Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Firmy trápí nevzdělaní zaměstnanci, žádají povinnou maturitu z matiky

Ekonomika

  13:29
PRAHA - Jednou z hlavních překážek dalšího rozvoje informačních a komunikačních technologií v České republice jsou nedostatečné znalosti studentů z oblasti matematiky, logiky a přírodních věd. Na dnešním semináři ve sněmovně se na tom vesměs shodli zástupci firem a dalších organizací z oboru IT.

Motivy pro zavedení maturitní zkoušky, která bude zčásti shodná pro všechny školy, jsou v Rakousku podobné jako u nás. Stejně jako obavy, které tento systém vzbuzuje... foto: Shutterstock

Souhlasné kývání vyvolalo především tvrzení bývalé ministryně informatiky a zástupkyně společnosti Gartner Dany Bérové. "To, že matematika není povinným maturitním předmětem, je neuvěřitelná ostuda," uvedla Bérová.

Exministryně považuje v této věci za nesmyslné řídit se veřejným míněním, použila přitom příměr s odpadkovým košem, který nikdo nechce vynést, ačkoliv se to stejně musí udělat.

Více vzdělání v oblastech, které stát potřebuje

Podle zástupce soukromé vysoké školy zaměřené na ICT Unicorn College Otto Vitouše je třeba klást větší důraz na matematiku a fyziku už na základních školách. Zájemci o studium na Unicorn College prý často pohoří právě na matematice či logice.

Předseda Národního výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR a bývalý prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek (TOP 09) šel ještě dál.

Podle něj by měl stát podporovat jen vzdělání v oborech, které odpovídají potřebám trhu. V ICT přitom dlouhodobě poptávka převyšuje nabídku trhu práce. Stát by údajně neměl platit vzdělání někomu, kdo nastupuje do školy a již ví, že se na trhu práce s daným oborem neuplatní. Jako příklad uvedl jeden z účastníků semináře filmovou historii nebo politologii.

Stát se málo stará o český export

"Nesdílím optimismus pánů z NERVu, že by se Česká republika stala v brzku druhým Finskem," řekla Bérová. Podle ní Finsko bylo přinuceno změnit systém vzdělávání a zaměřit ekonomiku na ICT především krizí v dřevozpracujícím průmyslu; podobně zásadní krize se prý České republice zatím vyhýbá, takže politiky nic nenutí konat.

Kromě děr ve vzdělávacím systému firmy také trápí malá účast státu na proexportních aktivitách v oboru, stát například nezastřešuje české vystavovatele na veletrhu CEBIT. Chybí také diplomatický lobbing ve prospěch českých firem na evropské úrovni. Problém je prý například také v nejasnostech kolem odepisování softwaru.

České ICT firmy zaměstnávají 130.000 lidí. Obor je podle expertů čistým plátcem státu, neboť v něm existuje minimální nezaměstnanost. Firmy se proto staví proti většímu zdanění vyšších příjmů, neboť mzdy v oboru jsou nadprůměrné.

Autoři: ,