil. Některé programy pak umožňují i zjistit, jaký celkový čas na nich uživatel strávil. Druhá skupina programů pak přidává možnost omezení či zakázání přístupu na tyto stránky.

Podle odborníků zaměstnavatelé nejčastěji blokují přístupy k sociálním sítím, k placeným stránkám nebo pornostránkám. Výjimkou nejsou ani stránky se zpravodajskými televizemi nebo sítě MySpace či YouTube. "Firmy si uvědomují, že prostřednictvím správy majetku a dohledu nad zaměstnanci mohou dosáhnout desítek procent úspor ve velmi krátkém časovém horizontu," říká Robert Kleiner, člen představenstva společnosti truconneXion, která poskytuje komplexní služby v oboru informačních systémů. Kontrola zaměstnanců v rámci pravidel je podle něj nejenom nezbytná, ale také zdravá. "Už samotné rozšíření informace, že jsou zaměstnanci monitorováni, má preventivní účinek a významně zvyšuje jejich efektivitu na pracovišti," uzavírá Kleiner.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...